Тестування на гепатити та ВІЛ: де можна зробити безкоштовно
Тестування на гепатити та ВІЛ: де можна зробити безкоштовно

Тестування на гепатити та ВІЛ: де можна зробити безкоштовно

Тестування на гепатити та ВІЛ: де можна зробити безкоштовно

Роз'яснення дали у ЦГЗ.

Під час війни зростають ризики зараження ВІЛ та вірусними гепатитами. Це пов'язане зі збільшенням поранень, травм, контактів з кров'ю та неможливістю всюди належним чином забезпечити інфекційний контроль. Фахівці Центру громадського здоров'я (ЦГЗ) розповіли, чому важливо регулярно проходити тести на ВІЛ та гепатити та де це можна зробити безкоштовно.

Які існують методи діагностики ВІЛ та вірусних гепатитів

У ЦГЗ пояснили, що своєчасно встановлений діагноз та вчасно розпочате лікування дозволяє зменшити смертність, подальше поширення ВІЛ-інфекції та вірусних гепатитів і уникнути серйозних ускладнень для здоров’я людини.

Щоб вчасно виявити ВІЛ-інфекцію або вірусний гепатит B чи C, знадобиться лише кілька крапель крові і до 30 хвилин часу.

Обстеження дітей старше 18 місяців, підлітків та дорослих на ВІЛ-інфекцію та вірусні гепатити B і C здійснюють відповідно до рекомендацій ВООЗ із застосуванням серологічних методів діагностики:

  • інструментальні методи — імуноферментний (імуно/хемолюмінесцентний) аналіз;
  • швидкі тести.

«Імуноферментний аналіз дослідження крові на вміст серологічних маркерів ВІЛ та вірусних гепатитів B і C проводиться із застосуванням спеціального обладнання, тому здійснюється лише в лабораторіях закладів охорони здоров'я; проведення цього аналізу потребує від декількох годин до кількох днів для отримання результату», – йдеться у повідомленні.

У ЦГЗ додали, що такий метод використовується для дослідження великої кількості зразків крові пацієнтів (наприклад, під час обстеження крові донорів, а також для обстеження вагітних жінок).

Швидкі тести не поступаються за своєю точністю інструментальним методам, але дозволяють отримати результат тестування вже через 15–30 хвилин. До того ж отримати послугу з тестування на ВІЛ або вірусні гепатити B і C можна безпосередньо під час звернення до сімейного лікаря або іншого надавача послуг зі скринінгу.

Де можна безкоштовно пройти тест на ВІЛ та гепатити

У ЦГЗ пояснили, що зробити тест на ВІЛ та/або вірусні гепатити можна:

  • у сімейного лікаря;
  • у неурядових організаціях;
  • у закладах охорони здоров’я, позначених на картах на сайті Центру громадського здоров’я України та за посиланням.

Фахівці підкреслили, що всі обстеження можна пройти безкоштовно та конфіденційно, оскільки ці послуги входять до складу різних пакетів послуг Програми медичних гарантій (ПМГ).

Що робити, якщо результат тесту позитивний

У ЦГЗ зазначили, що у випадку позитивного результату тесту, слід не панікувати та звернутися до лікаря.

«За його призначенням вам зроблять додаткові дослідження, щоб підтвердити чи спростувати результат тестування. У разі підтвердження діагнозу, лікар призначить відповідне лікування», – пояснили фахівці.

Якщо у людини виявили вірусний гепатит С, то у 90-95% випадків хворі повністю одужують. Тривалість лікування становити від трьох до шести місяців.

Лікування вірусного гепатиту В у більшості випадків є пожиттєвим, і хоча не досягається повного одужання, лікарські засоби ефективно контролюють вірус в організмі та запобігають ураженню печінки. Чим раніше буде виявлено вірус та розпочато лікування – тим вищі шанси на повне одужання або контроль вірусу.

Особам, яким встановлено діагноз ВІЛ-інфекція, пропонується антиретровірусна терапія (АРТ) для зниження вірусного навантаження в організмі до невизначального рівня, внаслідок чого людина не може передати вірус іншим.

«Наразі існують ефективні ліки, які закуповуються державою. Відтак лікування ВІЛ та вірусних гепатитів є безоплатним для пацієнтів», – резюмували у ЦГЗ.

Раніше ми писали, як трудові права мають люди, які хворі на ВІЛ/СНІД.

Важливо! Ця публікація заснована на останніх та актуальних наукових дослідженнях у сфері медицини та має виключно загальноінформаційний характер. Публікація не може бути підставою для постановки будь-яких діагнозів. Якщо ви захворіли або потребуєте діагнозу, зверніться до лікаря!

Джерело матеріала
loader