CERN закрила доступ росіянам до Великого адронного колайдера
CERN закрила доступ росіянам до Великого адронного колайдера

CERN закрила доступ росіянам до Великого адронного колайдера

Наприкінці листопада Європейська організація ядерних досліджень (CERN) офіційно припинила багаторічну співпрацю з російськими вченими та інженерами — і закрила доступ до Великого адронного колайдераCERN закрила доступ росіянам до Великого адронного колайдера - Фото 1CERN закрила доступ росіянам до Великого адронного колайдера - Фото 2Великий адронний колайдер — найбільший у світі прискорювач елементарних частинок, збудований у Європейському центрі ядерних досліджень (CERN), поблизу Женеви (Швейцарія), між 1998 і 2008 роками. Прискорювач пролягає в тунелі (у формі тора окружністю 27 км) на глибині до 175 м (570 футів) під землею на кордоні Франції та Швейцарії, поблизу Женеви, Швейцарії. Як свідчить назва, він призначений для прискорювання адронів, зокрема протонів і важких іонів., повідомляє німецьке видання Heise (через Highload).

Відключайте рекламу - підтримуйте ITC! CERN закрила доступ росіянам до Великого адронного колайдера - Фото 3

Насправді про втілення цих намірів у життя йшлося ще з початку великої війни: у березні 2022 року рада CERN засудила вторгнення Росії в Україну, а також заборонила починати нові проєкти з російськими інститутами й заморозила старі.

Із 30 листопада, відповідно до резолюції CERN, співпраця з Росією припиняється остаточно, оскільки цей день збігається з датою завершення чинної Угоди про міжнародне співробітництво (як було і з Білоруссю у червні 2024 року). Це значить, що близько 400-500 росіян відтепер не зможуть співпрацювати з CERN (раніше, щоб продовжити співпрацю з дослідницьким центром, близько 100 російських дослідників змінили свої робочі місця).

Водночас деякі дослідники «стурбовані» цим рішенням, зазначаючи, що з виключенням Росії «багато ноу-хау буде втрачено». Однак насамперед тут очікується втрата деяких фінансових і матеріальних вливань: країна-окупант надавала CERN близько 2,7 млн ​​швейцарських франків на рік (приблизно 4,5% поточних витрат на експерименти, що проводяться в Великому адронному колайдері), а також власні запчастини.

Нині CERN налічує 24 країни-члени, 10 асоційованих держав-членів, дві держави й дві багатосторонні організації зі статусом спостерігача, а також має угоди про співпрацю з 48 країнами. В самому CERN працює близько 2500 постійних співробітників, і ще тисячі людей зі 110 країн проводять дослідження в організації (загалом до міжнародної мережі входять близько 14 000 науковців у науково-дослідних інститутах по всьому світу).

У майбутньому Європейська організація ядерних досліджень планує збудувати новий 91-кілометровий кільцевий прискорювач орієнтовною вартістю у 10-20 млрд євро — тобто щонайменше втричі дорожче ніж поточний.

Спецпроєкти

Варто також зазначати, що CERN не обриває усіх зв’язків із Росією — і надалі діятиме угода європейської організації про співпрацю з Об’єднаним інститутом ядерних досліджень в Дубно, який на понад 80% фінансується російською державою.

Джерело матеріала
loader