Інтернет-шахраї активно поширюють шкідливі програми для мобільних пристроїв, ПК та ноутбуків під виглядом програмного забезпечення для взаємодії з популярними чат-ботами на основі штучного інтелекту, ШІ-моделями та нейромережами на зразок ChatGPT або DeepSeek. Зловмисники також створюють фішингові інтернет-ресурси, що імітують офіційні веб-сторінки ШІ-проектів.
Що варто знати
Найчастіше під виглядом додатків нейромереж злочинці розповсюджують так звані стилери – програми, здатні перехоплювати SMS та push-сповіщення, робити скріншоти екрану, а також передавати цю та іншу конфіденційну інформацію аферистам. Полегшують роботу шахраям даркнет-платформи, які пропонують за певну плату «віруси як сервіс». Часто шкідливе ПЗ впроваджується в систему через вразливості, що є в ній, тому важливо вчасно встановлювати оновлення безпеки.
Експерти з кібербезпеки рекомендують не встановлювати програми із сумнівних джерел та користуватися виключно офіційними магазинами на кшталт Google Play та App Store. Крім цього, варто критично ставитися до будь-якої інформації, що надходить, навіть якщо вона виходить нібито від друзів або знайомих – їх акаунти могли зламати. І, звичайно, не слід повідомляти будь-кому логіни та паролі, а також коди з повідомлень. Фахівці прогнозують, що кількість кібератак і шахрайських схем ставатиме дедалі більше, а самі вони видозмінюватимуться, ускладнюватимуться і модифікуватимуться, тому будь-якій людині слід освоїти як мінімум базові правила інформаційної безпеки.