Оператор мобільного зв’язку «Київстар» подав до АМКУ заявку на придбання сервісу таксі Uklon: українських ТОВ «Тех Уклон», «Уклон Корпорейт», «Уклон Україна» та кіпрської UKLON LTD. Наприкінці минулого року АМКУ отримав заявку про надання дозволу «Київстар» на набуття контролю (через ТОВ «Уклон Корпорейт») над активами «Уклон Україна». Наразі заявки ще перебувають на розгляді АМКУ.
Варто зазначити, у вересні 2024 року стало відомо, що материнська компанія «Київстар» – Veon – розглядає купівлю Uklon. У грудні співзасновник Uklon Сергій Смусь казав, що компанія отримала декілька пропозицій щодо купівлі, «але жодна з них не була цікавою». З урахуванням воєнного дисконту він оцінював компанію у 7-8х показників EBITDA (прибуток до вирахування відсотків, податків, зносу та амортизації).
Згідно з оцінкою аналітиків Forbes Ukraine, поточна ціна компанії може становити $40-80 млн. Uklon закінчив три квартали 2024 року з виторгом в 1,2 млрд грн – удвічі більше, ніж за аналогічний період 2023 року.
Варто зазначити, «Київстар» активно розширює бізнес за межами традиційного телекомунікаційного напрямку. У 2019 році компанія відкрила R&D-відділ, що створював нові продукти на кшталт сервісу таргетованих SMS-розсилок ADWISOR. У серпні 2020 року оператор придбав частку в медичному сервісі Helsi за 555,74 млн грн. У грудні 2022 року «Київстар» запустив дочірню IT-компанію Kyivstar.Tech. Тепер на черзі Uklon.
Навіщо «Київстар» купує Uklon?
Варто зазначити, що оператор «Київстар» наразі перебуває в процесі виходу на біржу Nasdaq. Компанія робить розміщення в обхід IPO – через механізм SPAC (Special-Purpose Acquisition Company, тобто компанія, створена спеціально під об’єднання). Відповідну угоду про наміри материнська компанія оператора Veon підписала 13 січня з американською інвесткомпанією Cohen Circle.
Остаточно «Київстар» має домовитися з Cohen Circle до початку другого кварталу 2025 року. Вихід на біржу може відбутися вже наприкінці другого – на початку третього кварталу 2025 року.
«У «Київстар» зараз багато грошей через заборону на виплату дивідендів за кордон, – заявив керівник аналітичного відділу Concorde Capital Олександр Паращій. – Купівля Uklon може допомогти їм декларувати себе не телекомунікаційною, а діджитал-компанією при виході на біржу».
Експерти також зазначають, що на глобальному ринку інвестори більше уваги приділяють технологічному сектору. За допомогою Uklon, «Київстар» може позиціювати себе як супер-апп.
«Телеком-компанії на біржі коштують 3хEBITDA, а якщо телеком видати як екосистему або супер-апп, то мультиплікатор може бути більшим», – припускає співрозмовник на інвестиційному ринку.
Джерело: forbes