Прокручування в банках та махінації: які небезпеки від накопичувальної пенсії
Прокручування в банках та махінації: які небезпеки від накопичувальної пенсії

Прокручування в банках та махінації: які небезпеки від накопичувальної пенсії

Коли в Україні запровадять другий рівень пенсійної реформи, то на рахунках громадян накопичуватимуться мільярди гривень, і це стане приводом для махінацій, вважають на пенсійному порталі. Зловмисники можуть отримати доступ до цих коштів і це небезпечно.

Українські політики у бюджеті на 2025 рік передбачили, що почне діяти другий рівень пенсійної реформи — накопичувальні пенсійні рахунки. Згідно з одним з існуючих законопроєктів працівники й надалі будуть робити соціальні відрахування. Більша частина коштів ітиме у Пенсійний фонд, а 1-2-3% (у перший, другий, третій роки запровадження) ітимуть на особистій пенсійні рахунки. Громадянам може не сподобатись, що ця система обов'язкова і від неї не можливо відмовитись. Про недоліки та небезпеки накопичувальної пенсійної системи ідеться у відео, опублікованому на YouTube-каналі "На пенсії".

Пенсія в Україні — пояснення проблем накопичувальної системи див. з 2:54

Пенсія в Україні — які проблеми накопичувальної системи

На порталі перелічили низку проблем, з яким можуть зустрітись українці, якщо Верховна Рада та уряд приймуть необхідні законодавчі зміни для запровадження накопичувальної пенсійної системи.

Які недоліки накопичувальної пенсійної системи:

  1. накопичувальну систему можуть так і не запровадити, оскільки це питання відкладалось майже 25 років і далі може відкладатись;
  2. якщо все ж запровадять, то для нинішніх пенсіонерів і тих, хто вийде незабаром на пенсію, особливих змін не буде. Зміни стануться лише для молоді і "стосується далекого майбутнього";
  3. якщо система запрацює, то немає гарантії, що позитивні наслідки все ж будуть. Зокрема, кошти на накопичувальних рахунках можуть знецінюватись внаслідок інфляції. Драгу загроза — махінації нечесних чиновників, які "побачать" мільярди гривень на рахунках і пробують використати їх в незаконних оборудках.

"Уявіть, що завтра із зарплат кожної працюючої людини почнуть відраховувати по кілька відсотків на місяць до цих фондів. На рахунках дуже швидко накопичаться десятки мільярдів гривень. І комусь важливо отримати доступ до цих рахунків, щоб розпоряджатися цими коштами, вирішувати, куди вкладати ці гроші, через які банки прокручувати. І не важливо, що там буде з цими накопиченнями, коли вам доведеться йти на пенсію за кілька десятків років.Головне, що сьогодні хтось отримає доступ до цих грошей", — підсумовує спікер.

Які плюси накопичувальної системи

На відео також визнається низка позитивних рис накопичувальної системи:

  • кожен громадянин бачитиме, скільки ж грошей є на його пенсійному рахунку, і якщо матиме бажання, то зможе класти додаткові кошти;
  • гроші на персональних рахунках можуть передаватись у спадок;
  • накопичені кошти дозволено знімати з рахунків раніше — наприклад, якщо потрібно зробити дороговартісну операцію.

Чинна пенсійна система — три рівні

Автор відео пояснив суть чинної пенсійної системи, яку почали впроваджувати ще з 2003 року. Пенсійна система в Україні складається з трьох рівнів. Перший рівень — солідарна система, коли соціальні страхові відрахування працюючих українців ідуть на виплати нинішнім пенсіонерам. Третій рівень — добровільні пенсійні накопичення, коли громадяни самостійно відкладають кошти на спеціальних пенсійних рахунках. Другий рівень, проблемам якого присвячене відео — пенсійна накопичувальна система. Суть цієї ідеї полягає в тому, що частина соціальних відрахувань іде, як і раніше в солідарну систему на рахунки Пенсійного фонду. Інші частина — на персональний рахунок майбутнього пенсіонера.

На сьогодні другий рівень ще не працює, нагадали на порталі. У Верховній Раді та в уряді досі "пиляться" мінімум два законопроєкти, присвячені цьому питанню. Ідеться про проєкт №9212 "Про накопичувальне пенсійне забезпечення" від 17 квітня 2023 року, ініційований нардепом Давидом Арахамією, або про проєкт "Про загальнообов’язкове накопичувальне пенсійне забезпечення", запропонований Мінсоцполітики.

Зазначимо, у жовтні Фокус писав про основні пропозиції законопроєкту Мінсоцполітики. Згідно з ідеєю урядовців, Єдиний соціальний внесок, з якого робить виплати Пенсійний фонд, у 2025 році зменшиться з 22% до 17%, наступного року — до 16%, ще через рік — до 15%. Натомість з'явиться новий вид відрахувань, про який розповіли на порталі "На пенсії".

Нагадуємо, 14 листопада видання "Обоз" розповіло про категорії громадян, які отримують найвищі пенсії.

Теги за темою
виплати
Джерело матеріала
loader
loader