Уряд України ухвалив рішення про кардинальне реформування системи медико-соціальної експертизи (МСЕК).
Про це 22 листопада повідомила журналістка Ірина Полякова у своєму аналітичному огляді.
"Необхідність реформувати систему в країні яскраво показав скандал з хмельницькими прокурорами-інвалідами та інші неприємні історії, які стали відомі останнім часом", - зазначає експертка.
За новими правилами, які набудуть чинності з 2025 року, оцінка функціонування людини проводитиметься на базі багатопрофільних лікарень, а не в приміщеннях МСЕК. У країні планується створити близько 300 таких медзакладів з рівномірним територіальним розподілом.
"Відтепер оцінювати повсякденне функціонування людини будуть не окремі структури в приміщенні МСЕК, а медичні фахівці на базі багатопрофільних лікарень", - пояснює Полякова.
Суттєво спроститься процедура встановлення інвалідності. Сімейний лікар зможе направляти пацієнта на медичне оцінювання без проходження лікарсько-консультативної комісії. Більше того, не потрібно буде чекати 120 днів лікарняного - оцінювання можна буде проходити одразу після встановлення діагнозу.
Важливим нововведенням стане повна цифровізація процесу. "Всі рішення та висновки експертів фіксуватимуться в електронній системі", - підкреслює журналістка. При цьому склад експертної команди не буде постійним, а формуватиметься індивідуально для кожного пацієнта.
З 2026 року процес оцінювання проходитиме з обов'язковою відеофіксацією. Також створюється Центр оцінки функціонального стану осіб для перевірки обґрунтованості рішень експертів та розгляду апеляцій.
Для осіб з довічним статусом інвалідності всі права та пільги збережуться. Тим, кому потрібен повторний огляд, термін продовжать на півроку. Зміни поки не стосуються дітей з інвалідністю - для них зберігається попередня система.