Чому Зеленський несподівано змінив позицію щодо НАТО та чого чекає від миротворців
Чому Зеленський несподівано змінив позицію щодо НАТО та чого чекає від миротворців

Чому Зеленський несподівано змінив позицію щодо НАТО та чого чекає від миротворців

Україна, що готується до приходу Трампа до влади у Білому домі та намагається створити максимум запобіжників, зараз використовує будь-яку можливість для таких переговорів і домовленостей, тож Зеленський не міг пропустити саміт Євросоюзу – подію, що збирає усіх європейських лідерів.

Однією з ключових тем обговорення стали можливі гарантії безпеки для України у разі, якщо у російсько-українській війні настане пауза чи то "заморозка", прагнення до якої дедалі відвертіше декларують політики і у Вашингтоні, і в інших західних столицях.

Найбільшу увагу медіа привернули переговори про можливу миротворчу місію в Україні.

Про те, що з цією ідеєю, яка важлива зміна відбулася в публічній позиції України щодо членства в НАТО і чому різко змінилася за останній тиждень позиція України щодо транзиту газу, читайте в статті редактора "Європейської правди" Сергія Сидоренка (з Брюсселя) Від миротворців з США до газу, НАТО і матюків: все про переговори Зеленського у Брюсселі.

Далі – стислий її виклад.

Київ готується до переговорів з новим президентом США Дональдом Трампом.

Для узгодження позицій щодо війни і гарантій безпеки генсек НАТО Марк Рютте організував у своїй брюссельській резиденції зустріч представників України і її "найвпливовіших друзів" у Європі.

Хоча в реальності організатором переговорів був не він і не НАТО, а Україна.

Взагалі-то візит Зеленського був прив’язаний до саміту ЄС у Брюсселі, де присутні лідери усіх держав.

Але як можна всерйоз домовлятися про спільну стратегію у відносинах з США Трампа, якщо одним з учасників зустрічі є Віктор Орбан?.

А з огляду на те, що в апараті Євроради були проти організації зустрічі у вужчому форматі, та і Британія ще й не є членом ЄС, з’явилася ідея перейти під парасольку НАТО.

У переговорах, крім України, генсека НАТО та керівництва ЄС, брали участь Франція, Німеччина та Італія, Велика Британія, Данія та Нідерланди, а також Польща.

Варто підкреслити: переговори у резиденції Рютте не мали на меті досягти якоїсь угоди.

Це радше проговорення та зближення позицій перед новою реальністю, яка настане з інавгурацією президента США.

Отже, на зустрічі лідери країн обговорювали питання гарантій безпеки, що мають супроводжувати перемир’я і зробити його стійким.

У Києві розуміють: з приходом Трампа до влади тиск на Київ щодо припинення вогню може безпрецедентно зрости.

І так само є розуміння, що Путін використає перемир’я для відновлення сил і початку нового наступу.

Одна з гарантій безпеки, яка звучала у Брюсселі – це миротворча місія за участю військових з держав НАТО уздовж лінії російської окупації.

Одні з ключових питань: Чи не відкличуть миротворців додому через безпекові ризики? Чи будуть вони на місці у разі обстрілів через лінію дотику?.

І другий момент, який, за даними джерел ЄП, вважають ключовим – це те, що у миротворчій місії мають брати участь також США.

Та Україна вважає, що єдиною реально дієвою гарантією безпеки є вступ України до Альянсу.

Але готовності до цього кроку немає і близько.

Ще гіршою новиною для офіційного Києва стало те, що позиція команди Трампа у питанні запрошення України до НАТО є навіть жорсткішою, ніж Байдена.

Але зверніть увагу: наприкінці листопада Зеленський з власної ініціативи зробив, одна за одною, кілька заяв з приводу "часткового членства" з гарантіями НАТО, і відтоді жодного разу не повертався до цього питання.

За даними джерел "ЄП", Києву пояснили, що ці поступки – хай у яку обгортку Зеленський спробує їх обгорнути – не допоможуть у діалозі з Трампом, а лише погіршать стартову позицію.

Мовляв, "виходимо з того, що цим Україна вже поступилася, а про інше давайте говорити".

На Банковій цей сигнал почули.

Зараз основна стратегія підготовки України до переговорів з Трампом має дві складові – це побудова довіри і твердість позицій.

Іншою ключовою новиною, яку оголосив Зеленський у Брюсселі, стало тверде рішення відмовитися від прокачки російського газу, навіть якщо він буде замаскований під "азербайджанський".

Але повною несподіванкою стала заява Зеленського про виняток із заборони щодо газового транзиту, в якому читається натяк на Придністров’я.

Докладніше – в статті Сергія Сидоренка Від миротворців з США до газу, НАТО і матюків: все про переговори Зеленського у Брюсселі.

Джерело матеріала
loader
loader