Короткозорість у дітей зростає. Захворювання, також відоме як короткозорість, уже вражає до 35% дітей у всьому світі, згідно з нещодавнім оглядом глобальних даних. Дослідники прогнозують, що до 2050 року ця кількість зросте до 40%, перевищивши 740 мільйонів дітей із короткозорістю. Чому це має значення? Багато людей можуть не знати, що лікування короткозорості (за допомогою таких втручань, як окуляри) — це щось більше, ніж просто комфорт або розмитість зору.
Якщо короткозорість не контролювати, вона може швидко прогресувати, збільшуючи ризик серйозних і незворотних захворювань очей. Тому діагностика та лікування короткозорості має вирішальне значення для здоров’я очей вашої дитини протягом усього життя. Ось як розвивається короткозорість, яку роль відіграє час за екраном – і що ви можете зробити, якщо вважаєте, що ваша дитина може бути короткозорою.
Що таке короткозорість?
Міопія широко відома як короткозорість або короткозорість. Це тип аномалії рефракції, що означає проблему із зором, через яку ви не бачите чітко – у цьому випадку бачите об’єкти, які знаходяться далеко. У людини зазвичай короткозорість, оскільки її очне яблуко довше середнього. Це може статися, якщо очі ростуть занадто швидко або довші, ніж зазвичай.
Довше очне яблуко означає, що коли світло потрапляє в око, воно неправильно фокусується на сітківці (світлочутливій тканині, що вистилає задню частину ока). Як наслідок, зображення, яке вони бачать, розмите. Контроль росту очей є найважливішим фактором для досягнення нормального зору.
Короткозорість у дітей зростає
У дослідженні, опублікованому на початку цього року, розглядалося, як змінилася швидкість короткозорості за останні 30 років. Було розглянуто 276 досліджень, які включали 5,4 мільйона людей у віці від 5 до 19 років із 50 країн на шести континентах.
Ґрунтуючись на цих даних, дослідники прийшли до висновку, що майже кожна третя дитина вже живе з короткозорістю – і це буде тільки зростати. Вони прогнозують особливий підйом для підлітків: очікується, що до 2050 року короткозорість вразить понад 50% людей віком 13-19 років.
Їхні результати подібні до попереднього австралійського дослідження 2015 року. Воно передбачало, що до 2020 року 36% дітей в Австралії та Новій Зеландії матимуть короткозорість, а до 2050 року — більше половини. Новий огляд є найповнішим у своєму роді, що дає нам найближчий погляд на те, як дитяча короткозорість прогресує по всьому світу. Це свідчить про те, що рівень міопії зростає в усьому світі, і це включає в себе «міопію високого ступеня», або важку короткозорість.
Що викликає короткозорість?
Короткозорість розвивається частково через генетику. Батьки, які страждають на міопію, особливо з високою міопією, мають більше шансів мати дітей, у яких також розвивається міопія. Але фактори навколишнього середовища також можуть зіграти свою роль.
Однією з причин є кількість часу, який ми проводимо за екранами. Оскільки екрани зменшуються, ми намагаємося тримати їх ближче. Таке тривале фокусування на короткій відстані давно асоціювалося з розвитком короткозорості. Скорочення часу за екраном може допомогти зменшити напругу очей і уповільнити розвиток короткозорості. Однак для багатьох із нас, включно з дітьми, це може бути важко, враховуючи, наскільки глибоко екрани увійшли в наше повсякденне життя.
Зелений час над екранним часом
Вищі показники короткозорості також можуть бути пов’язані з тим, що діти менше часу проводять на вулиці, а не перед екранами. Дослідження показали, що збільшення часу на свіжому повітрі на одну-дві години на день може зменшити появу короткозорості протягом двох-трьох років.
Ми досі не впевнені, як це працює. Можливо, більша інтенсивність сонячного світла – порівняно з освітленням у приміщенні – сприяє вивільненню дофаміну. Ця важлива молекула може сповільнювати ріст очей і запобігати розвитку короткозорості. Проте сучасні дослідження показують, що якщо у вас короткозорість, час на свіжому повітрі може лише незначно вплинути на її погіршення.
Що ми можемо з цим зробити?
Швидко розвиваються дослідження в галузі контролю короткозорості. Окрім окулярів, окулісти мають ряд інструментів для уповільнення росту очей, а разом з ним і прогресування короткозорості. Найбільш ефективними методами є:
Ортокератологія («ortho-K») використовує жорсткі контактні лінзи для тимчасової зміни форми ока з метою покращення зору. Вони зручні тим, що носяться тільки під час сну. Однак батьки повинні переконатися, що лінзи чисті та належним чином зберігаються, щоб зменшити ймовірність очних інфекцій. Доведено, що очні краплі атропіну успішно уповільнюють прогресування короткозорості. Очні краплі легко застосовувати, вони мають мінімальні побічні ефекти та не несуть ризику інфікування, пов’язаного з контактними лінзами.
Чим небезпечна короткозорість?
Короткозорість легко виправляється за допомогою окулярів або контактних лінз. Але якщо у вас «висока короткозорість» (тобто у вас серйозна короткозорість), ви маєте вищий ризик розвитку інших захворювань очей протягом життя, які можуть назавжди пошкодити ваш зір.
Ці умови включають:
- Відшарування сітківки, коли сітківка розривається та відшаровується від задньої частини ока
- Глаукома, коли нервові клітини сітківки та зорового нерва поступово пошкоджуються та втрачаються
- Міопічна макулопатія, де довше очне яблуко означає, що макула (частина сітківки) розтягнута та стоншена, і може призвести до дегенерації тканин, розривів і кровотечі.
Що можуть зробити батьки?
Важливо своєчасно діагностувати та лікувати короткозорість, особливо міопію високого ступеня, щоб зупинити її прогресування та знизити ризик незворотного пошкодження. Некоригована короткозорість також може вплинути на здатність дитини вчитися просто тому, що вона не бачить чітко. Симптоми, за якими вашій дитині може знадобитися перевірка, можуть включати примружування, щоб побачити вдалину, або переміщення предметів ближче, наприклад екрана чи книги, щоб побачити.
Регулярні офтальмологічні обстеження в оптометриста — найкращий спосіб зрозуміти здоров’я очей і зір вашої дитини. Кожна дитина індивідуальна – оптометрист може допомогти вам розробити індивідуальні методи відстеження та лікування короткозорості, якщо її діагностовано.