Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 16—18 грудня 2024 року — резюме
Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 16—18 грудня 2024 року — резюме

Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 16—18 грудня 2024 року — резюме

Висвітлення основних тем тижня, представлення парламентських фракцій і груп у гостьових студіях, прояви політичного піару та російські наративи й токсичні медійні персонажі в телемарафоні, порушення основних стандартів інформаційної журналістики — стисло.

Телемарафон «Єдині новини» стартував 24 лютого 2022 року. «Детектор медіа» почав моніторити телемарафон 21 березня того ж року за такою методологією. У січні цього року «Детектор медіа» уточнив і доповнив цю методологію, відповідно до зауважень і побажань від редакцій учасників телемарафону. Автор моніторингу — Ігор Куляс, медіатренер та автор основної методології моніторингових досліджень «Детектора медіа».

З березня 2022-го по вересень 2024 року у фокусі уваги моніторингу були фіксація й аналіз ефірних сіток різних каналів, основний контент, який продукували редакції (сюжети, прямі ввімкнення, гостьові студії), порушення стандартів інформаційної журналістики учасниками телемарафону, прояви політичного піару, представлення в ефірі різних парламентських фракцій і депутатських груп, російські наративи й токсичні медійні персонажі в ефірі марафону, замовчані телемарафоном події та теми.

21 травня 2024 року Перший канал Суспільного вийшов із телемарафону й вирушив у самостійне плавання 24/7. Для моніторингу ця зміна не є принциповою. Робота інформаційної редакції Суспільного мовника оцінюється так само як і раніше. Методологія оцінки ефірного продукту Суспільного мовника залишається такою ж, як до телемарафону.

З жовтня 2024 року моніторинг телемарафону змінив формат. Тепер його основу становить аналіз висвітлення головних суспільно важливих тем у марафоні та для порівняння — на Першому каналі Суспільного. Відстежується висвітлення учасниками телемарафону головних тем кожного дня й тижня, представлення народних депутатів різних фракцій/депгруп в ефірі каналів, як і раніше, прояви політичного піару у формі сюжету або ж гостьової студії, наявність токсичних медіаперсонажів і російських наративів. Детальніше про новий формат моніторингу читайте тут.

Резюме моніторингових звітів читайте тут. У рубриці «Щоденні теленовини» щодня виходить короткий огляд марафону. А підсумки моніторингу телемарафону «Єдині новини» за липень — вересень 2024 року читайте тут (перша частина) і тут (друга).

Повний огляд читайте тут.

Вступ

16—18 грудня учасники телемарафону приділяли менше уваги найінтенсивнішим за бойовими діями напрямкам фронту, ніж тим, де бойових зіткнень було менше. Найактивнішому ж у ці дні — Курському — взагалі приділили мінімум уваги. Натомість Перший канал Суспільного приділяв увагу різним напрямкам пропорційно до активності бойових дій на них і загалом жоден напрямок фронту не залишив без уваги.

У висвітленні двох найважливіших внутрішньополітичних подій — злочинів у 211-й понтонно-мостовій бригаді ЗСУ та подіям з народним депутатом Юрієм Бойком — Перший канал Суспільного приділив значно більше уваги й висвітлював більш ретельно, ніж учасники телемарафону.

У висвітленні зовнішньополітичної тематики телемарафон переважно обмежувався констатацією, Перший канал Суспільного давав якісну експертизу.

У телемарафоні традиційно домінували порушення стандартів достовірності й відокремлення фактів від думок. В ефірі Першого каналу Суспільного цього разу теж було багато порушень стандарту достовірності.

У «депутатських» гостьових студіях телемарафону знову було повне домінування представників «Слуги народу». Представників «Голосу» і «Європейської солідарності» в телемарафон не запрошували. Натомість в ефірах Першого каналу Суспільного представлення різних фракцій традиційно було збалансованим.

У телемарафоні абсолютним «лідером» за проявами політичного піару у звітні дні був канал «Рада» (15 із 20 проявів загалом). Також цього разу в ефірі телемарафону крім позитивних були й прояви негативного піару. В ефірі Першого каналу Суспільного проявів піару в ці дні не було.

1. Висвітлення основних тем тижня

СИТУАЦІЯ НА РІЗНИХ ДІЛЯНКАХ ФРОНТУ:

Протягом 16—18 грудня, за інформацією Генштабу, найвищою була інтенсивність бойових дій на Курщині (до 72 боєзіткнень на добу), а також на Покровському (до 52), Времівському (до 35), Сіверському (до 34) і Курахівському (до 32) напрямках.

У телемарафоні в ці дні найбільше уваги сукупно приділяли Харківському, Куп’янському і Торецькому напрямкам, тобто системно менше уваги було до найбільш складних напрямків, а про Курщину, де якраз різко зросла інтенсивність бойових дій, марафонці дружно згадали лише 18 грудня, і то лише в контексті втрат північнокорейських військових.

По окремих каналах більше уваги Покровському напрямку приділили на «1+1», зокрема в традиційній рубриці «Оперативний черговий», Времівському напрямку більше уваги приділили на каналі «Ми — Україна». В ефірах ICTV з СТБ намагалися відстежувати більшість напрямків фронту без чіткої прив’язки до інтенсивності бойових дій там. Інші канали зосереджували свою увагу на не найбільш проблемних напрямках фронту.

У більшості гостьових студій телемарафону про фронт говорили з військовими та з речниками окремих підрозділів Сил оборони, експертних студій було в ці дні мало.

Більшість фронтових репортажів у ці дні для телемарафону продукували ICTV з СТБ (3 репортажних сюжети й одне пряме ввімкнення) та канал «Рада» (3 сюжети). По одному репортажу зробили на «1+1» і «Ми — Україна», на «Інтері» в ці дні фронтових репортажів не було.

В ефірах Першого каналу Суспільного у звітні дні максимум уваги приділяли саме ситуації на фронті на Курщині — саме цей напрямок обговорювали в 10 розмовних студіях і зробили звідти репортажний сюжет. Значну увагу канал також приділяв Времівському, Покровському і Курахівському напрямкам. Утім, канал в ці дні не залишав без уваги жоден із напрямків фронту, тож висвітлення каналом фронтової ситуації було надзвичайно системним. У гостьових студіях у ці дні більше говорили теж з військовими та з речниками різних підрозділів, ніж з експертами.

ВНУТРІШНЯ ПОЛІТИКА:

У проаналізовані дні були дві «серіальні» основні внутрішньополітичні теми. Розслідування «Української правди» щодо знущань і здирництва у 211-й понтонно-мостовій бригаді ЗСУ, реакції на це влади, перевірки й кримінальні провадження системно і якісно висвітлював Перший канал Суспільного. Натомість у телемарафоні темі приділяли мінімум уваги, а обговорювали тему винятково з радницею ДБР Сап’ян.

Другою темою була «епопея» з нардепом Юрієм Бойком, який записав проросійське звернення у тіктоку, був викликаний на допит в СБУ, записав звернення з вибаченнями, а парламент не спромігся з першої спроби відкликати нардепа з Комітету ВР із прав людини. Телемарафон висвітлював усю цю низку подій вкрай неповно і до того ж вкрай незбалансовано. Презентація ж владної версії причин невдалого голосування, як на мене, взагалі виглядала як погано зрежисований спектакль. До якого доклалися канали, на чиї слоти й припала подія 18 грудня — і ICTV з СТБ, і канал «Рада».

Натомість в ефірі Першого каналу Суспільного цей «серіал» висвітлювали якісно, організувавши й обговорення подій (а ширше — теми депутатів-колаборантів) політиками, і експертні обговорення. Принагідно глядачі каналу могли зробити власні висновки з того, що до озвучення «офіційної версії» керівником фракції представники «Слуги народу» хронічно не долучалися до гостьових дискусійних студій Суспільного мовника, попри наполегливі запрошення навіть через ефір каналу.

ЗОВНІШНЯ ПОЛІТИКА УКРАЇНИ І СВІТОВА ПОЛІТИКА:

У звітні дні були різнопланові зовнішньополітичні події. Частина з них була поточною дипломатичною роботою — зустрічі президента Зеленського з прем’єром Польщі у Львові та його зустрічі з західними лідерами на полях саміту ЄС у Брюсселі. Була подія, яка матиме наслідки для України — недовіра уряду канцлера Шольца. І були суто декларативні, але значущі для України події — Генасамблея ООН уперше назвала війну Росії проти України загарбницькою, а сенат Чехії визнав депортацію кримськотатарського народу геноцидом.

Репортажне висвітлення всіх цих події телемарафоном і Першим каналом Суспільного було приблизно однаковим. А от експертиза була однозначно більш ґрунтовною і якісною на Першому каналі Суспільного. Переважну частину цих тем у телемарафоні взагалі не обговорювали з експертами.

ІНШІ ПОДІЇ ТА ТЕМИ:

З інших подій були початок дії нових графіків відімкнення електрики. І учасники телемарафону, і Перший канал Суспільного висвітлювали цю тему паритетно.

Тему аварії двох російських танкерів із мазутом у Керченській протоці в телемарафоні висвітлювали неповно. Перший канал Суспільного в гостьових студіях обговорював з численними експертами різні аспекти цієї події і її наслідків, найперше для довкілля Чорного моря.

Частина тем / подій, які не згадували в ефірі телемарафону, але згадували в ефірі Першого каналу Суспільного:

  • УПЦ МП звернулася до поліції через зйомки телепрограми про різдвяну їжу в Києво-Печерській лаврі, автори фільму назвали це «московським ІПСО» (16 грудня).
  • The Economist: Україна втратила половину територій, які контролювала раніше на Курщині (17 грудня).
  • Понад 40 тисяч українських компаній мають прямі або опосередковані зв’язки з Росією, — дослідження YouControl (17 грудня).
  • Акція рідних військовослужбовців під парламентом з вимогою встановлення чітких термінів служби (18 грудня).

Частина тем / подій, про які не повідомляли ні в марафоні, ні в ефірі Першого каналу Суспільного:

  • ЄС не долучатиметься до фінансування добудови Хмельницької АЕС і чекає реформ у «Енергоатомі» (16 грудня).
  • Нардеп-«слуга» Куницький третій місяць не повертається в Україну з «відрядження» до США (17 грудня).
  • Рахункова палата виявила порушення телеканалу «Рада» на мільйони гривень (18 грудня).

2. Порушення стандартів інформаційної журналістики 16—18 грудня

Примітка: тут згадуються лише найбільш грубі порушення стандартів, які були лише в матеріалах за основними темами звіту.

Телемарафон:

У ефірах каналу «1+1» було багато порушень стандарту достовірності, найбільше ж — суто абстрактних псевдопосилань. Порушення стандарту точності були й невідповідностями між відео і текстом за кадром, і традиційними для каналу маркуваннями «наживо» раніше відзнятого відео, була і груба фактична помилка. З порушень стандарту відокремлення фактів від думок найбільше було суто емоційних оцінок журналістів. Цього разу було і порушення стандарту балансу думок — у повідомленнях не було представлено позицію підозрюваного комбрига 211-ї понтонно-мостової переправи Побережнюка чи його захисту. Траплялися і порушення стандарту доступності подачі інформації.

В ефірах каналів ICTV та СТБ стандарт достовірності найчастіше порушували узагальненими розмитими псевдопосиланнями на авторство суб’єктивних думок. Грубі порушення стандарту точності були невідповідностями між відео і текстом за кадром. Стандарт відокремлення фактів від думок найбільше порушували суто емоційними оцінками журналістів у новинах. Було грубе порушення стандарту балансу думок — критику гостем Давидом Арахамією політичних опонентів із «Європейської солідарності» ведуча залишила без належного реагування.

В ефірі каналу «Інтер» з порушень стандарту достовірності найбільше було узагальнених розмитих псевдопосилань на джерела фактів і суто абстрактних псевдопосилань. Журналісти робили емоційні оцінки в новинах і в новинних елементах гостьових студій. Було грубо порушено стандарт повноти — не було критично важливого бекграунду в повідомленнях про ліквідацію російського генерала.

В ефірах каналу «Рада» стандарт достовірності найбільше порушували через узагальнені розмиті псевдопосилання на авторство суб’єктивних думок. Стандарт відокремлення фактів від думок більше порушували емоційними оцінками журналістів у новинах. Кілька разів грубо порушували стандарт повноти інформації, не повідомляючи глядачам у підводках, про які саме напрямки фронту говоритимуть з гостями або ж у сюжеті. І кілька разів грубо порушили стандарт балансу думок у висвітленні нерезультативного голосування парламенту щодо відкликання Юрія Бойка з Комітету ВР.

В ефірах каналу «Ми — Україна» стандарт достовірності порівну порушували майже всіма можливими способами. Стандарт точності порушували невідповідністю відео і тексту за кадром. Крім того, було чимало суто емоційних оцінок журналістів у новинах.

Перший канал Суспільного

Було забагато порушень стандарту достовірності, найбільше — суто абстрактних псевдопосилань і узагальнених розмитих псевдо на авторство суб’єктивних думок. Найбільше порушень стандарту точності були невідповідними «ілюструваннями» абияким відео розмов із гостями. З порушень стандарту відокремлення фактів від думок у прямих ввімкненнях було дуже багато маркерів авторизації та маркерів посилення уваги. Найбільше ж було порушень стандарту доступності — це й «ілюстрування» розмов із гостями неадаптованими мапами, і велика кількість скриншотів із дрібними текстами, й невідомі більшості аудиторії абревіатури в титрах.

3. Представлення парламентських фракцій і груп у гостьових студіях 16—22 грудня

Депутати у телемарафоні:

Цього тижня було 24 «депутатських» гостьових студії (попереднього тижня було 21). Як і раніше, повністю домінували представники владної фракції партії «Слуга народу» — 18 запрошень або ж 75% від усіх «депутатських» гостьових цього тижня. Двічі запрошували представників «Батьківщини» й по одному разу — представників депутатських груп «Довіра» та «За майбутнє». Всі вони були гостями каналу «Рада». Було двоє формально позафракційних — перший заступник і заступниця голови ВР. Як і раніше, парламентський «плюралізм думок» у телемарафоні зображував лише канал «Рада», інші канали кликали лише представників владної політсили. Представників опозиційних фракцій «Голосу» та «Європейської солідарності» у гості на телемарафон знову не запрошували. Персонально цього тижня явних лідерів у списку запрошених нардепів не було. Двічі (на різних каналах) в ефірі марафону побували лише «слуги народу» Єгор Чернєв, Олексій Леонов і Сергій Нагорняк. Інші депутати побували в ефірі марафону по одному разу.

Депутати на Першому каналі Суспільного:

Депутати в ефірі каналу протягом тижня були 32 рази (попереднього тижня було 16 гостей-нардепів). Традиційно «депутатські» ефіри були збалансованими по лінії «влада-опозиція», оскільки більшість із них канал і робить у форматі одночасного запрошення представника владної фракції та однієї з опозиційних. До 12 ефірів представників «Слуги народу» слід додати, що їх запрошували ще 4 рази, але вони з різних причин не долучалися до розмови, про що ведучі повідомляли глядачам в ефірі. Зокрема, двічі не захотіли чи не змогли поговорити про ситуацію з відкликанням Юрія Бойка з парламентського комітету. Опозиційні фракції найчастіше цього тижня були представлені депутатами «Європейської солідарності» (8 разів) і «Голосу» (7 разів). Представників «Батьківщини» кликали цього тижня лише двічі. Ще двоє гостей-депутатів були позафракційними. Представник депгрупи «Відновлення України» (Анатолій Бурміч) був гостем токшоу «Новий відлік» як представник колишньої «ОПЗЖ», бо ж обговорювали саме представництво у владі колишніх членів забороненої проросійської політсили. Персонально ж усі депутати побували в ефірах каналу по одному-два рази, тож явних лідерів на цьому тижні не було.

4. Прояви політичного піару в телемарафоні 16—18 грудня

Протягом трьох проаналізованих днів у телемарафоні я зафіксував 20 проявів політичного піару. Три чверті з них (15) були в ефірах каналу «Рада». Ще 4 — на «Ми — Україна», ще один — на ICTV та СТБ. У ефірах інших каналів проявів піару в звітні дні не було. Цього тижня найбільше позитивних піарівських згадок мав президент Володимир Зеленський і парламентська фракція «Слуга народу» (по 6 згадок). «Лідером» негативного піару стала парламентська фракція «Європейська солідарність» (7 згадок). Негативний піар був зосереджений на каналі «Рада» та був пов’язаний із висвітленням теми нерезультативного голосування парламенту по Бойку.

В ефірі Першого каналу Суспільного у ці дні проявів політичного піару не було.

5. Російські наративи й токсичні медійні персонажі в телемарафоні 16—18 грудня

Російських пропагандистських наративів в ефірах телемарафону і Першого каналу Суспільного протягом звітного тижня я не зафіксував. Ефіри каналів «Інтер» і «Рада» вели токсичні ведучі каналів.

Скриншот відео: Факти ICTV/ютуб

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
Долучитись
Джерело матеріала
loader
loader