Трамп поспішив заявити, що саме він був вирішальною силою в укладенні угоди, привласнивши собі всі заслуги ще до того, як Байден встиг сказати своє слово.
"Ця угода про припинення вогню могла відбутися тільки в результаті нашої історичної перемоги в листопаді, оскільки вона дала сигнал всьому світу, що моя адміністрація буде прагнути до миру і вести переговори для забезпечення безпеки всіх американців і наших союзників", — написав він на своїй сторінці в соціальній мережі Truth Social.
Але рішучість Трампа заявити про прорив в досягненні угоди як про свій власний успіх стоїть на заваді Байдену та його помічникам. На думку Байдена, угода відповідає "чітким контурам" плану, який він виклав у травні, і на якому наполегливо наполягали такі особи, як держсекретар США Ентоні Блінкен і посол на Близькому Сході Бретт Макгерк, а також катарські та єгипетські посередники.
Команда Байдена просто запросила чиновників Трампа приєднатися до цих зусиль, оскільки вони успадкують будь-яку угоду, яка буде укладена, зазначає Джеймі Деттмер, редактор думок в Politico Europe.
Правда полягає в тому, що помічники Байдена невтомно намагалися схилити Нетаньяху і керівництво ХАМАСу до угоди. І в різний час протягом останніх 15 місяців вони дійсно вірили, що були близькі до цього — але щоразу вони розчаровувалися.
Однак, схоже, що насправді змінило динаміку — це заява Трампа від 7 січня в поєднанні з дуже агресивним натиском його майбутнього спеціального посланника на Близькому Сході Стіва Віткоффа — принаймні, так вважає колишній прем'єр-міністр Ізраїлю Ехуд Ольмерт і кілька досвідчених спостерігачів у регіоні.
"Почнеться справжнє пекло. Якщо ці заручники не повернуться до того часу, як я прийду до влади", — заявив Трамп журналістам.
Але насправді Трамп звертався не до ХАМАСу.
"Це не було попередженням ХАМАСу. Це було попередження Нетаньягу", — сказав Стів Беннон, колишній головний стратег Трампа.
Вирішальним, як видається, був тиск нової адміністрації Трампа на Нетаньягу, щоб він прийняв цю угоду, вважають Х'ю Ловатт і Мухаммад Шехада з Європейської ради з міжнародних відносин.
На думку Санама Вакіла з Chatham House, "тактика тиску і попередження Дональда Трампа на адресу ХАМАС та Ізраїлю" були ефективними у відновленні затяжних переговорів.
"Адміністрація Байдена виявилася не готовою чинити адекватний тиск на керівництво Ізраїлю", — додав він.
Нагадаємо, що Кабінет міністрів Ізраїлю ратифікував угоду про припинення вогню та обмін десятків заручників, утримуваних ХАМАС, на палестинців в ізраїльських в'язницях і призупинення 15-місячної війни в Газі щонайменше на шість тижнів. Засідання уряду тривало сім годин. Зрештою 24 міністри проголосували "за", восьмеро — "проти". Угода набуде чинності 19 січня.