В Одесі оцифровують катакомби Молдаванки
В Одесі оцифровують катакомби Молдаванки

В Одесі оцифровують катакомби Молдаванки

В Одесі фахівці археологічного музею спільно з науковою лабораторією "Архаїка" працюють над оцифруванням катакомб району Молдаванка для розробки їхньої тривимірної моделі. Про це повідомляє "Укрінформ".

- Одеські катакомби – це нематеріальна спадщина, яку неможливо евакуювати та захистити від будь-яких пошкоджень. Оцифровка катакомб дасть змогу надалі виявити вплив обстрілів на підземні печери, - заявив співзасновник лабораторії "Архаїка" Симон Радченко.

За його словами, в умовах війни надзвичайно важко усвідомити, які зміни відбуваються. Крім того, 3D-модель завжди привертає увагу, а створення віртуальної копії печер має важливе значення для популяризації. 

- Багато хто говорить про одеські катакомби, вони супер відомі, проте далеко не всі там були. І зрозуміти велич катакомб самих по собі, не відвідуючи їх, дуже складно. Тому в них є оцей прихований туристичний потенціал, який треба реалізовувати. На мою думку, реалізувати його через 3D-модель – це дуже правильно, - додав він.

На цей момент науковці вже оцифрували одну локацію в катакомбах. Очікується, що готова модель буде розміщена на сайті музею "Таємниці підземної Одеси".

У грудні 2016 року одеські каменоломні були занесені до Державного реєстру нерухомих об'єктів культурної спадщини. Мова йде про три об'єкти: "Стародавні каменоломні Карантинної балки, 1811-1814 рр.", "Каменоломня Молдаванки, 1850-1880 рр." та "Підземний хід Воронцовського палацу, 1826 р.".

Одеські катакомби — це система підземних тунелів та печер, розташованих під містом Одеса. Вони утворювались переважно в XIX столітті через видобуток вапняку, з якого будували багато одеських будівель. Вони займають площу понад 2 тисячі квадратних кілометрів і є одними з найбільших підземних мереж в Україні та Європі. Їхні тунелі мають різну глибину, інколи досягаючи понад 30 метрів.

Під час Другої світової війни катакомби стали укриттям для партизан та місцем для схованок і оборони від нацистських загарбників. Сьогодні катакомби відкриті для екскурсій.

  • 1 лютого стало відомо, що під час російського ракетного удару по Одесі зазнали пошкоджень 15 історичних будівель. Об'єктом ракетного удару в Одесі став "історичний центр" міста, яке входить до списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
  • 19 грудня 2024 року голова Національного реєстру рекордів України Лана Вєтрова  повідомила, що у Нерубайських катакомбах Одещини створили найбільшу підземну резиденцію святого Миколая в стилі казкового фентезі.  
Теги за темою
Одеса
Джерело матеріала
loader
loader