На останньому засіданні РНБО України 4 лютого було розглянуто питання щодо фінансової чистоти в країні, а якщо бути точнішим - про махінації у фінансовому секторі.
«Схеми у фінансовому секторі – на мільярди. Завдання просте: взяти мільярди з тіні та направити на реальну можливість держави допомагати людям», - заявив президент Володимир Зеленський. А потім анонсував запровадження кількох пакетів « жорстких санкцій », які стосуватимуться «олігархів, і посадових осіб, і депутатів, і тих, хто використовував чи використовує різні фонди, щоб фактично приховувати кошти».
Списки адресатів санкцій, за словами президента, будуть оприлюднені пізніше.
А поки докладніше про це журналіст Коротко про дізнавався у голови Центру політичних досліджень «Пента» Володимира Фесенка.
Це відповідь на загострену реакцію громадської думки
- Чому саме зараз назріло це питання? Чи не пізно президент взявся за нього?
– Ні. В Офісі президента України стурбовані тим, щоб навести лад у фінансовій сфері. Грошей на війну не вистачає, а вони витікають із різних «дір». Чому зараз? Думаю, що це пов'язано з посиленою суспільною увагою до цієї теми. Журналістські розслідування, багато критики щодо махінацій у фінансовій сфері, зловживань тощо. Тому я думаю, що це відповідь на загострену реакцію громадської думки на цю тему, і тому він розуміє, що треба наводити порядок у фінансовій сфері.
- Це просто декларація чи реальні якісь спроби?
– Ця проблема вийшла на рівень національної безпеки. І це не піар, а є об'єктивні потреби навести лад у цій сфері.
- А чого тут більше – політики чи економіки?
- Тут є і те й інше. Але ці проблеми створюють виклики для нашої безпеки, бо йде війна. І фінанси треба витрачати насамперед на війну. Але й тема корупції та зловживання у фінансовій сфері нецільового витрачання коштів – також є. Хтось наживається на завищених цінах і не лише на військових постачаннях – на різних проєктах. Це все викликає величезне невдоволення у суспільстві. А це вже політичний виклик для президента, зокрема й у контексті майбутніх виборів. У будь-якому разі громадське невдоволення – це той фактор, на який Зеленський завжди чуйно реагує.
Усі наші олігархи або дружать із владою, або допомагають їй
- А кого можуть торкнутися ці санкції? Усіх чи лише опозиції, наприклад, Порошенка?
- Хоч як це не парадоксально, але від цього Порошенко тільки виграє. Він сприйматиметься у ролі жертви, ролі об'єкта політичного тиску і скаржитиметься нашим партнерам, що його переслідують, не пускають за кордон. Від цих скандалів він лише виграє.
– Це викликає підозри, що Зеленський готується до виборів?
- Порошенко не є конкурентним для Зеленського, на потенційних виборах Зеленський у будь-якому разі обійде його. Тож який сенс із ним боротися? Та й усі наші олігархи або товаришують із владою, або допомагають їй і не виявляють політичних амбіцій.
- Тобто Пінчуку, Ахметову нема про що турбуватися щодо санкцій?
- Пінчук зараз дуже конструктивний та активно допомагає владі. У Давосі він один із спонсорів "Українського дому", куди заходить і Володимир Зеленський. На Мюнхенській конференції безпеки, яка пройде наступного тижня, Пінчук також організовує "Український ланч". Отже, у нього тут все нормально, тобто він налаштований лояльно до нинішньої влади. Навіщо тоді його підводити під санкції?
Рінат Ахметов зараз взагалі не має відношення до політики. У нього працює благодійний фонд допомоги біженцям, пораненим. До того ж у нього і так зараз багато економічних проблем через втрату ресурсів та активів на окупованих територіях. Він втратив шахту в Покровську, активи в Авдіївці та Маріуполі. Навіщо його ще більше добивати.
Не варто чекати санкцій щодо найвпливовіших людей у «Слугах народу»
- А «Слуги народу» можуть потрапити під санкції Зеленського?
- Нині вони як самостійний політичний суб'єкт йдуть у минуле. Наприклад, багато було розмов про охолодження у відносинах між Давидом Арахамією та Офісом президента. Арахамія був і є тіньовим гравцем у бізнесі. Але я не думаю, що будуть санкції проти нього.
Може дещо послабитись вплив ще одного «сірого кардинала» - голови комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данила Гетманцева. А саме – його вплив на Податкову адміністрацію та інші органи. Але з іншого боку, зараз ведеться розслідування антикорупційних органів ГБР щодо двох десятків «Слуг народу».
- Чи можуть ці санкції стосуватися тих фондів і організацій, які працювали з агентством USAID, яке зараз закривається в США? Адже ця агенція фінансувала багато проєктів в Україні.
- Навіщо, адже вони і так фінансували цілу низку програм, за якими наша держава отримувала підтримку з енергетики, медицини, розмінування тощо. Логічніше вводити проти тих, хто так чи інакше пов'язаний з Росією. Наприклад, проти російських олігархів Григоришина чи Новинського. Подивимося, коли з'явиться список, тоді можна буде оцінювати.
- Кіт Келлог, представник Трампа, наполегливо рекомендує провести нам вибори, отже, він хоче прибрати Зеленського?
- Не означає. Якби він хотів це зробити, то зажадав би спочатку проведення виборів, а потім вже мирні переговори. А так Зеленський входить до десятки лідерів, з якими Трамп спілкується особисто. Тому він не має жодного неприйняття Зеленського.
- Але в Офісі президента все-таки думають про майбутні вибори?
- Так, думають, звідки і як фінансувати вибори. Але головне - це пошук коштів на війну.