У сучасному світі статистика смертності від багатьох серйозних хвороб продовжує неухильно зростати вгору. Їхніх джерел є незліченна кількість, проте лікарі попередили про одне, яке підвладне нашому контролю, але від цього не менш небезпечне.
Суперечка про те, чи може стрес викликати рак, давно викликає розпалені дискусії серед учених. Хоча багато лікарів відзначають, що такі важкі життєві події, як втрата близьких, розлучення і глибокі психологічні травми, часто передують виникненню раку, фактичні дані залишаються непереконливими. Великі медичні організації, такі як Cancer Research UK (CRUK), стверджують, що ці зв'язки є недовідомими і потенційно міфічними. Однак, з огляду на те, що рівень стресу зростає, а кількість випадків захворювання на рак до 2030 року збільшиться на третину і досягне чотирьох мільйонів, деякі експерти припускають, що такий зв'язок все ж може існувати, пише Daily Mail.
У Фокус.Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найцікавіші новини зі світу науки!
Професор Мелані Флінт із Брайтонського університету, яка вивчає вплив гормонів стресу на розвиток раку, вважає, що останні досягнення в цій галузі можуть підтвердити ідею про те, що стрес сприяє його виникненню. "У вивченні цієї царини вже досягнуто великих успіхів, і я не думаю, що ми можемо просто виключити вплив стресу на розвиток раку", — каже вона.
Важливо Найсмертоносніший вид раку шкіри: що таке меланома і як її вчасно виявитиНа підтримку цієї точки зору можна навести кілька тривалих досліджень, які показали потенційний зв'язок між стресом і раком. Наприклад, дослідження, опубліковане в журналі American Journal of Epidemiology, проведене у Фінляндії, в якому спостерігали за 10 000 жінок протягом 15 років, показало, що в тих, хто пережив тяжку втрату, ймовірність розвитку раку грудей протягом п'яти років справді була вищою. Крім того, вплив стресу на робочому місці був пов'язаний з підвищеним ризиком розвитку раку простати у чоловіків молодше 65 років і, меншою мірою, раку молочної залози у жінок.
Проте інші дослідження, зокрема й високопрофільні наукові роботи, не виявили будь-якого значущого зв'язку. Одна з проблем встановлення прямого зв'язку полягає в тому, що стрес часто корелює з іншими факторами ризику розвитку раку, такими як куріння, надмірне вживання алкоголю, гіподинамія і неправильне харчування. Професор Тревор Грем, директор Центру еволюції та раку при Інституті онкологічних досліджень, зазначає, що ці переплетені фактори ризику ускладнюють виділення стресу як причинного елемента.
Крім того, стрес викликає цілий каскад тілесних ефектів, включно з викидом кортизолу, який може регулювати такі процеси, як запалення і придушення імунної системи. Хоча лабораторні дослідження показують, що стрес може пошкоджувати ДНК і спричиняти клітинні зміни, що призводять до раку, перенесення цих даних на біологію людини залишається складним.
Генетичні чинники також можуть відігравати роль у тому, як стрес впливає на ризик розвитку раку. Люди з такими мутаціями, як BRCA1 і BRCA2, які порушують механізми відновлення ДНК, можуть бути більш сприйнятливими до впливу стресу. Професор Флінт пояснює, що люди з такими мутаціями потенційно можуть бути менш здатні відновлювати пошкодження, викликані стресом, що підвищує ризик розвитку раку. Крім того, стрес може побічно сприяти його розвитку через реактивацію вірусів.
Деякі дані свідчать про те, що стрес може викликати активізацію дрімаючих вірусів, таких як вірус папіломи людини (ВПЛ), пов'язаний з раком шийки матки. Однак найпереконливіші дані свідчать про те, що стрес може сприяти поширенню раку вже після його розвитку.
Професор Назанін Дерахшан з Університету Редінга підкреслює, що тривога і депресія пов'язані зі збільшенням кількості рецидивів і смертності у хворих на рак молочної залози.
Хоча пряма причина виникнення раку через стрес залишається нез'ясованою, його потенційна роль у поглибленні вже наявних онкологічних захворювань більш ніж очевидна і малює не найрадіснішу картину. Контроль над стресом, особливо для людей з онкологічними захворюваннями або генетичною схильністю, може мати вирішальне значення у зміні цієї статистики, вважають лікарі.
Раніше Фокус писав про те, що вчені розробили аналіз, який визначає небезпечний дефіцит рідкісного гормону. Хоча надмірне споживання води зазвичай обумовлюється різними нешкідливими факторами і минає саме по собі, деякі випадки становлять небезпеку для здоров'я без належного лікування.
Також Фокус писав про розробку тесту на рак, який можна пройти вдома. Дослідники вважають, що нова технологія може діагностувати рак на ранній стадії.
Важливо! Ця стаття ґрунтується на останніх наукових і медичних дослідженнях і не суперечить їм. Текст має виключно інформаційний характер і не містить медичних порад. Для встановлення діагнозу обов'язково зверніться до лікаря.