Від війни до шоу-бізнесу: які подкасти дивляться та слухають в Україні
Від війни до шоу-бізнесу: які подкасти дивляться та слухають в Україні

Від війни до шоу-бізнесу: які подкасти дивляться та слухають в Україні

Альтернативою звичним нам відеоінтерв'ю та телепроєктам у помпезних декораціях став формат подкасту (поєднання слів iPod та broadcast – з англ. "транслювати"), який уже встиг здобути велику популярність на Заході. Його особливість у тому, що автори контенту не обмежують себе у темах, а розмова між ведучим і гостем відбувається у форматі діалогу чи дискусії. А якщо перед ними стоять мікрофони, тоді це точно - саме подкаст, а не інтерв'ю.

Після того як гостем американського подкастера Лекса Фрідмана став президент Володимир Зеленський, ми вирішили проаналізувати, які подкасти слухають та дивляться українці.

Подкасти на YouTube - від Притули до Шаманської

"Військовий подкаст" (934 тисячі підписників у YouTube "Телебачення Торонто")

Подкаст від команди "Телебачення Торонто" за участю Сергія Липка (військовослужбовець 241-ї бригади ТрО ЗСУ), Майкла Щура (військовослужбовець 112-ї бригади ТрО ЗСУ), Андрія Баштового (лейтенант 25-ї ОПДБР ДШВ) і Гліба Стрижка, де обговорюються важливі питання мобілізації, комплектування, про необхідність озброєння та графік життя на фронті.

Від війни до шоу-бізнесу: які подкасти дивляться та слухають в Україні - Фото 1

"Квиток на Марс" (745 тисяч підписників у YouTube Маші Єфросиніної)

Подкаст Маші Єфросиніної, у центрі якого – відвертий діалог із чоловіками. У проєкті телеведуча разом із героєм програми обговорює теми, які хвилюють кожного з нас: від вічних питань до актуальних подій та від особистих переживань до суспільно важливих тем. Гостями її випусків уже стали: чоловік Тимур Хромаєв, друг та телеведучий Сергій Притула, військовослужбовець Олександр "Терен", телеведучі Тимур Мірошниченко і Сергій Лиховіда та інші.

"Гуртом та вщент" (652 тисячі підписників у YouTube Сергія Притули)

Волонтер Сергій Притула та стендап-комік Антон Тимошенко запустили подкаст "Гуртом та вщент" для обговорення різних важливих тем, які їм резонують: від теми хейту, обстрілів, відключення світла, корупційних скандалів до волонтерства та "Євробачення" і вечірок P.Diddy.

"ПІД CAST" (194 тисячі підписників у YouTube Діми Варварука)

Блогер та співак Діма Варварук знімає для YouTube подкаст "ПІД CAST", героями якого стають його колеги та друзі. За два роки учасниками проєкту були Вася Харизма, Юля Верба, Ігор Пустовіт, Ірина Пістрюга та інші інфлюєнсери.

"КОМІК+ІСТОРИК" (131 тисяча підписників у YouTube "Комік плюс історик")

Стендап-комік Фелікс Редька та історик Євген Мурза у подкасті "КОМІК+ІСТОРИК" говорять про минуле і ті події, які вплинули на сьогоднішню Україну та світ. Подкаст не замінить уроки повноцінної історії, але ознайомить вас із раніше непоширеними фактами з минулого.

"Розлючена" (99,7 тисячі підписників у YouTube Аліни Шаманської)

"Розлючена" - подкаст про стосунки, розлучення, помилки та перемоги. Разом із відомими людьми та експертами з різних сфер блогерка Аліна Шаманська говорить про власний досвід у стосунках та руйнує стереотипи, щоб допомогти іншим пізнати істину у стосунках.

Від війни до шоу-бізнесу: які подкасти дивляться та слухають в Україні - Фото 2

ГОНЧАРОВА (82,6 тисячі підписників у YouTube )

Подкасти від телеведучої Тетяни Гончарової з відповідальними людьми з різних сфер, які не шукають зраду і професійно роблять все, що від них залежить заради перемоги України. За майже три роки проєкту Гончарова випустила понад 160 розмов, у тому числі з військовими, волонтерами, громадськими діячами та діячами культури.

"Хороший Поганий Злий Подкаст" (73,8 тисячі підписників у YouTube САМВИДАВ)

Костянтин Трембовецький та Михайло Рудь запустили "Хороший Поганий Злий Подкаст", де декілька разів на місяць обговорюють актуальні теми останніх тижнів.

Топ 5 подкастів у Apple Podcasts

Набирає популярність в Україні і платформа Apple Podcasts, де зібрано тисячі подкастів на будь-яку тему та смак. У десятці популярних подкастів у нашій країні на сьогодні лише 8 із них – проєкти українського виробництва.

1. "Тіло говорить" від платформи The Body School

Подкаст "Тіло говорить" присвячений темі їжі, спорту, ментальному та фізичному здоров'ю. У кожному випуску його ведуча, сертифікований нутриціолог та CEO The Body School Софія Рожко спілкується з лікарями та фахівцями різних галузей, які діляться корисними порадами для суттєвого покращення здоров'я та якості життя.

2. "Фінансова терапія" від медіа Sebto

Подкаст про особисту фінансову грамотність від Sebto, яку веде фінансовий консультант Галина Тритяк. Перший сезон був присвячений герою на ім'я Артем, який намагався закрити кредитні ліміти та віддати борг більш ніж на 100 тисяч гривень протягом 9 місяців. У другому сезоні фінансових цілей досягають одразу чотири українські родини у різних напрямках: інвестування, купівля житла, накопичення капіталу для дітей, прагнення фінансової свободи тощо.

3. "ЦЕЙВО подкаст"

Проєкт стендап-коміка Василя Байдака, який запрошує на розмову представників різних галузей та людей з цікавими хобі: це чи дослідження бактерій, вивчення серійних маніяків чи написання гострих жартів.

4. "Багатий внутрішній світ"

Подкаст Євгена Пілецького про сучасну психологію та психотерапію, в якому він розповідає про серйозні психологічні дослідження та розбирає поширені псевдонаукові міфи.

5. Lex Fridman Podcast

Американський вчений українсько-єврейського походження Лекс Фрідман запустив свій подкаст у 2018 році, в рамках курсу МІТ 6. S099 із загального штучного інтелекту. Спочатку проєкт називався Artificial Intelligence Podcast, проте пізніше його назва була змінена на Lex Fridman Podcast, щоб відобразити ширший спектр тем, які Лекс хотів охоплювати.

Фрідман використовує свій подкаст для обговорення "Штучного інтелекту, науки, технологій, історії, філософії та природи інтелекту, свідомості, любові та влади". У перші дні 2025 року Фрідман виклав на стрімінгові платформи запис інтерв'ю з президентом України Володимиром Зеленським, яке тривало понад три години.

До десятки популярних проєктів, за версією платформи, також увійшли: подкаст "Простими словами" від The ​​Village Україна, присвячений психології; проєкт "Саморефлексії" від психолога Марії Куравської про те, як зрозуміти і пізнати себе; єдиний у списку російський подкаст "Эхо Москвы"; проєкт "Вдих-робота-видих" освітньої платформи Laba, де слухачів знайомлять із людьми різних професій. Замикає десятку Radio NV, де представлені подкасти на різні соціально-політичні та наукові теми.

Фото: знімок екрана Podcasts Apple

В українських подкастерів навіть є власна премія!

У 2021 році, коли українські подкасти на стрімінгових платформах випускали лише одиниці, MEGOGO Audiо заснували премію "Слушно", якою почали відзначати найкращих креаторів за минулий рік. Цього року обрали переможців подкастів у 12 різних категоріях, об'єднавши оцінки глядачів та запрошеного журі.

Гран-прі - "ПереФарбований лис" (6,2 тисячі підписників у YouTube )

"ПереФарбований лис" - це подкаст, у якому автори перечитують класику, досліджують світогляд та поведінкові моделі українців через літературу. Подкаст був запущений педагогом Валентиною Мержієвською та психологом Марією Діденко у 2021 році. За цей час на платформи вийшло 9 сезонів проєкту, а також спецвипуски, на які надихнули теми, розкриті в кожному з епізодів.

Найкращий подкаст про здоров'я та саморозвиток – "Не мали дівки клопоту" (12,8 тисячі підписників у YouTube SEBTO)

Подкаст від SEBTO Media, де ведучі Оля Вінтонік та Соня Медвідь порушують різні теми, які хвилюють суспільство: як боротися з прокрастинацією, чи дієві застосунки для знайомств, як пережити вікові зміни, чи існує дружба у дорослому віці та багато іншого.

Найкращий подкаст про науку та технології – "Буде тобі наука"

Проєкт від науково-популярного медіа "Куншт". У коротких випусках до 20 хвилин диктори видання порушують проблемні питання, які так чи інакше кидають виклики сучасному суспільству: теми розвитку технологій, втручання в геном людини, пропаганди та інші теми повсякденного життя. На момент виходу матеріалу командою було опубліковано 278 епізодів.

Найкращий спортивний подкаст – F1Podcast

Подкаст про "Формулу-1" від коментатора Максима Подзігуна, в якому він висвітлює та аналізує події Гран-прі, новини чемпіонату та історію "Формули-1".

Найкращий незалежний подкаст - "Chumaky" (4,4 тисячі підписників у YouTube )

Chumaky - проєкт, пов'язаний зі здоровим способом життя, бігом та іншими видами спорту, в якому також порушують тему інклюзивності, особистісного зростання і розбираються в питаннях глядачів, які їх цікавлять.

Найкращий подкаст про бізнес – "Не під запис" (більше 1 тисячі підписників у YouTube )

PR-агент і маркетинг-менеджер Аня Давиденко та засновниця UAGENCY Саша Погоріла зробили подкаст, де разом із друзями та колегами говорять про гучні комунікаційні кейси, які зазвичай обговорюють не під запис, зокрема: пропаганду та цензуру, конкуренцію та провокаційні кампейни, політиків у TikTok та військовому рекрутингу.

Найкращий подкаст про літературу та читання – "Висока полиця" (1,5 тисячі підписників у YouTube )

"Сенсор медіа" запустили подкаст "Висока полиця", в якому літературознавець Богдана Романцова говорить з гостями про гучні премії, цікаві книги та найважливіші літературні події. За понад рік проєкт випустив 19 подкастів, гостями якого були літературні критики, культурологи та дослідники зарубіжної літератури.

Найкращий подкаст про культуру та мистецтво/історичний подкаст – "Unzip" (171 тисяча підписників у YouTube )

У подкасті "Unzip" ведучий Альберт Цукренко разом із гостями занурюється в архіви української музики та шукає відповіді на питання нашої музичної ідентичності. Хто були першими виконавцями найпопулярніших нині пісень, за яких умов вони створювалися і який вплив українська музика 60-80-х років XX століття має на сучасну? Ці та інші питання порушують у проєкті, який транслюють на "Радіоточці".

Найкращий подкаст про професії - "На рівні" (1,3 тисячі підписників у YouTube )

У проєкті "На рівні", створеному з ініціативи руху жінок-ветеранів Veteranka та за фінансової підтримки Європейського Союзу, беруть інтерв'ю у військовослужбовиць, які без цензури, стереотипів та прикрас розповідають про різні військові спеціальності та службу нарівні з чоловіками. Розмова побудована на телефонних інтерв'ю із захисницями під час їхнього навчання на полігоні, перед бойовим завданням у бліндажі, у місцях постійної дислокації, на передовій.

Найкращий подкаст у жанрі інтерв'ю – "The Blue Eyed Podcast"

Формат The Blue Eyed Podcast – це розмови з дітьми про їхню буденність та мрії у прифронтових та деокупованих селах України. Подкаст записаний у рамках проєкту Behind Blue Eyes, який існує, щоб підтримувати здатність дітей мріяти та творити під час війни.

Найкращий інформаційний подкаст - "Ранкове допіо" - (12,8 тисячі підписників у YouTube SEBTO)

"Ранкове допіо" - проєкт від SEBTO Media про головні новини у світі. У подкасті роблять огляд актуальних світових новин та найцікавіших матеріалів міжнародних медіа. Він виходить на платформах двічі на тиждень – у понеділок та п'ятницю.

 

Джерело матеріала
loader
loader