Коли міністр фінансів США Скотт Бессент привіз в Україну драфт договору про корисні копалини, то дав президентові Володимиру Зеленському лише годину для того, аби ознайомитися з документом, повідомляє NBC News. Співрозмовники видання наголошують, що українського лідера шантажували скасуванням його зустрічей з віцепрезидентом Джей Ді Венсом та держсекретарем Марком Рубіо.
Бессент тоді сказав Зеленському, що ця угода — найважливіший компонент побудови стратегічного партнерства між Києвом та Вашингтоном. Також він пообіцяв, що вона сприятиме гарантіям безпеки України після завершення війни.
Втім, Зеленський відмовився підписувати документ. Через це його зустрічі з американськими представниками перенесли, але не скасували.
Нагадаємо, президент Володимир Зеленський пояснив, що не підписав українсько-американську угоду про корисні копалини, тому що в документі не були прописані гарантії безпеки. Згодом стало відомо, що драфт також передбачав передачу США прав на 50% корисних копалин держави. Той факт, що Зеленський не підписав його одразу, схоже, роздратував очільника Білого дому Дональда Трампа, який звинуватив Київ у зриві домовленостей. Окрім цього, республіканець почав дезінформаційну кампанію проти Зеленського, що фактично підтвердили у його команді.
Важливим нюансом в цій історії є те, що близько половини корисних копалин України знаходяться під окупацією. Це стосується в тому числі понад 40% покладів металів та третини рідкоземів та мінералів. Детальніше про це читайте у статті Юлії Самаєвої "Трамп міняє зброю на українські ресурси. Три причини, чому це погано".