![В Україні можна щепитись унікальною вакциною проти раку: що про це відомо](https://thumbor.my.ua/7anzrIwzcNDQ32cC-EnzxqA46xM=/800x400/smart/filters:format(webp)/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F1%2Fa04a0c61369715cf3798b45aa1e11c65.png)
В Україні можна щепитись унікальною вакциною проти раку: що про це відомо
В Україні щороку помирають жінки через рак шийки матки. Цього можна уникнути, якщо вчасно зробити вакцинацію.
В Україніщороку близько тисячі жінок помирає від раку шийки матки. Вірус папіломи людини є основною причиною цієї хвороби. У багатьох країнах, де вакцинують підлітків від папілома-вірусу, саме це онкологічне захворювання майже зникає.
Кореспондентка ТСН Ірина Маркевич знайшла сільську громаду, яка вже давно вакцинує дітей власним коштом.
Сільська громада на Житомирщині у медичному плані дуже просунута. Ще 6 років тому тут почали щеплювати дівчаток-підлітків від папіломавірусу. А минулого року до цієї програми доєднали і хлопчиків.
Це – єдиний випадок на всю країну, де саме сільська громада своїм коштом закуповує вакцину, що попереджає рак. Це була її ініціатива. Саме Вікторія, як сімейна лікарка переконувала і місцеву владу, і батьків підлітків.
"Перед тим, як ми склали програму, я обійшла всі школи, які є в громаді, побувала на кожних батьківських зборах. Відповідно зібрали згоди мам тих, хто погодився і закупити стільки вакцин, скільки було згод", – каже директорка Амбулаторії сімейної медицини Станишівської сільради Вікторія Івчук.
У перший рік вакцинували 50 дівчаток. З кожним роком приєднується все більше родин, з минулого – вакцинують і хлопців. Загалом вже щеплені 250 підлітків і на це за 6 років громада витратила понад півмільйона гривень.
Не всі штами вірусу папіломи спричиняють рак. Вакцина захищає саме від тих штамів, що найчастіше стають причиною онкозахворювань.
"Вакцина захищає від грізного наслідку зустрічі з папіломавірусом людини, як рак шийки матки , але вірус папіломи причетний до інших раків ,на які може страждати людина, на які може страждати і чоловіки, і жінки. Це може бути рак анального каналу, це може бути рак гортані", - пояснює голова Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики Федій Лапій.
Нині в Україні обговорюють можливість, аби з 2026 ВПЛ-вакцину внесли до національного календаря щеплень. Тоді буде можливість отримати її безкоштовно. Це дороговартісна вакцина, залежно від виробника її ціна на приватному ринку від 1000 до 5 тисяч гривень. Щеплювати планують дівчаток віком 12-13 років. Вакцину важливо ввести до перших сексуальних контактів, бо папілома-вірус передається статевим шляхом. Можна вакцинуватися і у дорослому віці. Але ефективність буде нижча.
За даними всесвітньої організації охорони здоров'я, у 99% випадків раку шийки матки спричиняє саме вірус папіломи. Щороку в Україні 3 тисячам жінок діагностують це онкозахворювання. І тисяча жінок помирає.
Олена одна з перших жінок в Україні, яка зробила собі щеплення ВПЛ. 10 років тому їй довелося шукати вакцину закордоном і щепитися, коли цей препарат навіть не був зареєстрований в Україні. Свій стан здоров'я вона контролює постійно. І впевнена, що саме вакцинація вплинула на те, що її захворювання не переросло в онкологію. Коли в Україні вакцина стала доступною Олена одразу щепила свою доньку Валерію.
Однією з перших країн, яка почала вакцинувати підлітків була Австралія. З 2007 року щеплення робили тільки дівчатам, а з 2013 і хлопцям.
Данієль Бейкер останні 6 років працює лікарем загальної практики в Австралії і каже - наразі ця країна перебуває на шляху до повного подолання раку шийки матки. Нині там не більше 1% жінок, що мають таке захворювання.
Повністю побороти рак шийки матки в Австралії планують до 2035 року. Крім того, дослідники помічають, що у цій країні зникає таке явище, як папіломи на шкірі. По такому шляху нині рухається Британія та Скандинавські країни.
В Україні з наступного року тільки мають почату вакцинацію від папіломавірусу на національному рівну. У нас 130 тисяч дівчаток віком 12-13 років. Саме їм в першу чергу буде запропоновано робити щеплення, щоб у майбутньому захистити від раку репродуктивної системи.
▶ На YouTube-каналі ТСН можна переглянути за цим посиланням відео: НАЖИВО ТСН НОВИНИ 10 ЛЮТОГО - ПОНЕДІЛОК
- Рак легень серед некурців: у чому головна причина зростання захворюваності
- ШІ може передбачити ризик раку молочної залози за декілька років до встановлення діагнозу
- Гарячі страви викликають рак: чому з ними треба бути обережними, розповів лікар
![loader](/files/images/preloader.gif)