І хай допоможе Трампу Бог! Особливості інавгурації президента США
І хай допоможе Трампу Бог! Особливості інавгурації президента США

І хай допоможе Трампу Бог! Особливості інавгурації президента США

20 січня відбудеться інавгурація новообраного президента США Дональда Трампа та віцепрезидента Джей Ді Венса. Це буде вже 60-та інавгурація президента в історії США. Журналіст Коротко про з'ясовував усі подробиці цього дійства.

Як проходить інавгурація

Інавгурація - це єдина передбачена Конституцією США процедура, необхідна для вступу нового президента на посаду. Церемонія інавгурації проходить у будівлі Капітолію США у Вашингтоні, округ Колумбія. Вона містить кілька обов'язкових елементів.

Вранці 20 січня має відбутися богослужіння у церкві Святого Іоанна навпроти Білого дому. Після богослужіння обраний президент спочатку йде до Білого дому на зустріч із чинним президентом. Зазвичай усе починається із зустрічі нового і старого президентського подружжя у Білому домі, де вони спільно снідають, після чого разом вирушають до Капітолію на інавгурацію.

Там перед урочистостями відбувається невелика «концертна» програма, зокрема виконується гімн США. Найчастіше на інавгурації президента виступають зірки шоу-бізнесу. Хтось виконує гімн, а хтось розважає публіку піснями зі свого репертуару. На церемонії інавгурації Джо Байдена співала Леді Гага, а Дженніфер Лопес виступила з окремим музичним номером.

Після цього новий президент США прямує до Капітолію для складання присяги. Першим це робить віцепрезидент і лише потім президент. Головне у всій дії - клятва, текст якої простий, але символічний:

«Я, (повне ім'я президента), урочисто присягаюся сумлінно виконувати обов'язки президента Сполучених Штатів та повною мірою своїх зусиль підтримувати, охороняти та захищати Конституцію Сполучених Штатів». Згодом до неї почали додавати слова «І нехай допоможе мені Бог».

Традицію складати присягу, тримаючи руку на Біблії, заклав Джордж Вашингтон. Однак це не є обов'язковою умовою. Той, хто вступає на посаду глави держави, має право обрати будь-яку іншу книгу або документ, який представляється йому значущим і відповідним випадку.

Далі президент вимовляє інавгураційну промову, де визначає основні напрями своєї майбутньої політики. Зазвичай вона триває 10-15 хвилин.

Після складання присяги нового президента проводять до скульптурної зали Капітолію, де проходить інавгураційний обід. За традицією меню складають страви, які репрезентують рідні штати президента та віцепрезидента. До речі, на першій інавгурації Трампа до обіду подавали лобстерів та мармурову яловичину. А меню Барака Обами після інавгурації на другий президентський термін (2013) включало м'ясо бізона, омарів та яблучний пиріг.

Після завершення обіду президент та віцепрезидент вирушають до Білого дому, біля якого проходить військовий парад. Після церемонії інавгурації колишній президент та віцепрезидент залишають Капітолій,  їх проводять нові лідери країни. Також увечері відбувається інавгураційний бал.

Шоу інавгурація – це завжди велике американське шоу. Фото: wikimedia.org

Кого запросили

Зазвичай на інавгурації президентів США рідко присутні лідери іноземних держав, а лише посли. Але рішення про те, кого запрошувати, ухвалює саме команда майбутнього президента. Посадовці, які займаються питанням інавгурації Трампа, заявили, що новообраний президент США склав список іноземних лідерів, яких він хоче бачити у Вашингтоні 20 січня 2025 року.

Так, Дональд Трамп особисто запросив голову Китаю Сі Цзіньпіна на церемонію інавгурації. Але той відмовився приїхати, та очікується, що гостями стануть посол Китаю в США, а також його дружина. До китайського дипломата можуть приєднатися ще кілька чиновників із Пекіна.

Також відомо, що серед запрошених є прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан, президенти Сальвадора Найіба Букеле та Аргентини - Хав'єр Мілей, а також прем'єр-міністр Італії Джорджа Мелоні.

"Світові лідери вишиковуються в чергу, щоб зустрітися з президентом Трампом", - заявила прессекретарка Трампа Каролін Лівітт.

А ось президента України Володимира Зеленського на інавгурацію не запросили. Сам Трамп заявив, що з моменту своєї перемоги на виборах у листопаді поспілкувався із лідерами понад 100 країн.

«Це світові лідери мені дзвонять, і я зустрінусь із деякими з них, неввічливо було б відмовитися. Ні, я не запрошував Зеленського на інавгурацію, але, якби він захотів приїхати, я б з радістю прийняв його», — сказав Трамп.

Президент Дональд Трамп та віце-президент Майкл Пенс танцюють зі своїми дружинами на балу після інавгурації 2017 рік. Фото: wikipedia.org

Хто може відвідати інавгурацію

Зазвичай на бал та інавгурацію може прийти будь-хто. Щоправда, квитки коштують від 400 до кількох тисяч доларів. У 2021 році від балу та глядачів на інавгурації вирішили відмовитися через пандемію COVID-19, а також через посилені заходи безпеки після того, як радикалізовані прихильники Трампа увірвалися до будівлі Конгресу США.

Хто оплачує витрати?

Церемонія приведення президента до присяги сплачується з державного бюджету та добровільних пожертвувань. А всі паради та бали фінансуються приватними спонсорами.

Інавгурація 45-го президента США Дональда Трампа у 2017 році була найдорожчою в історії США. Її вартість склала близько 90 мільйонів доларів, це майже як дві інавгурації його попередника – Барака Обами.

На цей раз засновник Amazon Джефф Безос вирішив пожертвувати на інавгурацію Трампа 1 мільйон доларів. Раніше про рішення направити 1 мільйон доларів до інавгураційного фонду Трампа заявила компанія Meta Марка Цукерберга.

Барак та Мішель Обама зустрічають у Білому домі нових господарів – Дональда та Меланію Трамп. Фото: REUTERS

Заходи безпеки

На цей раз церемонія інавгурації відбувається з дотриманням суворих заходів безпеки. Для чого вони потрібні, показали події 6 січня 2021 року, коли прихильники Трампа штурмували Капітолій, щоб перешкодити затвердженню результатів виборів. Тоді загинуло 5 людей.

Тепер же буде встановлено огорожі та контрольно-пропускні пункти, перекрито дороги та вулиці та обмежено паркування. У місті Вашингтон додатково залучать близько 4 тисяч поліцейських.

У США також існує окремий федеральний орган, який займається охороною Конгресу – поліція Капітолію. Її начальник Томас Мангер заявив, що його відомство попрацювало над проблемами.

"Чотири роки тому було багато провалів у розвідці, і сказати, що вони були вирішені, покращені та виправлені, було б нічого не сказати", - заявив Мангер. За його словами, чисельність поліції Капітолію було збільшено до більш ніж 2200 офіцерів, усі вони отримали мобільні телефони та нове обладнання.

Наприкінці жовтня поліцейські Капітолія взяли участь у тренінгу з боротьби з громадськими заворушеннями на території Секретної служби, яка охороняє президента США, в штаті Меріленд. Також буде залучено понад 1000 поліцейських із 16 штатів.

Так складав присягу Джон Кеннеді 20 січня 1961 року. Фото: wikipedia.org

Джерело матеріала
loader
loader