Путін націлився на Запоріжжя і Херсон, але є одна проблема
Путін націлився на Запоріжжя і Херсон, але є одна проблема

Путін націлився на Запоріжжя і Херсон, але є одна проблема

Близько місяця тому Росія почала активно готувати Запоріжжя до можливого штурму, розбиваючи місто керованими авіабомбами.

Плани щодо захоплення Запоріжжя у Росії з'явилися не зараз, а набагато раніше. Оскільки російські війська втратили Херсон, єдиний обласний центр, який їм вдалося захопити у 2022 році, Путін поставив принципове завдання – захопити інший обласний центр України.

Для того, щоб узяти Харків, противнику потрібно набагато більше угруповання військ – 150-200 тисяч осіб. А от для захоплення Запоріжжя потрібне менше угруповання. Крім того, акцент зроблено на Запорізькій області ще й тому, що Росія включила її до своєї конституції, як і Херсонську область. Взяти Херсон і всю Херсонщину складно, оскільки доведеться форсувати Дніпро, і знадобиться дуже багато сил, яких у РФ зараз немає.

Тому Путін і взявся за Запоріжжя і Запорізьку область – потрібно ж реальність хоч якось приводити у відповідність до російської конституції.

Однак штурм Запоріжжя наразі не є пріоритетним завданням для Москви.

Принципове значення для Путіна зараз має Курська область, частина якої залишається під контролем наших Сил оборони. Путін намагається вибити з рук України цей аргумент до можливих майбутніх переговорів про припинення вогню, причому зробити він це має намір до інавгурації Трампа, тобто до 20 січня.

Тому на Курщині Росія зосередила значні сили – близько 60 тисяч осіб, включаючи механізовані війська, північнокорейські підрозділи, авіацію з керованими авіаційними бомбами та інше. Для повернення контролю над Курською областю Росії не вистачає військ, тому вона перекинула туди сили із Запоріжжя і Вовчанська.

Унаслідок перекидання військ сили росіян під Запоріжжям скоротилися, але, тим не менш, навіть цими силами ворогу вдається вести активні бойові дії.

Крім того, близько місяця тому росіяни почали активно готувати Запоріжжя до можливого штурму, розбиваючи місто КАБами. Однак для масштабного штурму їм потрібно більше сил. Тому, перш за все, противник вирішуватиме свої завдання на сході України (Курахове і Покровськ) і в Курській області. Не виключаю, що Росія буде ще знімати свої війська з різних напрямків і перекидати на Курщину, щоб встигнути до 20 січня. І вже, виходячи з наявних ресурсів, Росія вирішуватиме питання із Запоріжжям. Іншими словами, російські війська почнуть наступ на Запоріжжя тільки тоді, коли наберуть сили, а основні сили зараз кинуті на Курщину, Курахове і Покровськ.

На запитання, чи достатньо 130 тисяч осіб для операції із захоплення Запоріжжя, відповідь залежить від того, які засоби ураження будуть використані. За такої кількості військ і достатньої кількості техніки, боєприпасів та інших ресурсів противник може вирішити задачу з окупації цього міста, але лише за рахунок знищення оборони та інфраструктури засобами ураження, тобто повністю розбивши місто.

Тож у планах Росії дійсно залишається захоплення Запоріжжя. І якщо вона збере необхідні сили, то може почати активні дії для вирішення цього завдання.

Ба більше, якщо для захоплення Запоріжжя буде необхідно підірвати греблю Запорізької ГЕС або влаштувати провокацію на ЗАЕС, Росія все це зробить. Ми вже бачили, що Росія завдавала ударів по дамбі Запорізької ГЕС, тому для неї не буде проблемою зробити це знову, якщо це буде необхідно для реалізації планів Москви. Росія піде на що завгодно, аби Запоріжжя було взято.

Від Путіна можна чекати всього, оскільки для нього важлива сама мета – витіснити Збройні сили України з Курської області, захопити Луганську і Донецьку області в адміністративних кордонах, потім вирішити питання Запоріжжя, а потім взятися і за Херсон. Якщо завдання щодо Запоріжжя буде вирішено, то Росія може переключитися на спробу захоплення Херсона вже суходолом. Але поки що у противника немає достатніх ресурсів для такої масштабної операції.

Ігор Романенко, генерал-лейтенант запасу, кандидат військових наук, доктор технічних наук, професор, екс-заступник начальника Генштабу ЗСУ, спеціально для Главреда

Хто такий Ігор Романенко

Романенко Ігор (9 квітня 1953, Ніжин) – український військовий. Генерал-лейтенант у відставці, кандидат військових наук, доктор технічних наук, професор. Заступник начальника Генерального штабу ЗС України (2006-2010), пише Вікіпедія.

Джерело матеріала
loader
loader