Зняття з військового обліку, а також документ, що його підтверджує, не дозволяють виїжджати за кордон. Виїжджати можуть лише категорії громадян, перераховані у законі.
У позивача була дуже екстремальна причина зняття з військового обліку: пп. 6 п. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу». Це означає, що раніше він був засуджений за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину. Коли чоловік намагався перетнути кордон з паспортом та військовим квитком з позначкою про зняття з обліку, йому відмовили. З позовом він дійшов до Верховного Суду України, який, зокрема, надав цікаві коментарі щодо відмови.
Громадянин просив скасувати та визнати протиправним рішення про відмову йому у перетині кордону, а також зобов’язати відповідних держслужбовців надати йому дозвіл для виїзду. Позивач вважає, що якщо він не є військовозобов’язаним, то може виїжджати за кордон, і що відмова порушила його конституційні права.
Суди усіх інстанцій у своїх рішеннях про відмову у задовільненні позову вказували, що позивач не надав документів, які б підтверджували його право на перетин кордону. Верховний Суд зазначив, що факт зняття з військового обліку не є підставою для виїзду за кордон у період введення на території України воєнного стану. Військовий квиток з відміткою про зняття засвідчує виключно питання військового обліку і сам собою не є достатнім підтверджувальним документом для перетину державного кордону. Законодавством визначено категорії осіб, які мають право на перетин у період введення на території України воєнного стану та досягли 16-річного віку, і будь-якого документа, що підтверджує його належність до однієї з цих категорій, позивач не надав.
Верховний Суд стверджує, що позивач помилково розуміє норми законодавства про перетин кордону громадянами України, пов’язуючи наявність права на перетин з виключенням з військового обліку. Водночас ВС вважає, що обмеження категорій громадян у праві виїзду за кордон під час воєнного стану певною мірою є втручанням у приватне життя особи. Однак воно прямо передбачене законодавством і має легітимну мету.
Джерело: «Судово-юридична газета»