У Раді зареєстрували законопроєкт про об'єднання енергоринків України та ЄС
У Раді зареєстрували законопроєкт про об'єднання енергоринків України та ЄС

У Раді зареєстрували законопроєкт про об'єднання енергоринків України та ЄС

Група народних депутатів зареєстрували законопроєкт "Про внесення змін до законів України щодо об’єднання ринків електричної енергії України та Європейського Союзу".

Документ отримав реєстраційний №12087, передає Укрінформ.

Положення законопроєктупередбачають, що рішення Агентства ЄС з питань співробітництва енергорегуляторів (ACER) будуть обов'язковими для національного енергетичного регулятора (НКРЕКП) та учасників ринку.

Визначаються також основні умови сполучення ринків РДН/ВДР, функції, права та обов’язки номінованого оператора ринку, основні функції центрального контрагента та торгового агента.

Передбачається закріплення положень щодо можливості міждержавного балансування, транскордонного обміну та/або спільного використання резервів потужності для регулювання частоти.

Крім того, законопроєкт вводить концепцію енергетичної бідності та передбачає захист вразливих категорій споживачів енергоресурсів. Захист вразливих категорій може здійснюватися за допомогою соціальної політики або застосування державного втручання у ціни.

Таке втручання має задовольняти загальний економічний інтерес та не виходити за необхідні для його досягнення межі, бути прозорим, недискримінаційним, бути обмеженим у часі та пропорційним до потреб захисту вразливих споживачів.

Державне втручання у ціноутворення не повинно додаткових витрат для учасників ринку у дискримінаційний спосіб. Про державне втручання Кабінет міністрів повинен буде інформувати Енергетичне співтовариство, надаючи пояснення щодо недостатності інших заходів для досягнення мети, впливу такого втручання на конкуренцію та дотримання вимог щодо регулювання ціни.

Спеціальні обов'язки, які покладаються Кабінетом міністрів на учасників ринку, мають бути чітко визначеними, прозорими, недискримінаційними, такими, що підлягають перевірці, мати тимчасовий характер та гарантувати рівний доступ електроенергетичних підприємств держав-сторін Енергетичного співтовариства до споживачів.

Як повідомлялося, восени 2023 року АТ "Оператор ринку" заявило про розробку законопроєкту, спрямованого на об'єднання ринків електроенергії України та Європейського Союзу. Документ передбачає визначення таких понять як SOR (регіон, у межах якого здійснюється диспетчерське управління) і CCR (регіон, що включає межі торгових зон сусідніх держав, для яких розраховується максимально можливий експорт/імпорт); а також договірні відносини оператора системи передачі в межах регіонів SOR та CCR.

Станом на вересень 2023 року проєкт закону був відправлений на опрацювання Секретаріату Енергетичного співтовариства.

Теги за темою
Україна Євросоюз
Джерело матеріала
loader
loader