Керівництво Київського національного університету імені Тараса Шевченка ухвалило рішення про розірвання контракту з викладачем Інституту журналістики Микитою Василенком через «порушення норм Етичного кодексу, умов контракту й загальних етичних стандартів».
Про це повідомили на сайті КНУ.
Там пояснили, що підставою для звільнення Василенка стали «системні порушення», а його поведінка, мовляв, «не лише суперечила основним етичним принципам університетської спільноти, але й завдала репутаційної шкоди університету».
Постійна комісія Вченої ради з питань етик зібрала порушення, які побачили в діях Василенка. Серед них — невідповідність поведінки нормам закону «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків» та закону «Про освіту».
Крім того, він нехтував вимогами Етичного кодексу університетської спільноти, серед яких збереження наукової репутації, виховання студентів у дусі патріотизму, дотримання толерантності та моральних цінностей, та використовував свій зв’язок з університетом, «завдаючи шкоди репутації закладу».
На основі цих висновків комісії, а також рішення кафедри інституту, на якій працював викладач, ректор університету Володимир Бугров підписав наказ про дострокове розірвання контракту з професором.
Відповідно до законодавства Василенко офіційно втратить посаду 30 грудня.
«Київський національний університет імені Тараса Шевченка залишається відданим принципам академічної етики, поваги до прав кожного члена спільноти та захисту репутації університету», — йдеться в повідомленні закладу.
Що передувало?
Професор Інституту журналістики Київського національного університету Микита Василенко в інтерв’ю Олександрові Шелесту заявив, що іноземні миротворці можуть покращити демографію України.
Професор вважає, що іноземні миротворці, які «не проходили випробувань фронтом, а виховані на добрій європейській їжі», зацікавлять «тисячі голодних українських жінок», які «не встигли виїхати або чоловіки яких убиті чи покалічені».
Цей коментар Василенка викликав обурення в медійній та студентській спільноті. Студпарламент Навчально-наукового інституту журналістики КНУ заявив, що відмовляється від співпраці з адміністрацією до звільнення Василенка. Сам викладач заявив, що зіткнувся з «комплексною атакою».
Ректор КНУ імені Тараса Шевченка Володимир Бугров пообіцяв вжити щодо Василенка заходів, передбачених законодавством, заявивши, що не підтримує його позицію. А керівник Центру протидії дезінформації при РНБО Андрій Коваленко назвав слова професора «відвертим сюром» і теж засудив їх та «майданчик, на якому це відбулося».
Більше про Василенка
Раніше його критикували за те, що у 2018-2022 роках він регулярно зʼявлявся на YouTube-каналі Анатолія Шарія, у політичних ток-шоу на телеканалах Віктора Медведчука ZIK, NewsOne, «112 Україна» і каналі «НАШ», що належав Євгенію Мураєву. У 2022 році РНБО наклала санкції на ці телеканали.
А у 2020 році студенти поширювали відео, де Василенко під час заняття казав: «Я дуже рекомендую вам звернутися до партії, а це ОПЗЖ. Там є відділ роботи з молоддю, він дуже сильний». Хоча сам професор наполягав, що це все вирвано з контексту, а на той момент ОПЗЖ не була заборонена.
У лютому 2024 року стало відомо, що студенти Навчально-наукового інституту журналістики КНУ ім. Тараса Шевченка поскаржились уповноваженому Верховної Ради з прав людини на сексизм з боку викладача. Йому винесли догану, однак студенти вимагали його звільнення.