ШІ знайшов у Арктиці «тривожну кнопку» клімату Землі
ШІ знайшов у Арктиці «тривожну кнопку» клімату Землі

ШІ знайшов у Арктиці «тривожну кнопку» клімату Землі

ШІ знайшов у Арктиці «тривожну кнопку» клімату Землі

Нейромережа проаналізувала тисячі знімків Арктики та виявила тривожну закономірність.

Вчені за допомогою штучного інтелекту (ШІ) вивчили мільйони супутникових знімків Шпіцбергена, архіпелагу біля північно-східного узбережжя Гренландії, зроблених за останні 40 років. В результаті вони з'ясували, що місцеві льодовики скорочуються набагато швидше, ніж будь-коли, через глобальне потепління, повідомляє Science Alert.

Відомо, що з 1979 року Арктика нагрівається вчетверо швидше, ніж решта світу. Шпіцберген знаходиться на передовій цих змін, нагріваючись у сім разів швидше, ніж світ у середньому. Більше половини архіпелагу вкрито льодовиками. Якби вони розтанули, то підняли рівень світового океану на 1,7 метра.

Під час нового дослідження ШІ вивчив мільйони супутникових знімків Шпіцбергена. Зокрема, вчених цікавили льодовики, які стікають безпосередньо в океан, так звані льодовики, що закінчуються на морі. Більшість льодовиків Шпіцбергена підходять під цю категорію.

Там, де ці льодовики зустрічаються з морем, вони переважно втрачають масу за рахунок відколу айсбергів. Розуміння цього процесу має ключове значення для точного прогнозування майбутньої втрати маси льодовика, оскільки відкол може призвести до швидшого руху льоду всередині льодовика і, зрештою, у морі.

Але розуміння цього процесу є давньою проблемою гляціології, оскільки його важко спостерігати і точно моделювати.

У ході дослідження вчені з'ясували, що 91% льодовиків, що закінчуються в морі, на Шпіцбергені значно скоротилося. З 1985 року було втрачено близько 800 квадратних кілометрів льодовиків, що більше за площу Нью-Йорка.

Найбільший сплеск було зафіксовано у 2016 році, коли темпи відколу льодовиків подвоїлися у відповідь на безпрецедентне потепління. У тому році на Шпіцбергені також були найбільш дощові літо і осінь з 1955 року. Наприклад, у жовтні за один день на архіпелазі випало 42 міліметри опадів.

Окрім довгострокового відступу, льодовики відступають улітку і повертаються взимку, часто на кілька сотень метрів. Вчені з'ясували, що близько 62% льодовиків Шпіцбергена схильні до таких циклічних змін. Подібне явище задокументовано по всій Гренландії, але раніше воно спостерігалося лише для кількох льодовиків Шпіцбергена.

Вчені також з'ясували, що льодовики майже відразу відступають у відповідь на потепління вод океану. Це відбиває те, що дослідники давно підозрювали: сезонні припливи і відливи цих льодовиків викликані змінами температури океану.

Раніше вчені заявили, що до одного з найбільших шельфових льодовиків Антарктиди тече «тепла» вода. Якщо він розтане, може істотно підняти рівень моря.

Джерело матеріала
loader