У Верховній Раді обіцяють найближчими тижнями ухвалити в другому читанні законопроєкт № 9256-д «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з метою боротьби з ігровою залежністю (лудоманією) та вдосконалення державного регулювання діяльності щодо організації та проведення азартних ігор та лотерей». Документ стосується реформи грального бізнесу, та серед іншого передбачає вузький доступ операторам до ринку реклами, який матиме жорсткі обмеження.
Про це у статті «Перевернути гральний стіл. Що не так із гральною індустрією і що з цим хоче робити влада» Євген Плінський. Автор зазначив, що в його розпорядженні опинилася одна з урядових концепцій можливих змін.
«Згідно з моєю інформацією, рекламу можуть дозволити в медіа з 23:00 до 6:00, у спеціалізованих виданнях, присвячених азартним іграм і спорту, та онлайн-медіа, призначених для осіб віком 21+», – пише Плінський
Також окремо розглядають питання розміщення реклами на платформах спільного доступу до інформації, відео, пошукових сервісах за умови застосування технічної можливості спрямування реклами на осіб, які досягли 21-річного віку. Однак з цього приводу ще ведуться дискусії.
Водночас законопроєкт пропонує заборонити:
- будь-яку рекламу ігрових бонусів, кешбеків та фріспінів;
- візуальне розміщення логотипів операторів на будь-яких предметах, окрім спонсорства;
- рекламні розсилки, холодні дзвінки (це коли вам рандомно телефонують і пропонують пограти в казино) тощо;
- просування благодійності та грантів від операторів індустрії.
Окремо запропоновано заборонити в рекламі:
- участь осіб, які не досягли 21-річного віку;
- участь військовослужбовців, волонтерів, лікарів;
- участь популярних осіб;
- використання тематики війни та патріотичних закликів.
«Спортивне спонсорство також пропонують дозволяти в певному форматі, але з жорсткішими обмеженнями», – пише Плінський.
Загалом реформа грального бізнесу має складатися з кількох етапів. До першого етапу входить ліквідація КРАІЛ та створення замість неї «центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері організації та проведення азартних ігор». Також на першому етапі планують змінити оподаткування грального бізнесу та створення єдиної платіжної системи.
На другому ж етапі реформи влада планує запровадити моніторинг платежів. А також відкрити гральний ринокдля іноземних операторів.
Завершитися зміна сфери грального бізнесу має проведенням аналізу результативності попередніх двох етапів реформи та оцінкою ефективності схеми оподаткування 5% із валового виторгу замість 18% GGR та 18% ПНП. Це й стане третім етапом.