Розроблена перша у світі вітряна турбіна штучним інтелектом
Розроблена перша у світі вітряна турбіна штучним інтелектом

Розроблена перша у світі вітряна турбіна штучним інтелектом

Вчені продемонстрували перевагу точної прив’язки профілю лопатей вітряної турбіни до географії – до конкретних умов експлуатації. Вітрова ситуація скрізь різна, і вона сильно відрізняється в умовах міської забудови. Але раніше зважити на всі чинники для оптимізації роботи вітряної турбіни було складно і дорого. Сьогодні із цим «на раз» справляється ШІ. Саме це допомогло втілити проект у життя.

Створенням максимально оптимізованих лопат для міських вітряних турбін зайнялися вчені з Бірмінгемського університету (University of Birmingham). Розробка отримала назву «Бірмінгемські лопаті» (Birmingham Blade). Усього за кілька тижнів ШІ перевірив понад 2000 профілів лопатей турбін, заощадивши вченим роки роботи та мільйони коштів.

Ідея використовувати штучний інтелект для проекту також спиралася на бажання уникнути людського сприйняття проблеми — від стереотипів, що склалися в галузі. Люди, проектуючи лопаті вітряних турбін, завжди шукали компроміс між різними параметрами. ШІ у цьому плані отримав повну свободу і зміг поглянути на проблему з усіх боків.

Слід зазначити, що ШІ теж був особливим. Його створили вчені Бірмінгемського університету. Це є платформа EvoPhase, яка імітує природний відбір. Такий підхід дозволяє одночасно оптимізувати безліч різних параметрів, уникаючи традиційних компромісів між тими чи іншими факторами продуктивності. Самі лопаті виготовила місцева компанія KwikFab — фахівець із прецизійних металевих конструкцій. На виготовлення та доставку також пішло мало часу.

«Нам потрібна була турбіна, яка могла б уловлювати відносно низькі швидкості вітру в Бірмінгемі, одночасно керуючи турбулентністю, спричиненою навколишніми будинками, — пояснив Леонард Нікусан (Leonard Nicusan), технічний директор EvoPhase. – Конструкція також мала бути компактною та легкою, щоб підходити для встановлення на даху».

Читайте також -  Представлений Toyota RAV4 2025 з повним приводом

Випробування показали, що спроектована ШІ конструкція лопатей виявилася в конкретному місці в сім разів більш ефективною, ніж якби використовувалися звичайні лопаті. Тепер досвід Бірмінгема переймає Едінбург. Для умов експлуатації на новому місці ШІ розробляє інші лопаті, і такі він може створити для будь-якої місцевості та будь-якої «географії», що, в ідеалі, здатне зробити вітроенергетику більш доступною та недорогою.

Джерело матеріала
loader