РФ не створила змішану медкомісію, щоб не пускати у місця утримання українців - Коордштаб
РФ не створила змішану медкомісію, щоб не пускати у місця утримання українців - Коордштаб

РФ не створила змішану медкомісію, щоб не пускати у місця утримання українців - Коордштаб

Росія не створила свою змішану медичну комісію для огляду поранених і важкохворих військовополонених і не погодила створену українську аналогічну медкомісію, щоб не допускати у місця утримання українців.

Про це сказав в інтерв’ю Укрінформу керівник секретаріату Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими Богдан Охріменко.

«Ми прекрасно розуміємо причину, з якої російська сторона відмовляється погодити нам змішану медкомісію. Це буде вимагати створення у них такої комісії і надання їй доступу усіх місць утримання наших громадян, чого вони уникають. Ви ж бачили, в якому стан повертаються наші військові і цивільні з російського полону. Ця комісія зафіксувала б неналежне утримання, застосування до полонених тортур. А вони не хочуть, щоб ця інформація стала публічною», - зазначив Охріменко.

За його словами, змішані медичні комісії - обов’язковий механізм для воюючих сторін, передбачений Женевськими конвенціями. Україна це зобов’язання виконала, в односторонньому порядку розпочала формувати таку медкомісію влітку 2023 року і у вересні передала до Міжнародного комітету Червоного Хреста сформований склад для погодження, щоб російська сторона також надала свою згоду. Але Росія не зробила цього.

Представник Коордштабу пояснив, що наявність незалежних експертів і лікарів у кожній з цих комісій дає їм право автономності та беззаперечного вимагання рішень передачі за станом здоров’я військовополонених з обох сторін. Члени комісій мають зайти у місця утримання, оглянути полонених, і якщо хтось за станом здоров’я потребує репатріації, вони подають на рівень керівника Адміністрації Президента, Офісу Президента відповідні свої висновки.

Відповідаючи на запитання, яким чином вдалося повернути 25 українців у межах обміну важкохворими 15 січня цього року, Охріменко сказав, що це було взаємне повернення, репатріація.

«У Женевських конвенціях передбачений механізм безумовного повернення тяжкохворих та тяжкопоранених. Поки що репатріація тяжкохворих є винятком, а це має бути правилом. Ми відстоюємо цей спеціальний формат повернення наших людей», - сказав він.

Як повідомлялося, у серпні 2023 року представник Головного управління розвідки Міноборони Андрій Юсов повідомив про наміри створити змішану медичну комісію, яка мала допомогти повертати з полону поранених і хворих українських військових.

Раніше норму про змішані медичні комісії Женевських конвенцій застосовували лише двічі з середини XX століття - під час війни у В’єтнамі та Ірано-Іракської війни. Змішані медичні комісії - інструмент для огляду стану здоров’я військовополонених, який може бути застосований з двох сторін.

Теги за темою
Україна Росія
Джерело матеріала
loader
loader