Вирішення питання ексгумації тіл загиблих під час Волинської трагедії є однією із умов вступу України до ЄС. Про це заявив заступник міністра закордонних справ Польщі Владислав Бартошевський сказав в етері телеканалу Polsat News.
- Першим розділом переговорів щодо вступу України до ЄС буде верховенство права та система правосуддя. У рамках цього, безперечно, обговорюватиметься питання ексгумації. Якщо цей розділ не буде закрито, Україна не просунеться в наступних розділах, - сказав він.
За словами Бартошевського, Польща не шантажує Україну, а лиш хоче добитися гідного поховання своїх предків.
- Ми не шантажуємо Україну, ми просто говоримо, що вони повинні поводитися згідно з європейськими правилами. Я думаю, що ми нарешті домовимося з цього приводу. Ми не хочемо помсти, ми не вимагаємо покарання, ми просто хочемо гідного поховання наших предків, – додав він.
-
Проблеми з ексгумацією поляків в Україні виникли у 2017 році, коли київська влада заборонила пошук та ексгумацію останків польських жертв війни та конфліктів. Це було зроблено у відповідь на незаконне знесення пам'ятника УПА на цвинтарі у Грушовичах Підкарпатського воєводства Польщі.
-
Пошукові роботи у Львові відновили у листопаді 2019 року. Українська сторона після видачі наступних дозволів зайнялася відновленням опоганеної у січні 2020 року могили воїнів УПА у Монастирі. Знищену надгробну плиту тоді відновили, але без списку імен воїнів УПА, які загинули у боях із радянським НКВС.
- 14 травня 2023 року президент ВолодимирЗеленський обговорив питання ексгумації із прем'єр-міністром Польщі Матеушем Моравецьким під час зустрічі у Берліні. Польща вимагала від України проведення цих ексгумацій або права на проведення їх якнайшвидше. За словами Моравецького, Володимир Зеленський нібито позитивно відреагував на ці вимоги.