Астрономи вважають, що океан ховається під поверхнею одного з найменших кулястих супутників у Сонячній системі.
Наразі вчені вважають, що під поверхнею супутника Сатурна Енцелад і супутника Юпітера Європа розташований прихований підземний океан із рідкої води. Астрономи провели спостереження за допомогою космічного телескопа Вебб за супутником Урана під назвою Аріель і вважають, що це також може бути океанічний світ. Результати дослідження опубліковані в журналі The Astrophysical Journal Letters, пише ScienceAlert.
У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
Уран — це сьома планета від Сонця, що має 28 супутників. Одним із найменших кулястих супутників у Сонячній системі та четвертим за величиною супутником Урана є Аріель. Цей світ має крижану поверхню та різноманітні геологічні особливості на ній.
Поверхня супутника Аріеля вкрита каньйонами, хребтами, розломами і долинами і їхня поява пов'язана з тектонічною активністю. Присутній там кріовулканізм призводить до постійного оновлення поверхні супутника і через це Аріель має найяскравішу поверхню серед усіх супутників Урана.
Минулі спостереження показали, що супутник Аріель покритий великою кількістю льоду з діоксиду вуглецю (вуглекислий газ). Але особливо багато цього льоду на "задній півкулі", яка завжди повернута в бік від напрямку орбітального руху супутника. І це дуже дивно, адже на відстані 2,9 млрд км від Сонця діоксид вуглецю мав перетворитися на газ і випаруватися, але точно не замерзнути.
Найпопулярніша теорія, яка пояснює наявність льоду з діоксиду вуглецю на на Аріель каже, що він виникає через взаємодію між поверхнею супутника і зарядженими частинками в магнітосфері Урана. Тобто діоксид вуглецю виникає внаслідок радіолізу, який руйнує молекули за допомогою іонізуючого випромінювання. Але автори нового дослідження пропонують іншу теорію. Вони вважають, що молекули діоксиду вуглецю викидаються на поверхню супутника, можливо, з підземного океану з рідкої води.
Вчені порівняли дані, отримані телескопом Вебб, з даними, отриманими в результаті лабораторних експериментів. У підсумку виявилося, що на поверхні супутника Урана знаходяться одні з найбільших покладів діоксиду вуглецю в Сонячній системі. При цьому вчені вважають, що шар цих покладів на задній півкулі супутника Аріель становить до 10 мм. Крім того, результати дослідження також показали наявність монооксиду вуглецю, якого там бути не повинно з огляду на середню температуру на супутнику Урану.
Автори дослідження вважають, що частина покладів діоксиду вуглецю все ж може бути створена за допомогою радіолізу, але основний фактор їхнього утворення пов'язують саме з підземним океаном.
Цю теорію підкріплюють виявлені карбонатні мінерали, які можуть існувати тільки під час взаємодії між гірськими породами і водою.
Для того, щоб підтвердити нову теорію, потрібно відправити космічний апарат до Урану, який міг би вивчити з близької відстані супутники планети. Поки що найближче до супутника Аріель перебував зонд "Вояджер-2" у 1986 році.
Як уже писав Фокус, астронавтам на Марсі доведеться викинути всі ліки із Землі. Дослідники виявили ще одну проблему, пов'язану з довгими космічними польотами.
Також Фокус писав про те, що астрономи виявили зірку, яка тікає з Чумацького шляху від космічного вампіра зі швидкістю 1,9 млн км/год. Астрономи поки точно не можуть сказати, чим є цей об'єкт. Це може бути дуже маленька зірка або дуже великий коричневий карлик.