Майже 23% дітей в Україні мають зайву вагу, а 11% - ожиріння
Майже 23% дітей в Україні мають зайву вагу, а 11% - ожиріння

Майже 23% дітей в Україні мають зайву вагу, а 11% - ожиріння

Майже 23% дітей в Україні мають надлишкову вагу, а 11% - ожиріння різного ступеня.

Про це свідчать результати дослідження щодо дитячого ожиріння, яке проводилось у рамках Європейської ініціативи ВООЗ з епіднагляду за ожирінням у дітей (COSI), яке було презентоване в Укрінформі.

"Ситуація з зайвою вагою серед молодших школярів є достатньо актуальною. Так, серед дітей 6-8 років надлишкова маса тіла спостерігається майже у 23% дітей. З них ожиріння майже у 9%, а важке ожиріння – у понад 2% дітей", - зазначила на презентації головна фахівчиня з профілактики неінфекційних захворювань Центру громадського здоров'я МОЗ України Юлія Котикович.

Як додала вона, за даними дослідження, рівень надмірної ваги та ожиріння у хлопчиків перевищує аналогічні показники у дівчат.

"Зокрема, надмірну вагу мають 25% хлопчиків і 20% дівчат. Що свідчить про те, що дівчата значно частіше зберігають нормальну вагу", - сказала Котикович.

Як наголосила представниця ЦГЗ, одним з факторів, який сприяє формуванню здорового харчування, є грудне вигодовування.

"Лише чверть дітей були на грудному вигодовуванні до досягнення ними шестимісячного віку, як це рекомендує Всесвітня організація охорони здоров'я. Це дуже важливий показник, оскільки грудне вигодовування закладає фундамент для подальшого гармонійного розвитку і є визнаним фактором, що значно понижує ризик розвитку метаболічних порушень в майбутньому", - сказала Котикович.

Кожна шоста дитина (16,7%) перебувала на грудному вигодовуванні менш як 1 місяця, кожна 11 дитина (8,7%) - ніколи.

Ще одним фактором формування здорового харчування, за її словами, є щоденний сніданок. За даними дослідження, 73% дітей, які брали участь в опитуванні, снідають вранці вдома.

"Це дуже позитивний факт, оскільки стабільний сніданок може нормалізувати масу тіла, допомагає контролювати апетит і сприяє формуванню здорової харчової поведінки. Однак майже 4% молодших школярів не снідають вдома взагалі. І саме тому забезпечення шкіл безкоштовним гарячим сніданками є важливим елементом в підтримці здорового правильного харчування", - зазначила Котикович.

За даними дослідження, 93% шкіл, які брали участь в опитуванні, мали їдальню і могли забезпечувати школярів гарячим харчуванням. 5,4% шкіл не забезпечували дітей гарячим харчуванням.

Водночас, як зазначила Котикович, споживання учнями 1-2 класів овочів і фруктів не відповідає міжнародним і національним нормам.

"Лише 55% дітей щодня вживають фрукти і трішки більше 40% щодня вживають овочі, окрім картоплі. Якщо оцінювати в розмірі порції, одна порція - це 80 г фруктів або овочів, і ВООЗ рекомендує споживати не менше п'яти порцій овочів і фруктів щодня, то можна сказати, що споживання цього типу продуктів зовсім незадовільне", - сказала вона.

Кожна п'ята дитина споживає менше однієї порції фруктів і овочів на день. Натомість високою є частка споживання цукру, солодких напоїв: 20% дітей щодня вживають солодкі напої, 18% дітей щодня вживають солодощі. Трохи більше 1,2% регулярно їдять солоні перекуси - солоні снеки, чипси тощо.

Як зазначила Котикович з після початку повномасштабного вторгнення на 13% знизилося споживання дітьми 1-2 класів риби, на 8% - фруктів, на 8% - молока та молочних продуктів.

Окрім цього, в дослідженні було опитування батьків щодо фізичної активності дітей.

Як зазначила на пресконференції головна фахівчиня з наукових досліджень Центру громадського здоров'я Юлія Арабська, третина дітей ніколи не займаються або витрачають менше однієї години на тиждень на високоінтенсивну фізичну активність, тобто заняття спортом та фізичними вправами в спортивних, оздоровчих клубах, фітнес-центрах, танцювальних або будь-яких інших секціях.

Майже 23% дітей в Україні мають зайву вагу, а 11% - ожиріння - Фото 1

За даними дослідження, половина батьків зазначила, що їх діти приділяють такій активності від трьох годин на тиждень.

"Якщо говорити про активні ігри з помірною інтенсивністю, то ВООЗ рекомендує дітям та підліткам 5-17 років займатися щонайменше 60 хвилин в середньому на день фізичною активністю помірної або високої інтенсивності. Опитані батьки зазначають, що 94% дітей в будні та 94,3% у вихідні мають таку активність від однієї години та більше, що цілком відповідає рекомендації ВООЗ", - сказала Арабська.

Також, як додала вона, у вихідні дні порівняно з будніми зростає залученість дітей до активних ігор з помірною інтенсивністю.

"Про залученість до активних ігор з помірною активністю після школи у будні від 2 до 4 годин на день, вказали майже 55% батьків. Тоді, як у вихідні майже половина опитаних батьків зазначають про залучення до цієї діяльності вже від чотирьох годин на день", - зазначила Арабська.

За результатами опитування представників шкіл, заклади освіти мають всі умови для забезпечення фізичної активності дітей: 96% мають майданчик або декілька на відкритому повітрі, та 94% мають критий тренажерний або спортивний зал. При цьому, як йдеться у результатах дослідження, тренажерні, спортивні зали забезпечені майже у 100% випадків фізкультурно-спортивним обладнанням, яке відповідає віковим особливостям учнів.

За даними дослідження, трохи більш як 50% дітей витрачають понад дві години на перегляд телевізора в будні, 83,4% засвідчили, що їх діти витрачають на таку активність понад дві години у вихідні.

43% дітей у будні після школи та 39% дітей у вихідні витрачають понад дві години на виконання домашніх завдань або читання.

Як нагадала Арабська, згідно з наказом Міністерства охорони здоров'я про затвердження санітарного регламенту для закладів загальної середньої освіти, учням 1-2 класів не рекомендуються обов'язкові завдання для самопідготовки у позанавчальний час.

Як зазначив на презентації заступник міністра охорони здоровʼя Ігор Кузін, можна казати про певну позитивну динаміку порівняно з 2017 роком, коли за статистичними даними, в Україні 13% дітей страждали на ожиріння, у 2023-2024 році цей показник становить 8,3%.

Майже 23% дітей в Україні мають зайву вагу, а 11% - ожиріння - Фото 2

Дослідження проводилося Українським інститутом соціальних досліджень ім. Олександра Яременка протягом листопада 2023-лютого 2024 років у 20 регіонах.

Опитування проводилося у не окупованих регіонах, де не велися активні бойові дії. Основною вимогою було очне навчання дітей в навчальному закладі. Дослідження охопило 180 шкіл, 3557 учнів 1-2 класів, 3601 батьків (батько, мати або офіційний опікун дитини). На анкету відповідали батьки та дитина (за згодою батьків) або тільки батьки. Також проводилися антропометричні вимірювання, зокрема ваги та зросту дитини. Також були опитані представники закладів освіти стосовно організації харчування дітей в закладах освіти.

Дослідження COSI в Україні проводилося в рамках проєкту Act4health під керівництвом GFA Сonsulting Group та стало можливим завдяки фінансовій підтримці Швейцарської агенції співробітництва та розвитку (SDC). Дослідження у 2023-2024 році охопило 48 країн. Україна взяла участь у дослідженні вперше.

Теги за темою
Діти Здоров'я Міністерство охорони здоров’я
Джерело матеріала
Згадувані персони
loader