Призупинення (а вслід за цим, ймовірно, скорочення) американської фінансової допомоги українським медіа — це погана подія. Не смертельна, але, як то кажуть англійською, crippling для медіасектору.
Частина медіапроєктів закриється, частина адаптується, частина перечекає, але в цілому ми ризикуємо відкотитися назад у розвитку і знов починати котити каменюку на гору від підніжжя, як починали у 2022, 2020, 2014 і 2009 роках.
Як і завжди, коли на перший план виходять цінності виживання, буде ще важче говорити про професійні стандарти, етику, про оригінальний контент замість копіпейсту і переписування пресрелізів, про важливі, але не найклікабельніші теми. Медіа будуть більше схильні до компромісів із власним сумлінням і менше — до стратегічного самовдосконалення, яке не дає миттєвої виручки.
Гіпотеза, що хирляві й плохенькі помруть, а дебелі й хороші виживуть, не підтверджується попередніми кризами й не підтвердиться тепер. Першими помирають непідготовлені, наївні, ідеалістичні; ті, що відмовлялися від реклами російських онлайн-казино, від «висвітлення “діяльності”» (тобто піару) місцевої влади; ті, що не мали політичної тумбочки з грішми. Часто саме вони і є найякісніші.
У 2024 році Львівський медіафорум випустив дослідження «Донорське поле підтримки для медіа в Україні», де ми розглядали небезпеку залежності медіасектору від донорських грошей. Але як загрозу уявляли поступове скорочення фінансування, а не одномоментне припинення.
Стратегічний рецепт розв’язання цієї проблеми відомий: диверсифікація джерел доходів. Але на практичному рівні в час війни це, м’яко кажучи, капець нелегко, і мало кому поки що вдалося.
Ще в кінці дослідження є список із сотні донорських організацій, які підтримували чи підтримують медіа в Україні. Можливо, тим, хто зараз шукає тимчасову чи постійну заміну американським державним грантам, цей список буде корисний.
Якщо ви не працюєте у медійній сфері, але цінуєте якісні медіа і вболіваєте за те, щоб український медіасектор у майбутньому став здоровішим, кращим і спроможнішим, у наступні кілька місяців якраз хороший час підтримати ті видання, яким ви довіряєте. Пожертвою, рекламою, спільним проєктом або хоча б рекомендацією і добрим словом.
Отар Довженко, креативний директор Lviv Media Forum
Текст публікується з дозволу автора, оригінал публікації за посиланням
Ілюстрація: Getty Images
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.
Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.