Володимир Зеленський зареєстрував законопроєкт про кримінальну відповідальність за обхід санкцій. Картка законопроєкту №12406 з'явилася на сайті Верховної Ради. Президент України запропонував внести зміни до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів та закону "Про санкції".
Текст законопроєкту і пояснювальна записка на момент написання новини на сайті парламенту відсутні. Однак, заступник міністра юстиції України Інна Богатих у своєму фейсбуці повідомила, що законопроєкт передбачає відповідальність за умисні та необережні порушення санкцій, а також умисний обхід санкцій.
- Покарання за порушення та/або обхід санкції: штраф (від 425 тис. грн. до 2 млн. грн.) або позбавлення волі на строк від 2 до 10 років. Також у якості обов’язкового покарання пропонується позбавляти права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від 10 до 15 років, а в окремих випадках – конфіскація майна. Застосування заходів кримінально-правового характеру до юридичних осіб – штраф, конфіскація майна або ліквідація, — написала вона.
Суб’єктами злочину можуть бути як самі підсанкційні особи або інші особи, які порушили або сприяли порушенню санкцій, так і посадові/службові особи та особи, які надають публічні послуги.
Богатих додала, що Міністерство юстиції України постійно стикається з випадками обходу санкцій. Наразі співмірна відповідальність відсутня, тому “порушники граються з державою, впроваджуючи кожен раз нові схеми”.
- Неодноразова перереєстрація бізнесу, відчуження активів, якими підсанкційна особа володіє опосередковано, фіктивне банкрутство — це лише окремі приклади таких схем, — розповіла вона.
Наразі санкції реалізуються у виді стягнення активів та обмежень у сферах нотаріату, державної реєстрації, банкрутства та виконання рішень.
Міністерство юстиції України повідомило, що над розробкою законопроєкту працювала ініціативна група, до якої увійшли представники Мін'юсту, Офісу Генерального прокурора, СБУ, МВС, інших державних органів та Інституту законодавчих ідей, із залученням думки професійної спільноти, науковців та громадських організацій.
Віцепрем'єр з питань європейської інтеграції – міністр юстиції Ольга Стефанішина зазначила, що кримінальна відповідальність за порушення та обхід санкцій існує в країнах ЄС та інших країнах-партнерах України, таких як США, Канада.
Голова аналітичного центру "Інститут законодавчих ідей" Тетяна Хутор написала в колонці для “ЕП”, що у Німеччині відкрили близько двох тисяч проваджень щодо ухилення від антиросійських санкцій, у Фінляндії – понад 900, у Латвії – понад 300.
- 24 жовтня у Казахстані публічно відмовилися допомагати Росії в обході санкцій.
- 30 жовтня США наклали санкції на 400 осіб та компаній за допомогу РФ з обходом обмежень.