НАТО більше не демонструє єдності, як після терактів 2001 року – Найем
НАТО більше не демонструє єдності, як після терактів 2001 року – Найем

НАТО більше не демонструє єдності, як після терактів 2001 року – Найем

НАТО більше не демонструє єдності, як після терактів 2001 року – Найем

Нерішучість Європи підриває принципи колективної безпеки НАТО.

Через вагання та нерішучість європейських країн стаття 5 Статуту НАТО про колективну безпеку може стати формальністю. Таку думку висловив у Telegram колишній депутат Мустафа Найем.

Він нагадав, як у 2001 році після теракту у США європейські лідери відправили свої війська до Афганістану та Іраку, продемонструвавши єдність та взаємну відповідальність у межах Альянсу.

"Ніхто не повчав, не вимагав негайного збільшення внесків, не вимагав навіть мінералів. Стаття 5, солідарність, колективна безпека — усе спрацювало, як годинник", - вказав Найем.

Проте сьогодні, за його словами, коли перед Європою стоїть значно серйозніша загроза у вигляді агресії Росії, єдність НАТО опинилася під питанням. Західні політики дедалі частіше пропонують з повагою поставитися до "прав" терористів у Кремлі та визнати їхнє "право" на зони впливу". Це викликає занепокоєння в Україні та країнах східного флангу Альянсу, які вбачають у таких діях прецедент, що може підірвати фундаментальні принципи безпеки в Європі.

На переконання Найема, в 2001 році відмова від рішучої відповіді на терористичну загрозу була б політичним самогубством. Натомість у 2024 році розмови про компроміс із Москвою стали звичним явищем.

"Чверть століття назад ніхто б на Заході навіть не додумався вислухати Талібан. Сьогодні ж Кремль отримує червону килимову доріжку та серйозні переговори про "межі його впливу", де з нею цілком серйозно збираються обговорити, скільки саме території може контролювати Москва, аби це не викликало зайвого обурення в Європі", - каже Найем.

Ситуація ускладнюється позицією США, які дедалі більше концентруються на внутрішніх проблемах та азійському напрямку своєї політики. Європа, залишена без традиційного лідера Заходу, змушена самотужки шукати рішення у питанні власної безпеки. 

"Двадцять років тому Вашингтон був лідером великого прояву єдності Заходу. Сьогодні Америка вирішила стати глядачем, залишивши Європу на цій сцені у самотності. От тільки за кулісами вже стоїть новий постановник, і звуть його не Вашингтон. І хоча стаття 5 все ще в Статуті, у нєї є всі шанси стати сноскою у підручниках історії", - підсумував він.

Нагадаємо, під час Мюнхенської конференції з безпеки президент Володимир Зеленський запропонував європейським країнам створити спільний військовий контингент. У Польщі заявили про те, що не відправлятимуть своїх миротворців в Україну, проте підтримають тих, хто це зробить. У Німеччині ухилилися від прямої відповіді. 

Докладніше про мирний план президента Трампа та гарантії безпеки Україні читайте у статті Олексія Іжака "У США є два способи надати безпеку Україні. Головні підсумки Мюнхенської конференції".

Джерело матеріала
loader
loader