Гудбайден. Експерти про те, що і чому змінить вибуття Джо Байдена з виборчого марафону
Гудбайден. Експерти про те, що і чому змінить вибуття Джо Байдена з виборчого марафону

Гудбайден. Експерти про те, що і чому змінить вибуття Джо Байдена з виборчого марафону

У неділю, 21 липня Джо Байден оголосив про вихід з президентської виборчої гонки. Яким чином це рішення може змінити хід, а головне — фінішний розклад виборчої кампанії-2024 у Сполучених Штатах з’ясовував Фокус.

Заява Джо Байдена про вихід з виборчої гонки стала гучним і не найприємнішим завершенням його півстолітньої політичної кар’єри, адже він прийшов до фінішної прямої як один із найнепопулярніших президентів в історії США. Так, за даними ресурсу FiveThirtyEight, зараз, у 1276-й день президентства, його рейтинг становить 38,5%. Менш популярні в цей час були лише Джиммі Картер та Джордж Буш-старший.

Причому рівень популярності Джо Байдена навіть нижчий, ніж у президента Ліндона Джонсона (45,9%), котрий став одним із небагатьох американських президентів у новітній історії США, який ухвалив рішення зняти свою кандидатуру з виборів. На такий крок він, нагадаємо, зважився у 1968 році через військову кампанію у В’єтнамі, що суттєво підкосило його рейтинги.

Між тим на початку першого терміну Джо Байдена його популярність перебувала на рівні понад 50%, але різко впала після скандального виведення військ з Афганістану влітку 2021 року. Згодом рейтинги знову поповзли вниз через високий рівень інфляції та подорожчання палива у 2022 році, а також складну ситуацію з напливом біженців на кордоні з Мексикою.

Заява Джо Байдена про вихід з виборчої гонки стала гучним і не найприємнішим завершенням його півстолітньої політичної кар"єри
Фото: Getty Images

Втім, найбільш критичним для виборців стало питання про те, чи не надто старий президент для нового терміну.

Згідно з лютневим опитуванням ABC/IPSOS, майже 90% американських виборців вважали, що 81-річний пан Байден не здатний керувати країною ще чотири роки. Але для лідерів Демпартії це стало очевидним лише після перших дебатів Джо Байдена проти Дональда Трампа 27 червня.

Очікування демократів, що президент зможе розвіяти їхні побоювання після липневого саміту НАТО, теж не виправдалися. Там Байден зробив, мабуть, найнезграбніші обмовки у своїй політичній кар’єрі, назвавши Камалу Гарріс "Трампом", а президента Володимира Зеленського — "Путіним".

Байдена закликають залишити Білий дім

З часу скандальних дебатів десятки законодавців-демократів закликали президента відмовитись від претензій на переобрання. Вони стверджували: президент не просто не зможе перемогти у листопаді, а й ризикує критично знизити шанси партії на виборах до Конгресу.

Але пан Байден кілька тижнів поспіль витримував зростаючий тиск з боку своєї партії. Якоїсь миті він навіть запевнив, що тільки "Господь Всемогутній" може переконати його вийти з гонки.

Оприлюднене у неділю рішення не означає, що Джо Байден залишає посаду президента. При цьому республіканці стверджують: якщо політик не здатний переобиратися, то й країною не повинен керувати. Зокрема, спікер Палати представників Майк Джонсон закликав президента негайно піти у відставку.

Важливо Не сприймається, як лідер Америки. Чому Камала Гарріс є слабкою заміною Байдена

Тим часом Дональд Трамп, коментуючи у соціальній мережі Truth Social рішення Байдена, написав наступне: "Шахрай Джо Байден не був придатний для того, щоб балотуватися в президенти, і, звичайно, не придатний для того, щоб виконувати свої обов’язки — і ніколи не був! Він досягнув посади президента лише завдяки брехні, фейковим новинам і тому, що не виходив зі свого підвалу. Він був знищений під час руйнівних дебатів, а тепер корумповані та радикальні демократи викидають його за борт".

Окремо пан Трамп наголосив, що перемогти Камалу Гарріс, кандидатуру якої підтримав Байден, але ще має затвердити наприкінці серпня з’їзд Демократичної партії, йому буде ще легше.

Між тим експерти, з якими поспілкувався Фокус, оптимізму пана Трампа не розділяють, досить неоднозначно при цьому оцінюючи рішення Джо Байдена про вихід з виборчої гонки.

Республіканці запустять проти Гарріс чорні технології

Наголосивши на тому, що республіканці були готові до сценарію, коли Байден зніме свою кандидатуру з виборчих перегонів, політолог Максим Джигун у розмові з Фокусом акцентує: "У таборі Трампа вже навіть підготували матеріали на Камалу Гарріс і зібрані на неї, так би мовити, дискредитацій ні кампанії у разі потреби будуть запущені досить оперативно. Тобто, республіканці, які вибудовують цю кампанію надзвичайно агресивно, будуть нещадно бити конкурента по слабким точкам. Трамп на сьогодні фактично монополізував Республіканську партію і демонструє з одного боку, готовність нищити своїх опонентів, а з іншого – пропонує прості рішення для складних проблем".

Подальші події, на переконання експерта, багато в чому залежатимуть від уміння Камали Гарріс переконати американців, що саме вона є найкращим вибором
Фото: Getty Images

На думку політолога, Джо Байден ухвалював рішення про вихід з гонки на підставі деяких соціологічних даних, які показали, що перемогти Трампа Камалі Гарріс цілком під силу.

"Але в мене за останні місяці склалося стійке відчуття, що головним завданням Байдена було не просто виграти вибори, а знищити політично ущент Трампа, який дуже дошкуляв йому особисто. Своє рішення Байден, вочевидь приймав через прийдешні вибори до Конгресу. Це важливо, адже присутність Байдена в кампанії вкрай негативно позначалася на рейтингах окремих демократів і тепер вони зберегли свій шанс на переобрання. Таким чином, сьогодні є більше впевненості у тому, що наступний склад американського Конгресу буде стійким, передбачуваним і жодна з партій не матиме переваги, яку неодмінно отримали б республіканці у разі продовження Байденом участі у гонці", — підкреслює Максим Джигун.

Подальші події, на переконання експерта, багато в чому залежатимуть від уміння Камали Гарріс переконати американців, що саме вона є найкращим вибором.

Важливо 10 кандидатів на заміну Байдену: хто може піти на вибори у США від демократів, — WP

"Практично усі виборці, які підтримують Байдена, є антитрампістами. Тобто, вони готові голосувати за будь-кого, але не за Трампа, а відтак виходить ситуація, що кандидат, який йтиме від демократів, за замовчуванням зайде у кампанію з такими ж позиціями, які мав Байден. Тепер все залежатиме від того, як новий кандидат-демократ зможе мобілізувати інші групи виборців: тих, хто вагається, представників національних меншин, тощо. Очевидно, що боротьба буде дуже і дуже непростою", — зауважує експерт, додаючи, що республіканці "поза всяким сумнівом" займатимуться чорними технологіями.

"Натомість демократи намагатимуться отримати симпатії абсолютно різних соціальних груп. Але в будь-якому разі, очевидно, що ця виборча кампанія побудована на протестних настроях: за Трампа голосують люди, які ненавидять демократів, а прихильники Демпартії обиратимуть будь-якого представника цієї політсили, аби не допустити приходу в Білий дім Трампа", — підсумовує Максим Джигун.

У демократів з’являється шанс на перемогу

Своєю чергою політолог Володимир Фесенко у розмові з Фокусом констатує: "Говорити про результати виборчих перегонів у США з відходом Байдена ще зарано, але, на мій погляд, у демократів тепер з’являється реальний шанс на перемогу. В усякому разі заміна кандидата фактично руйнує виборчу стратегію республіканців. Ось як невдалий замах на Трампа зруйнував виборчу стратегію демократів, так само і заміна кандидатастане серйозним викликом для республіканців в цілому і Трампа, зокрема. Їм доведеться перелаштовувати виборчу кампанію під нового кандидата, а це досить непроста задача, тому у виборчій кампанії з’являється серйозна інтрига".

Важливо Чому байдужий до України: що очікувати Україні від ймовірного віцепрезидента США Ді Венса

Зазначивши, що для республіканців, які готувалися до такого сценарію, вихід Байдена з гонки, тим не менше, створює великі проблеми, експерт додав: "У таборі Трампа були переконані, що перемога у них вже фактично у кишені, а тепер вони усвідомлюють, що за неї ще доведеться серйозно боротися".

Моделюючи ситуацію, що майбутній з’їзд Демократичної партії підтримає кандидатуру Камали Гарріс, Володимир Фесенко підкреслив: "Ця фігура неодмінно має ряд переваг. По-перше, це жінка, яка приділяє повсякчас увагу абортам — одній з ключових тем цієї виборчої кампанії у США. По-друге, Камала Гарріс має афроамериканське коріння. Навіть ці два фактора дають можливість мобілізувати ліберальний електорат з одного боку і національні меншини — з іншого".

Байден затягнув з рішенням про вихід з гонки

У тому, що рішення Джо Байдена про вихід з передвиборчої гонки є запізнілим переконаний політолог Олег Саакян.

Зокрема, у розмові з Фокусом експерт зазначає наступне: "З урахуванням того, що з цим своїм рішенням Байден явно затягнув, новий кандидат апріорі зайде у гонку з негативним скандальним шлейфом. Якби Байден пішов би на це раніше, це можна було б позиціонувати і усіляко обігравати, як мудрий зважений крок, на який ніколи не пішов би Трамп. Відповідно, Демократична партія позиціонувала би це не як вимушене рішення, а навпаки, як сильний хід. Тепер же, новий кандидат, яким, скоріше за все стане Камала Гарріс, змушений буде починати з від’ємної стартової точки, коли рішення Байдена виглядає як акт відчаю демократів загалом".

Наголосивши на тому, що не дивлячись на причини, якими керувався Джо Байден,сходячи з дистанції саме тут і зараз, політолог висловив переконання, що американські виборці все рівно вважатимуть, що він "до останнього тримався за крісло" і опоненти це "неодмінно використають по максимуму".

"Така поведінка нинішнього господаря Овального кабінету серйозно вдарить іміджево по демократам і в таких обставинах тандем Трамп-Венс зіграє на мобілізацію республіканських виборців більше, ніж будь-який замінник Байдена. Загалом, результати цієї спекотної виборчої гонки, на мою думку, залежатимуть від двох факторів, а саме від того, хто буде віце-президентом у демократів, а також від того,чи здатні будуть демократи скористатися помилками, які з високою вірогідністю зробить команда Трампа за ті кілька місяців, які залишилися до виборчого часу "X", — констатує Олег Саакян.

На його переконання, демократи не зможуть використати проти 78-річного Трампа фактор його віку, адже після номінування у віце-президенти 39-річного Ді Венса "вони критимуть цю карту, позиціонуючи даний політичний тандем, як сплав мудрості і молодості".

Вік Трампа гратиме проти нього

Цікавим ходом вважає вихід Джо Байдена з виборчої гонки політолог Ігор Рейтерович.

Зокрема, у розмові з Фокусом експерт зазначив: "Якщо до цього можна було говорити про протистояння по лінії Трамп-Байден, то тепер все набагато цікавіше і для Трампа створено додаткові проблеми. І хоча Трамп каже, що йому буде легше з нею (Камалою Гарріс- ред..), є цілий ряд факторів, які йому буде складно ігнорувати. Ну, наприклад, його постійні заяви про вік Байдена тепер гратимуть не за нього, а проти. Але загалом, багато що залежатиме не стільки від кампанії нового кандидата, яким, скоріше за все, оберуть Камалу Гарріс, скільки від того, як на неї реагуватиме персонально Трамп. Якщо його занесе і він почне вигадувати різні нісенітниці або республіканці організують якусь чорну піар-кампанію проти діючого віце-президента, це може вилізти їм боком".

"У таборі Трампа були переконані, що перемога у них вже фактично у кишені, а тепер вони усвідомлюють, що за неї ще доведеться серйозно боротися", — експерт
Фото: CTV News

В будь-якому разі, переконаний політолог, рішення Байдена хоч і не гарантує демократам перемоги на президентських виборах, але воно гарантує "впевнене майбутнє Демократичної партії".

"Це надзвичайно важливий момент і мені здається, своє рішення Байден ухвалював саме заради своєї політсили. Таким чином, демократи можуть програти вибори президента, але вони з високою ймовірністю виграють восени на довиборах до Конгресу та Сенату, а для Демократичної партії це на сьогоднішній день дуже і дуже важливо", — резюмує Ігор Рейтерович.

Рішення Байдена є правильним, але ризикованим

Те, що Джо Байден вирішив зійти з виборчої дистанції, вважає політолог-міжнародник Максим Несвітайлов, демонструє, передусім те, що "він таки має зв’язок з реальністю".

"Байден дійсно був хорошим президентом, а головна ознака хорошого політика – знати, коли потрібно зупинитися. І те, що він це зрештою зрозумів, можна віднести до одного з найбільших його здобутків. Це, по-перше. По-друге, попри те, що рішення Байдена є правильним, воно водночас є дуже ризикованим, оскільки часу залишається дуже мало. Грубо кажучи, на активну кампанію залишилося лише два з половиною місяці і для демократів потрібно буде дуже багато ресурсів і дуже крута стратегія для того, щоб провести все оперативно і водночас якісно. Втім, попри усі виклики, для демократів, рішення Байдена — це шанс перезапустити кампанію і спробувати переломити хід подій на свою користь", — наголошує експерт у розмові з Фокусом.

На переконання політолога, своїм рішенням Джо Байден фактично обнулив виборчу кампанію і все, щобуло до цього наразі вже не має жодного вагомого значення.

Теги за темою
Джо Байден вибори
Джерело матеріала
loader