Статус особи з інвалідністю переглядатимуть тільки у громадян, які займають посади в правоохоронних органах та органах державної влади.
Від 1 січня 2025 року скомпроментованікорупційним скандалом медико-соціальні експертні комісії (МСЕК) будуть ліквідовані як юридичні особи, а їх замінять лікарі багатопрофільних лікарень, які будуть оцінювати втрату функціональності. До цього часу будуть переглядати статус особи з інвалідністю тільки у певних громадян (правоохоронців, прокурорів, представників органів влади).
Про це сказав в ефірі ТСН у межах національного телемарафону міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко.
За його словами, сьогодні, 1 листопада, на засіданні Кабміну був ухвалений розроблений МОЗ законопроєкт, який відповідає рішенням РНБО.
“Він був ухвалений урядом і передається на голосування Верховної Ради, там тепер будуть працювати комітети, щоб його якомога швидше прийняти. Це перший із трьох законопроєктів, які РНБО зобов'язала розробити Кабмін”, - зазначив міністр.
Що передбачає законопроєкт
Віктор Ляшко пояснив, що за цим законопроєктом функція МСЕК, які будуть ліквідовані від 1 січня 2025 року як юридичні особи, переходить до багатопрофільних кластерних та надкластерних лікарень, в яких працюють лікарі-спеціалісти, які зможуть оцінювати втрату функціональності, а не проводити медико-соціальну експертну комісію.
Міністр зауважив, що для оцінки втрати функціональності вибір лікарів буде рандомним, сліпим методом, щоб ніхто не знав, хто саме буде дивитись ту чи іншу справу і проводити оцінку. Для надання оцінки будуть використані дані з електронної системи охорони здоров’я, які можна відстежити в динаміці по цифрових рішеннях — хто, коли і який діагноз заносив.
“Після цього ця інформаія в електронному вигляді полетить на сторону Міністерства соціальної політики, де її прийме відповідний електронний інструмент і буде продовжуватись робота з цією інформацією. Як саме це відбуватиметься — ми очікуємо подання законопроєктів від Міністерства соціальної політики, яка робить другу частину цієї загальної комплексної реформи, яку ми презентуємо на виконання рішень РНБО”, - зазначив Віктор Ляшко.
За його словами, лікарні, до яких передають функції МСЕК, уже п’ять років працюють в умовах реформи, тому вони цифровізовані і мають відповідних спеціалістів. Таким чином, вважає міністр, до 1 січня 2025 року налагодити таку роботу вдасться.
Чи перевірятимуть усіх осіб з інвалідністю
“Сьогодні не потрібно переглядати статус всім, окрім тих, хто працює у відповідних органах, щодо яких рішенням РНБО правоохоронні органи і МОЗ зобов'язані переглянути справи. Зокрема, це прокурори, працівники центральної виконавчої влади, органів місцевого самоврядування”, - пояснив міністр.
За його словами, спеціальна комісія спільно з ДБР, Службою безпеки та Нацполіцією буде відбирати такі справи і передавати їх на розгляд новоствореної групи експертів, яка буде викликати людей на переогляд.
“Це стосується тієї когорти людей, які зазначені в рішенні РНБО. Щодо інших людей, вони все отримують, як і повинно бути до цього. Від 1 січня 2025 року процедуру людині розкаже лікуючий лікар або сімейний лікар, в якого в електронній системі охорони здоров’я будуть підсвічуватися певні тригери під конкретне захворювання, яке потребує в подальшому проведення експертизи оцінки втрати функціональності”, - пояснив Ляшко.