Туреччина розпочала нові переговори для відновлення енергетичного діалогу з Європейським Союзом на тлі відмови України від транзиту "блакитного палива" з РФ, націлюючись на зміцнення своєї ролі як стратегічного постачальника природного газу. Попередні контакти припинені у 2019 році через напруженість у відносинах між Анкарою та країною-членом ЄС Кіпром.
Зусилля Туреччини щодо відновлення співпраці з ЄС збігаються з пошуком європейськими країнами альтернатив російському газу, пише Politico. Зокрема, Угорщина та Словаччина розглядають нові шляхи імпорту енергоресурсів після завершення дії транзитної угоди між Україною та Росією на початку цього року.
Посол Туреччини в ЄС Фарук Каймакджи заявив, що енергетична співпраця стане пріоритетним питанням у рамках планів щодо "перезавантаження" відносин із Євросоюзом. Окрім енергетики, порядок денний включатиме торговельні угоди та спільні зусилля для вирішення конфліктів у Східній Європі та на Близькому Сході.
"У нас є Південний газовий коридор, через який постачається 18 мільярдів кубометрів газу, переважно з Азербайджану. Ми можемо значно розширити цей маршрут, з’єднавши його з середземноморськими ресурсами", ‒ зазначив Каймакджи.
Енергетичний діалог між Туреччиною та ЄС був заморожений у 2019 році через суперечку щодо прав на розвідку та видобуток природних ресурсів у Середземному морі. Європейська Рада тоді заявила, що турецькі компанії діють "у межах кіпрських територіальних вод", що викликало протести з боку Кіпру та Греції, які також мають інтереси у розробці цих ресурсів.
"Ця ситуація є безвиграшною для обох сторін. Туреччина залишається однією з ключових енергетичних артерій, і ЄС має вирішити, чи використовувати цей потенціал", ‒ сказав посол.
На думку Каймакджи, лише Кіпр виступає проти відновлення енергетичного діалогу. Він підкреслив, що більшість країн-членів ЄС підтримують збільшення постачання енергії та диверсифікацію джерел.
Туреччина вже імпортує паливо з Росії через трубопровід "Турецький потік", який проходить дном Чорного моря. Після завершення дії транзитної угоди між Росією та Україною цей маршрут став єдиним шляхом для Москви для експорту газу до Європи.
Напередодні прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан закликав ЄС тиснути на Україну з метою відновлення транзиту російського газу до Європи, "прив'язавши" це питання до продовження санкцій проти Росії.
Натомість президент Володимир Зеленський заявив, що Україна може швидко домовитися про транспортування азербайджанського газу в Європу.
Замінити російський газ в українській трубі готовий Азербайджан. Про те, що може стояти за готовністю Баку збільшити постачання газу до ЄС, заявами європейських "троянських коней" Владіміра Путіна і пропозиціями врятувати ГТС України, як це врятує "Газпром" і додасть РФ "газових" грошей на війну проти України, про це писав президент Центру глобалістики "Стратегія ХХІ" Михайло Гончар у статті "Російський газ для Європи: реінкарнація корупційного "РосУкрЕнерго"?.