Постійно хочеться солодкого: чи можна вважати це залежністю
Постійно хочеться солодкого: чи можна вважати це залежністю

Постійно хочеться солодкого: чи можна вважати це залежністю

Як формується залежність

Говорячи про хімічну залежність, ми маємо на увазі захворювання, що характеризується інтенсивним, нав'язливим і часто неконтрольованим потягом до психоактивних речовин, пише Cleveland Clinic.

У цієї залежності є чотири ключові ознаки:

  1. Зловживання.
  2. Неконтрольований потяг.
  3. Підвищена чутливість до інших наркотиків.
  4. Синдром відміни.

Поряд із цими факторами важливо розуміти, що залежність формується не в вакуумі – часто вона має свої корені в певних обставинах. Так, на ймовірність її виникнення впливають не лише доступність речовин, але й особистісні риси людини та її оточення.

Варто зазначити, що залежність не виникає миттєво – навіть від ін'єкційних наркотиків. Якщо навколо наркотиків сформувався певний ореол привабливості, перше вживання може закріпити цю установку, що з часом призводить до психологічної залежності. Якщо на цьому етапі не вжити жодних заходів, речовини почнуть впливати на обмін речовин, що призведе до фізичної залежності.

Чи може бути залежність від цукру

У людей з хімічною залежністю при припиненні вживання речовин виникає синдром відміни. Ситуація з цукром дещо складніша: деякі дослідження на тваринах свідчать про можливість розвитку хімічної залежності, однак даних про це ще недостатньо.

Проте психологічна залежність від цукру цілком реальна. Вона проявляється в компульсивному та інтенсивному бажанні повторювати певні дії для задоволення емоційних потреб або досягнення бажаного стану. На відміну від хімічної залежності, це не завжди пов'язано із вживанням речовин: це можуть бути покупки, азартні ігри, відеоігри та навіть стосунки з людьми.

Цукор активує систему винагороди та приносить задоволення, це не випадково – глюкоза постачає організму швидку енергію. Це може призвести до закріплення такої поведінки: чим більше солодкого ми їмо, тим краще настрій і тим сильніше бажання зʼїсти ще. Особливо це очевидно в стресових ситуаціях, коли цукор знижує рівень кортизолу.

Перехід до солодкої дієти, виключаючи інші продукти, може поглибити залежність і навіть сприяти розвитку депресії. Зловживання солодким також пов'язане з виникненням почуття провини, що може призвести до розладів харчової поведінки, таких як булімія та компульсивне переїдання.

Як позбутися залежності від цукру

По-перше, важливо усвідомити, що повна відмова від цукру не буде корисною для організму й буде достатньо таких кроків:

  1. Зменшуйте споживання. Замість двох цукерок візьміть одну, щоб задовольнити бажання.
  2. Постепово переходьте на цукрозамінники. Вони збережуть солодкий смак, але не викликатимуть такого сильного бажання зʼїсти ще.
  3. Дотримуйтесь режиму дня. Брак сну підвищує рівень греліну, що посилює голод і тягу до солодкого.
  4. Відмовтесь від цукру як нагороди. З часом його привабливість зменшиться, і потяг до нього ослабне.
  5. Зверніться до психотерапевта. Спеціаліст допоможе виявити пригнічені потреби, які ви намагаєтеся задовольнити за допомогою солодкого, та пропрацювати їх.
Теги за темою
Психологія
Джерело матеріала
loader
loader