В Україні трудові відносини між працівником та роботодавцем регулюються відповідним законодавством. Представники деяких професій мають регулярно проходити медогляди. Видання Освіта.ua розповіло, що змінилося у медичних оглядах для працівників освіти.
Як змінилися правила медогляду для освітян
В Україні з 1 жовтня 2024 року змінилися вимоги до проведення медоглядів для працівників закладів освіти. Відповідні зміни затверджені наказом МОЗ від 08.11.2023 №1925 «Про внесення змін до наказу Міністерства охорони здоров'я України від 23 липня 2002 року №280», який набув чинності 1 жовтня 2024 року.
Так, Правил проведення обов’язкових профілактичних медичних оглядів працівників окремих професій, виробництв та організацій, діяльність яких пов’язана з обслуговуванням населення і може призвести до поширення інфекційних хвороб, обов’язковий профілактичний медогляд буде включати необхідні обстеження лікарів-спеціалістів відповідно до Переліку, клінічні, лабораторні та інші дослідження, що необхідні для проведення обов’язкових медичних оглядів, та періодичність їх проведення.
Які дослідження мають пройти працівники під час медогляду
Передбачено проведення наступних лабораторних досліджень:
- загальний аналіз крові (включно з лейкоцитарною формулою);
- глюкоза крові;
- загальний аналіз сечі;
- серологічні дослідження крові на інфекційні хвороби;
- дослідження калу на виявлення гіменолепідозу та ентеробіозу;
- бактеріологічні дослідження (лише для окремих категорій працівників).
Також передбачені обстеження лікарями-спеціалістами:
- терапевт або лікар загальної практики – сімейний лікар;
- дерматовенеролог;
- отоларинголог;
- стоматолог;
- психіатр.
Окрім того, необхідними будуть інструментальні дослідження:
- вимірювання артеріального тиску;
- електрокардіограма;
- інші дослідження.
Чи треба робити флюорографію
Флюорографія робиться при проведенні попереднього медогляду та надалі один раз на рік при належності до груп підвищеного ризику розвитку туберкульозу, у тому числі діагностики латентної туберкульозної інфекції, відповідно до галузевих стандартів у сфері охорони здоров’я.
«Щорічна флюорографія для працівників закладів освіти, які не входять до груп підвищеного ризику розвитку туберкульозу, не є обов’язковою. Але за наявності певних симптомів чи критеріїв педагогів можуть віднести до цієї групи і зобов’язати проходити це обстеження щорічно», - йдеться у повідомленні.
Чи маю працівники освіти робити щеплення та проходити психіатричні огляди
З 1 жовтня цього року щеплення стало обов’язковою умовою для роботи для вчителів. Так, є оновлений перелік обов’язкових щеплень для працівників освіти, відповідно до якого вони не будуть допущені до роботи без вакцинації проти певних інфекційних хвороб. Періодичність і перелік щеплень визначені чинним законодавством.
Працівники освітніх закладів підлягатимуть психіатричним оглядам раз на п’ять років (раніше його проводили щорічно).
Також вони проходитимуть лабораторне тестування на наявність психоактивних речовин.
«Роботодавцям надано право вимагати від працівника проходження позачергового огляду у разі підозри на психічний розлад», – йдеться у повідомленні.
Раніше у Міністерстві охорони здоров'я переглянули вимоги та визначили диференційний підхід щодо строків проходження періодичного психіатричного огляду осіб залежно від виду їх діяльності.