Трамп може зміцнити альянс НАТО, але не погрожуючи вийти з нього — The Telegraph
Трамп може зміцнити альянс НАТО, але не погрожуючи вийти з нього — The Telegraph

Трамп може зміцнити альянс НАТО, але не погрожуючи вийти з нього — The Telegraph

Трамп може зміцнити альянс НАТО, але не погрожуючи вийти з нього — The Telegraph

Погрози можуть змусити Європу збільшити оборонні витрати, але це матиме довгострокові наслідки.  

Агресія Росії в Європі й за її межами спонукала більшість членів НАТО виконати своє зобов'язання витрачати 2% ВВП на оборону, але новообраний президент США Дональд Трамп вважає за краще приписувати це своїй зовнішньополітичній стратегії критики союзників. Навіть з його обмеженим впливом на витрати НАТО, його підхід є руйнівним для міцного Альянсу безпеки, вважає Івонн Чіу, доцент кафедри стратегії та політики Військово-морського коледжу США.

Погрози Трампа вийти з НАТО і заохочення інших безкарно нападати на членів-боржників спонукають супротивників Альянсу випробувати його на міцність. Важливо, що Трамп погрожував цим не тому, що хотів збільшити потенціал НАТО, а тому, що бачить Європу як таку, що "паразитує" на Сполучених Штатах. Він прагне зменшити залежність Європи від США, а не зміцнити Альянс.

Як домінуючий партнер (політично, фінансово і військово), США повинні допомагати координувати витрати таким чином, щоб кожна країна доповнювала інші й посилювала спроможність Альянсу в цілому.

"Мало хто з членів Альянсу може самостійно захистити себе від серйозної загрози — звідси й мандат НАТО, який вимагає від країн-членів діяти узгоджено задля самооборони. Але домінуючий партнер, незацікавлений у добробуті колективу, буде так само незацікавлений у такому плануванні й координації", — зазначає Чіу.

Чіу переконана, що у відносинах з НАТО США (не лише виконавча влада, але й Конгрес) повинні використовувати як батіг, так і пряник. Загроза виходу може вирішити проблеми "паразитування" Європи в короткостроковій перспективі, але вона шкодить партнерству в довгостроковій перспективі. Навіть публічний сором і тиск були б менш шкідливими.

"Привид нової російської загрози є сприятливим середовищем для США і Європи, щоб подолати свою настороженість щодо зобов'язань стосовно сил і засобів, характерних для Альянсу. Це суперечить типовому американському стратегічному підходу, але є необхідним для посилення спроможностей НАТО як Альянсу", — додала доцент.

Раніше ми зазначали, що у Трампа є можливості вийти з НАТО. Прихильники Альянсу втішаються прийнятим рік тому законом США, згідно з яким вийти з оборонного союзу неможливо без схвалення Конгресу. Але Трамп може знайти спосіб обійти цю вимогу — і це метод, який він використовував раніше, пише Politico.

Джерело матеріала
Згадувані персони
loader
loader