Віцепрем'єр-міністр України – міністр національної єдності України Олексій Чернишов у Фейсбуці розповів про своє бачення успішного повоєнного розвитку і відновлення України. Серед головних факторів він назвав повернення українців, які поїхали з Батьківщини через війну, додому.
І тут якраз і є зв'язок національної єдності і України, зазначив віце-прем'єр.
"До повномасштабного вторгнення розмір ВВП України становив близько $200 млрд ( на початок 2022 р. - 160 млрд - ред.). Державні видатки (зведений бюджет, пенсійний фонд) були на рівні $80 млрд. Під час війни та в процесі відбудови потреби значно більші, понад $110 млрд на рік (через зростання військових та соціальних видатків та потреб відбудови).
Щоб балансувати такі видатки, щоб вижити та відбудуватись Україні за найближче десятиліття необхідно подвоїти ВВП. Для цього, за оцінками експертів Центру економічного відновлення, економіка України має зростати мінімум на 7% щороку, - сказав він."
При поточному рівні продуктивності Україні не вистачатиме до 4,5 млн працівників. До 2035 року з ринку праці вийдуть ще 2 млн працівників: старіння населення, недостатня кількість молоді, не всі українці повернуться, частина сімей возз'єднається за кордоном. Якщо не залучати додатково людей на ринок праці та не підвищувати продуктивність, відбудова розтягнеться на довгі десятиліття.
"Тож які можуть бути рішення? - задає питання керівник міністерства національної єдності. - Для скорочення дефіциту робочої сили є два шляхи – підвищення продуктивності праці та максимальне залучення працюючих".
Щодо залучення працівників – міністерство бачить такі можливості:
- збереження та розвиток внутрішнього людського капіталу. Для цього потрібна реформа освіти, масове перенавчання, економічна інклюзія, розвиток жіночого підприємництва, високі стандарти охорони здоров’я, повернення ветеранів до економічної активності, інтеграція людей з інвалідністю та ВПО у ринок праці тощо.
- повернення та залучення українців з-за кордону. Величезний ресурс. За межами країни знаходяться понад 6 млн вимушених українських мігрантів, разом з діаспорою та трудовими мігрантами – це понад 20 млн.Залучення висококваліфікованої іноземної робочої сили (питання, яке потребує комплексного діалогу в країні).
- Інвестиції, які потрібні для підвищення продуктивності, а також розвиток інновації. Гарним знаком є затвердження Стратегії цифрового розвитку інновацій України до 2030 року, а також останні програми підтримки розвитку індустріальних парків та програми підтримки українського бізнесу. Спільне розуміння важливості розвитку приватного сектору та приватних інвестицій – це теж про нашу єдність.
На жаль міністр не обмовився про те, що залучати українців до повернення можна ще й перспективами нормального заробітку, адже після європейських країн повертатися до заробітків, яких вистачатиме тільки на мінімального рівня прожиток, - це мало кого мотивує.
Раніше доктор філософських наук, директор Інституту соціології НАН Євгеній Головаха вважає, що Україна має можливість повернути з-за кордону до 50% своїх громадян, якщо вже зараз почне створювати для них комфортні умови для життя у повоєнній державі. Йдеться про працевлаштування, допомогу в отриманні житла, здобуванні освіти та відповідний рівень медичних послуг.