Реформа МСЕК: у МОЗ розповіли, як українцям встановити інвалідність у 2025 році
Реформа МСЕК: у МОЗ розповіли, як українцям встановити інвалідність у 2025 році

Реформа МСЕК: у МОЗ розповіли, як українцям встановити інвалідність у 2025 році

Українцям розповіли, як з 1 січня 2025 року встановлюватимуть інвалідність.

Як передає "Хвиля", про це повідомляють у Міністерстві охорони здоров'я.

В Україні планується важлива реформа системи встановлення інвалідності. Починаючи з 1 січня 2025 року ліквідують систему медико-соціальної експертизи (МСЕК). Натомість буде запроваджено нову систему визначення інвалідності. Головні цілі цих змін – спростити процедуру, зробити її більш зрозумілою для людей та усунути корупційні ризики.

Зокрема, оцінювання стану людини проводитиметься на основі концепції повсякденного функціонування. Це замінить звичні процедури МСЕК.

Електронна система

При цьому процедура стане цифровою. Це мінімізує корупційні зловживання та забезпечить прозорість. Також створять єдиний комплексний документ замість багатьох довідок.

Експертні команди

А ось оцінку стану здоров'я проводитимуть медичні команди на базі 300 лікарень, які розташовані рівномірно по країні. Тобто кожна справа розглядатиметься індивідуально, а дані лікаря та пацієнта залишаться конфіденційними до моменту оцінки.

Центр оцінки функціонального стану

Крім того, новий орган контролюватиме обґрунтованість рішень експертів, розглядатиме справи, що підлягають оскарженню, та надаватиме експертні висновки.

Зокрема, із уже встановленою інвалідністю:

  • Для безстрокового статусу: всі раніше видані документи зберігають свою силу, перегляд можливий лише за бажанням людини або рішенням суду.
  • Для інвалідності з терміном огляду: повторні огляди, які мали пройти під час впровадження нової системи, автоматично продовжуються на 6 місяців.

Зверніть увагу, що чоловіки призовного віку мають пройти повторний огляд до 1 листопада 2025 року. Інші громадяни – до 1 квітня 2026 року. Виняток зроблено для осіб з тяжкими станами здоров'я та тих, хто перебуває на тимчасово окупованих територіях.

Також плануються такі покращення:

  • Спрощення документообігу.
  • Публічний доступ до аналітичних даних про роботу експертних команд.
  • Відновлення процедур визначення інвалідності для дітей на наступному етапі реформи.

Ці зміни спрямовані на спрощення процесу набуття статусу інвалідності та усунення системних проблем, що існували в МСЕК.

Нагадаємо, на Київщині виплатять по 10 800 грн.

Джерело матеріала
loader
loader