Що таке циркадні ритми та як вони керують нашим життям
Що таке циркадні ритми та як вони керують нашим життям

Що таке циркадні ритми та як вони керують нашим життям

Що таке циркадні ритми

Циркадні ритми – фізичні, психологічні та поведінкові зміни, які мають 24-годинний цикл. Їх вивчає хронобіологія, наука, що досліджує циклічні біологічні процеси, повідомляє 24 Канал з посиланням на NIH.

Регуляція циркадних ритмів здійснюється через внутрішні біологічні годинники. Основним "диригентом" є супрахіазматичне ядро, розташоване в гіпоталамусі. Ця структура складається з 20 000 нейронів, які отримують сигнали про світло через зорові нерви від сітківки ока.

Коли світло потрапляє на сітківку, рецептори сприймають його і передають сигнал до гіпоталамуса. У відповідь на цей імпульс гіпоталамус гальмує вироблення мелатоніну в епіфізі, оскільки ще рано спати, і активує травлення. Вночі ж все відбувається навпаки.

Ці головні години синхронізуються з зовнішнім середовищем, підлаштовуючи внутрішні процеси. У минулому це було життєво важливо для виживання: при світлі легше помітити загрозу і уникнути небезпеки, на відміну від темряви. Тому день відведений для активності, а ніч – для відновлення і відпочинку.

Генетика циркадних ритмів

Окрім основних біологічних годин, існують периферичні, які працюють згідно з головними, але можуть функціонувати і автономно. Навіть при порушенні зв'язку між центральною і периферичною системою циркадний механізм продовжує діяти, оскільки біологічні години закодовані в ДНК клітин різних органів і тканин.

Гени, пов'язані з циркадними ритмами – це ділянки ДНК, що містять інформацію про роботу білків, необхідних для цих процесів. Цикли у різних людей можуть відрізнятися, оскільки синтез білків відбувається по-різному. Крім того, можливі мутації, які можуть порушити ритми: деякі розлади сну можуть передаватися у спадок.

Циркадні ритми — це не лише про сон

Циклічність стосується не лише циклу сну і бадьорості, а й таких процесів, як температура тіла, піки гормональних викидів, артеріальний тиск, метаболізм, відновлення тканин, психічний стан і навіть консолідація пам'яті – процес переходу інформації з короткочасної пам'яті в довготривалу.

Світло – не єдиний фактор, що впливає на циркадні ритми. Температура навколишнього середовища, режим харчування, соціальні взаємодії та фізична активність також мають вагомий вплив на циклічні процеси в організмі.

Соціальне життя іноді вносить зміни, до яких адаптуються наші внутрішні години, при цьому ритми не порушуються, і зміна однієї фази циклу на іншу триває. Прикладом таких зовнішніх впливів є джетлаг, що виникає при зміні часового поясу під час авіаперельотів.

Джерело матеріала
loader
loader