Такі результати масштабного дослідження "Вчителі України: кадровий потенціал". Про це інформує 24 Каналз посиланням на ГО "Освіторія".
Чому вчителі залишають педагогічну професію
До 2030 року прогнозований брак учителів становитиме ймовірно 108 тисяч педагогів. При цьому ця цифра може бути значно більша.
Чи планують студенти ставати вчителями / Освіторія
Окрім того, вчителі стають старшими. Середній вік українських педагогів – 45 років, а понад 30% вчительського складу – педагоги передпенсійного та пенсійного віку. Більшість педагогів – жінки (86%).
З професії стрімко "вимиваються" молоді вчителі до 30 років. За останні роки їх кількість зменшилась більш ніж у 1,6 раза. З 2018 по 2023 рік ми втратили 15 тисяч молодих людей, яких не змогли замінити,
– уточнила засновниця Освіторії Зоя Литвин.
Яка динаміка учасників освітнього процесу / Освіторія
Чи задоволені педагоги роботою
Лише половина (47%) вчителів задоволені своєю роботою. Абсолютна більшість педагогів (80%) вважає, що суспільство не цінує їхню працю. При цьому педагоги переважно задоволені стосунками з учнями, колегами та батьками.
Головними демотиваторами називають бюрократію, низьку зарплату та велике навантаження. Лише 12% задоволені рівнем заробітної плати, а 94% висловилися за скорочення бюрократичного навантаження як головного мотиватора.
Чи задоволені вчителі роботою / Освіторія
Також вчителів дедалі менше в містах та селах. Найзначніших втрат учительський склад зазнав із початком повномасштабного вторгнення: за цей час він скоротився на 12%, або майже на 40 тисяч учителів. Існує також значний розрив між учителями гуманітарних і технічних напрямків.
Зауважимо, що дослідження тривало понад рік. До нього залучили понад 10 тисяч вчителів та студентів педагогічних спеціальностей.
- Нагадаємо, що з 1 січня 2025 року в Україні запроваджуютьщомісячну вчительську доплату до зарплати педагогам у розмірі 1000 гривень. З 1 вересня 2025 року ця сума збільшиться до 2000 гривень.