Зʼявилось щось тверде під язиком: що це та чи варто панікувати
Зʼявилось щось тверде під язиком: що це та чи варто панікувати

Зʼявилось щось тверде під язиком: що це та чи варто панікувати

Частіше за все ці утворення виникають під язиком. У ротовій порожнині людини розташовані три пари великих слинних залоз, відповідальних за виробництво слини, повідомляє 24 Канал з посиланням на The Johns Hopkins University.

  • Привушні залози – це дві найбільші залози, розташовані на щоках, трохи нижче вуха.
  • Піднижньощелепні залози – розміщується з обох боків нижньої щелепи та виводять слину на дно рота під язиком.
  • Під'язикові залози – розташовані безпосередньо під язиком.

Найбільш поширене утворення каменів саме під язиком, у протоках піднижньощелепних залоз, хоча вони можуть з'являтися і в інших слинних залозах. Камені можна відчути при пальпації – вони проявляються як невеликі гулі під язиком. Крім того, їх можна навіть побачити.

Симптоми каменів в слинних залозах

Розміри каменів можуть варіюватися, але більшість з них приблизно розміром з горошину. Іноді вони розміщуються всередині протоки і не викликають жодних симптомів, але в деяких випадках камені можуть переміщатися або збільшуватися в розмірах.

Ось основні симптоми, які можуть вказувати на наявність каменів у слинних залозах:

  • Тупий, періодичний біль у ротовій порожнині.
  • Набряклість в області рота.
  • Запалення навколо каменя.
  • Сухість у роті.

Симптоматика може посилюватися під час вживання їжі або пиття.

Нині вчені не встановили точні причини формування каменів у слинних залозах, що ускладнює їхню профілактику. Відомо, що камені найчастіше зустрічаються у людей віком від 30 до 60 років, причому вони більш поширені серед чоловіків.

Існують припущення, що появу слинних каменів пов'язують із травмами в ротовій порожнині, курінням, захворюваннями ясен, а також з дегідратацією через недостатнє споживання рідини.

Що можна зробити самостійно

Більшість каменів у слинних залозах не потребують медичного втручання і можуть розчинятися при застосуванні домашніх засобів. Рекомендується:

  • Пити достатню кількість води.
  • Розсмоктувати дольку лимона або використовувати лимонні краплі.
  • Обережно масажувати область навколо каменя.

При наявності болю та набряку можна приймати парацетамол або ібупрофен, а також використовувати кубики льоду або льодяники.

Важливо не застосовувати гострі інструменти для видалення каменів, оскільки це може призвести до пошкодження м'яких тканин рота і виникнення інфекції.

Коли звертатися до лікаря

Необхідно звернутися до терапевта, якщо камінь не проходить після домашніх заходів або якщо він викликав інфекцію. Ознаки інфекції включають біль, почервоніння або гній навколо каменя, а також підвищену температуру.

Лікар може спробувати акуратно видалити камінь за допомогою тонкого тупого інструмента. Якщо таке видалення неможливе, може знадобитися хірургічне втручання.

Теги за темою
Лікування
Джерело матеріала
loader
loader