Новий метод виявляє приховане забруднення антарктичного снігу мікропластиком
Новий метод виявляє приховане забруднення антарктичного снігу мікропластиком

Новий метод виявляє приховане забруднення антарктичного снігу мікропластиком

Вчені виявили мікропластик у снігу поблизу деяких глибоководних таборів Антарктиди, показуючи, наскільки масштабним стало забруднення пластиком. Хоча це не новинка, це перший випадок, коли ці крихітні шматочки пластику були знайдені у віддалених місцях. Дослідження проводилося в польових таборах, на льодовику Юніон і льодовику Шанц (поблизу гір Елсуорт), де дослідники проводили польову роботу, і на Південному полюсі, де Антарктична програма США має дослідницьку станцію. Це перший випадок, коли нова передова техніка була використана для виявлення мікропластику розміром всього 11 мікрометрів (приблизно з червоне кров’яне тілець) у снігу в Антарктиді. Дослідження опубліковано цього тижня (6 лютого 2025 року) в журналі Science of the Total Environment.

Результати здивували команду, оскільки мікропластик був виявлений у концентраціях від 73 до 3099 частинок на літр снігу. Більшість із цих частинок (95%) були менше 50 мікрометрів (0,005 см, розмір більшості клітин людини), що свідчить про те, що попередні дослідження могли недооцінювати ступінь забруднення мікропластиком у регіоні через менш чутливі методи виявлення. Попередні методи передбачали ручний відбір частинок і волокон із зразків для лабораторних аналізів. Однак нова техніка передбачає танення снігу через фільтрувальний папір і його сканування з високою роздільною здатністю за допомогою інфрачервоної спектроскопії, щоб можна було ідентифікувати будь-який пластик розміром понад 11 мікрометрів.

Доктор Емілі Роулендс, морський еколог з Британської антарктичної служби (BAS) і співавтор статті, каже: «Завдяки цим розробним методам ми тепер можемо аналізувати мікропластик набагато меншого розміру, ніж раніше. Насправді ми виявили, що кількість мікропластику в цих зразках снігу в 100 разів вище, ніж у попередніх дослідженнях зразків снігу в Антарктиці». У трьох місцях, де дослідники збирали зразки снігу, вони визначили типові види пластику, такі як поліамід (використовується в текстилі), поліетилентерефталат (знаходиться в пляшках і упаковці), поліетилен і синтетичний каучук. Хоча поліамід становив більше половини мікропластику, який виявили дослідники, і він був виявлений у всіх зразках, взятих поблизу польових таборів, але, що цікаво, не на ділянці віддаленого «контролю».

Доктор Клара Манно, еколог океану з Британської антарктичної служби, додає: «Ми вважаємо, що це означає, що існують місцеві джерела забруднення пластиком, принаймні, коли мова йде про поліамід. Це може походити від вуличного одягу або мотузок і прапорців, які використовуються для позначення безпечних маршрутів у таборі та навколо нього.

Читайте також -  Вчені стверджують, що в копалинах знайшли білки справжнього динозавра

«Нам потрібно провести додаткові дослідження, щоб повністю зрозуміти джерела забруднення мікропластиком в Антарктиці — скільки його є локальним, а скільки транспортується на великі відстані, щоб ми могли дослідити, як найкраще зменшити це забруднення пластиком в одному з найчистіших місць на Землі».

Більш широкі наслідки використання мікропластику в цій крижаній пустелі ще не повністю зрозумілі. Деякі дослідження показують, що мікропластик може впливати на альбедо снігу (скільки світла він відбиває) і на швидкість його танення. Його також можна транспортувати в райони екологічного значення.

Мікропластик вже був виявлений у кількох видів пінгвінів, тюленів і риб, і одне нещодавнє дослідження BAS показало, що мікропластик також може зменшувати кількість вуглецю, який переноситься на морське дно крихітними креветко-подібними істотами, які називаються крилем. Доктор Кірсті Джонс-Вільямс, яка проводила польові дослідження у віддалених польових таборах і є співавтором статті, каже: «Незважаючи на суворі правила надходження матеріалів в Антарктиду, наші висновки виявляють забруднення мікропластиком навіть у віддалених і строго контрольованих районах. Це підкреслює поширену природу забруднення пластиком, демонструючи, що ніде на Землі не є справді недоторканим.

«Наше дослідження підкреслює необхідність використання існуючої присутності в Антарктиці для постійного моніторингу. Оскільки світ прагне підзвітності через Глобальний договір про пластик Асамблеї ООН з охорони навколишнього середовища, регулярні оцінки в таких незайманих середовищах можуть надати важливі докази для політики та дій». Це дослідження підкреслює сувору реальність того, що навіть найнедоторканіші куточки планети не вільні від впливу людини. Наявність мікропластику в антарктичному снігу підкреслює важливість вивчення цих віддалених середовищ, щоб зрозуміти глобальне поширення пластикового забруднення з часом. Надано British Antarctic Survey 

Джерело матеріала
loader
loader