OSINT (розвідка з відкритих джерел) стверджує, що Україна має керовані бомби JDAM-ER на 1000 фунтів (453 кг), які застосовуються з 2023 року і про постачання яких не повідомлялося.
Раніше було відомо лише про 500-фунтові бомби JDAM-ER GBU-62 (Mk-82), проте на початку лютого акаунт X OSINTtechnical опублікував кадри скидання українським Су-27 нових важких бомб. Ймовірно, вони засновані на авіаційної міни Mk-83 та можуть називатися GBU-63.
The Ukrainian Air Force just released what appears to be the first footage of a Ukrainian Su-27 Flanker dropping 1000lb JDAM-ER glide bombs on a Russian position.
The Mk83-based JDAMs in this video carry roughly double the explosive mass of previously seen JDAMs. pic.twitter.com/Z64pIWxoPc
— OSINTtechnical (@Osinttechnical) January 31, 2025
Цікаво, що як повідомляє сайт The Aviationist, «ані компанія Boeing, ані армія США не згадували про існування варіанту JDAM-ER вагою 1000 фунтів». Хоча 1000-фунтова міна Mk-63 Quickstrike існує, військові ніколи не згадували, що її модифікували комплектами JDAM або JDAM-ER.
Бомби, оснащені системою JDAM-ER, мають GPS-наведення та складані крила, які збільшують дальність їхнього застосування до 80 км. Така відстань дозволяє літакам не наближатися до ворожих засобів ППО та уникати ураження — як і у випадку з російськими бомбами КАБ (керованими авіабомбами), якими росіяни тероризують українські міста та позиції військових уздовж лінії фронту.
Стандартний комплект JDAM складається з хвостової частини, яка містить систему глобального позиціювання/інерціальну навігаційну систему (GPS/INS) і планки для додаткової стійкості та підйому. Система JDAM Extended Range (JDAM ER) додатково оснащена недорогим комплектом крил для збільшення дальності.
Україна отримує бомби JDAM-ER від партнерів з 2023 року. Вони адаптовані для літаків Су-27 та МиГ-29 за допомогою спеціальних пілонів з додатковими засобами навігації. Літаки скидають такі бомби за допомогою техніки кабрування (приймання вертикального положення з набиранням висоти) на малій висоті для найкращої дальності польоту. Завдяки GPS бомби досить точні. Втім, масове використання росіянами систем радіоелектронної боротьби (РЕБ) знижує ефективність будь-яких боєприпасів з використанням GPS.
Джерела: The Aviationist, Yigal Levin