Мюнхенська конференція з безпеки: без плану Трампа, але з ризиками для України
Мюнхенська конференція з безпеки: без плану Трампа, але з ризиками для України

Мюнхенська конференція з безпеки: без плану Трампа, але з ризиками для України

З 14 до 16 лютого в Німеччині, в готелі Bayerischer Hof, пройде чергова 61-а Мюнхенська конференція з безпеки (MSC). Очікується, що її відвідають представники близько 60 країн, 150 міністрів із усього світу, а також керівники міжнародних організацій. Одна із головних тем конференції – досягнення миру в Україні. Коротко про - про подробиці цієї події.

Теми та учасники

MSC-2025 відкриє президент Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр. Як і в попередні роки, програма конференції складатиметься з трьох частин: основної програми, що курується MSC, близько 200 супутніх заходів та десятків публічних подій.

Основна програма конференції розпочнеться з акценту на виклики глобальної безпеки, включаючи глобальне управління, стійкість демократії, кліматичну безпеку та багато інших тем. Потім будуть дебати щодо стану міжнародного порядку, регіональних конфліктів та криз, а також трансатлантичного партнерства. І завершиться усе це дискусією на тему обговорення ролі Європи у світі.

Про намір відвідати конференцію вже заявили генеральний секретер НАТО Марк Рютте, голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн, голова Європарламенту Роберта Мецола, президент Євроради Антоніу Кошта, Висока представниця ЄС з питань закордонних справ і політики безпеки Кая Каллас, єврокомісар з питань оборони Андрюс Кубілюс.

MSC проходитиме за тиждень до виборів до Бундестагу Німеччини, тому в конференції братимуть участь кандидати на посаду канцлера: чинний канцлер Олаф Шольц (СДПН) та кандидат від ХДС Фрідріх Мерц.

Правих – не пустили

Водночас на захід не запросили представників ультраправої партії "Альтернатива для Німеччини" (АДГ) та лівого "Альянсу Сари Вагенкнехт" (АСВ). Директор конференції Крістоф Хойсген пояснив це рішення тим, що обидві сторони не дотримуються основного принципу конференції – "мир через діалог". Хойсген нагадав, що АДГ та АСВ залишили німецький Бундестаг, коли виступав президент України Володимир Зеленський. "Це протилежність діалогу, і я не хочу бачити нічого подібного на конференції", – заявив він.

Головна тема - Україна

Американську делегацію на конференції представлятимуть віцепрезидент Джей Ді Венс, державний секретар Марко Рубіо та спецпредставник США з питань російсько-української війни Кіт Келлог. Це ключові особи зовнішньополітичного керівництва Америки, які будуть задіяні в реалізації мирного плану Дональда Трампа.

Держсекретар Марко Рубіо підтвердив, що головним питанням на Мюнхенській безпековій конференції буде війна Росії проти України. Він наголосив, що закінчення війни було б на користь усім, тому, "очевидно, ми обговорюватимемо це з міністрами закордонних справ та іншими лідерами".

Цілком логічно, що і президент України Володимир Зеленський також відвідає Мюнхенську конференцію, де в кулуарах вестиме переговори щодо мирного плану Дональда Трампа.

"Ми сподіваємося, що Мюнхен буде використаний - і ми маємо ознаки того, що його буде використано - для досягнення прогресу щодо миру в Україні. Ми припускаємо, що переговори відбуватимуться в кулуарах. Я залишу відкритим питання, чи буде оголошено план на конференції", - пояснив голова Мюнхенської конференції Крістоф Хойгсен.

Джей Ді Венс та Володимир Зеленський, який очолює українську делегацію, проведуть двосторонню зустріч. Україна планує подати свою позицію щодо припинення війни.

Минулого року Володимир Зеленський спілкувався у Мюнхені з Камалою Гаріс, зараз співрозмовників буде кілька. Фото: wikimedia.org

Плану Трампа – не буде

Окрім цього, на Мюнхенській конференції також очікувалася презентація мирного плану Дональда Трампа. Керівник Мюнхенської конференції з безпеки Крістоф Хойсген заявив, що представники США викладуть на форумі "контури" плану президента Трампа щодо припинення війни Росії проти України. Серед очікуваних елементів "плану" – потенційне заморожування конфлікту та невизначений статус території, окупованої Росією, з одночасним наданням Україні не конкретизованих гарантій безпеки.

Але потім спецпредставник президента США Кіт Келлог дезавуював це оголошення. Він сказав, що план представить особисто Дональд Трамп. А розробка мирного плану, за даними американських ЗМІ, поставлена ​​на паузу, щоб провести переговори з європейськими союзниками.

Кіт Келлог заявив, що європейські держави матимуть місце за столом переговорів, і пообіцяв провести індивідуальні консультації з їхніми лідерами перед тим, як фіналізувати довгоочікуваний мирний план. Також він зазначив, що хоче отримати найкраще уявлення про позицію інших країн, зокрема Великобританії, Німеччини.

Очевидно, що після Мюнхенської конференції спецпредставник США відвідає й Україну.

Тривожні дзвінки для України

Водночас традиційний річний звіт конференції – під назвою "Мюнхенський індекс безпеки" - дає тривожні дзвінки для України. А саме: Європі та Києву треба готуватися до згортання допомоги США. Експерти, які були задіяні в цьому звіті, вважають, що, ставлячи в пріоритет Китай, адміністрація Трампа може відмовитися від своєї історичної ролі гаранта безпеки Європи і, ймовірно, перекладе основну частину тягаря за захист континенту на європейських союзників по НАТО.

Для України наслідки можуть бути катастрофічними. Членство в НАТО для Києва, швидше за все, не планується.

"Україна не зможе погодитися на такі умови, тому що вважає, що без надійних гарантій безпеки Росія використає перемир'я, щоб відновити свої сили для наступу. Немає ніяких ознак, що Путін готовий пом'якшити свої максималістські цілі. Війна в Україні також оголила виснажені запаси ключових систем озброєння Заходу і атрофований стан". Ці недоліки усугубляються швидким переозброєнням Китаю і збільшенням його ОПК", - йдеться у звіті MSC.

Заходи безпеки

За традицією, конференція проходить у будівлі п'ятизіркового готелю "Баварський двір" (Bayerischer Hof), розташованого в самому серці Мюнхена. Безпеку у місті забезпечують 3-4 тисячі працівників поліції.

Конференція – генератор ідей світової політики

Щорічна Мюнхенська конференція - найбільший у світі неформальний майданчик, на якому обговорюються питання безпеки: за кількістю високопоставлених учасників з нею не може зрівнятися жоден інший форум. При цьому ключове значення тут має не офіційна програма, а спілкування політиків та експертів у неформальній обстановці. Саме завдяки своєму неофіційному характеру конференція найчастіше є генератором ідей, які потім можуть бути реалізовані у великій політиці.

Теги за темою
Німеччина
Джерело матеріала
loader