Орбан в Києві. З якою метою угорський прем'єр приїхав до України
Орбан в Києві. З якою метою угорський прем'єр приїхав до України

Орбан в Києві. З якою метою угорський прем'єр приїхав до України

Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан у вівторок, 2 липня, вперше за багато років відвідав з офіційним візитом Україну, заявивши, що налаштований зробити "перші кроки" для сприяння миру. Якими саме можуть бути ці кроки Будапешту, з’ясовував Фокус.

Очільник угорського уряду Віктор Орбан взагалі не відвідував Україну за президентської каденції Володимира Зеленського, а останній раз приїздив у 2015 році.

Буквально днями Орбан і Зеленський перетнулися на полях саміту лідерів Євросоюзу (ЄС) у Брюсселі. І в цьому контексті вельми показово, що з 1 липня Угорщина почала піврічне головування у Раді ЄС за ротаційним принципом, перехопивши відповідну естафету від Бельгії. Напередодні свого візиту до Києва Віктор Орбан пообіцяв зробити "перші кроки" для сприяння миру в Україні.

Тим часом експерти, з якими поспілкувався Фокус, переконані, що у переговорному портфелі Угорщини є не лише це важливе питання.

ЄС, Україна, війна: чи зіграв Орбан роль важливого посланця

Підкресливши, що візит Орбана до України в контексті головування Угорщини у ЄС є достатньо важливим, політолог Петро Олещук у розмові з Фокусом зауважив: "Україна якраз розпочала переговори про вступ до Євросоюзу і, гадаю, саме цей кейс був одним із ключових на зустрічі українського та угорського вищого керівництва. Втім, в Угорщини є свої достатньо вузькі інтереси. В першу чергу це питання транспортування російського газу".

Політолог припускає, що Орбан під час нинішнього візиту до Києва зіграв роль певного посланця з важливих питань, але, на його думку, "навряд чи угорський прем’єр є посередником, здатним запустити реальні переговорні процеси".

"Орбан, попри всю його публічну риторику, дещо змінив свою позицію і, зокрема, став менше блокувати рішень, які так чи інакше стосуються підтримки України. Ми пам’ятаємо, які танці з бубном довелося влаштовувати перед ним взимку, щоб він розблокував допомогу для України. А зараз Угорщина підтримала початок переговорів з Україною про членство в ЄС. В мене таке відчуття, що Орбан врешті-решт таки зрозумів, яке загальне невдоволення він викликає своєю позицією і тепер усіляко намагається випрацювати компромісно-нейтральну тактику", — зазначає політолог.

Віктор Орбан наголосив, що Угорщина готова підтримати модернізацію української економіки
Фото: Getty Images

Проте, додає він, в Угорщини погані відносини з усіма сусідами, і Україна не є винятком.

"В Угорщини погані відносини з Румунією, Словаччиною, з іншими. Чому така ситуація? Тому що Угорщина — це та держава, яка досі переживає імперський ресентимент. Орбан, до речі, дуже полюбляє спекулювати на темі угорської величі. Але не думаю, що ця уявна "велич" якось дозволить йому зіграти одну з ключових ролей у питанні пошуку миру в Україні", — підсумовує Петро Олещук.

Посередник чи ні: в Орбана немає конкретного плану миру

Опитаний Фокусом політолог Ігор Рейтерович, коментуючи візит угорського прем’єра до України, зазначив: "Заяви Орбана стосовно якихось кроків на шляху до миру в Україні — це, м’яко кажучи, перебільшення, оскільки в нього немає ніякого конкретного плану, а є лише загальні фрази про необхідність завершувати активну фазу війни. Слід зазначити, що Угорщина загалом в питані територіальної цілісності України займає достатньо амбівалентну позицію, зокрема не визнаючи жодних територіальних зазіхань Російської Федерації".

Причина нинішнього візиту Віктора Орбана до України, на думку експерта, пов’язана з двома речами — головуванням Угорщини в ЄС і вирішенням питання угорської меншини.

Експерт: "Орбан хоче зайняти нішу одного з перемовників між Європою, США, Росією і Китаєм"
Фото: Getty Images

"Хоча за великим рахунком головування в Євросоюзі є формальною процедурою, але Орбану було важливо розпочати на якійсь мажорній ноті, і візит в Україну – це якраз дуже гарна нагода продемонструвати, що Будапешт буде серйозно ставитися до своїх обов’язків. Між тим за пів року свого головування в ЄС Угорщина навряд чи зможе реально впливати на євроінтеграцію України, оскільки, по-перше, реальна євроінтеграція розпочнеться з нового року, коли будуть сформовані відповідні робочі групи,а по-друге, наразі відсутні якісь інструменти для блокування", — наголошує Ігор Рейтерович.

На думку експерта, також своїм візитом до Києва Орбан подав сигнал ЄС, що він є договороздатним і відкритим до певних консенсусів.

Україні ж наразі, каже Рейтерович, передусім потрібно вирішити проблему 11 пунктів і прибрати щонайменше на певний період часу будь-які можливості блокування Угорщиною важливих для України ініціатив на рівні Євросоюзу та НАТО. "Хочеться вірити, що Зеленському вдалося домовитися з Орбаном щонайменше з цих двох важливих питань", — підсумовує Ігор Рейтерович.

Чи готується Орбан до президентства Трампа

Під дещо іншим кутом оцінює візит Орбана до України політолог Олег Саакян.

"Орбан усіляко намагається підвищити свої переговорні позиції перед обличчям Трампа, Москви та Пекіна. Тобто Орбан вже зараз готується до потенційного приходу до влади Трампа і буде одним з ключових для нього співбесідників по той бік океану. Думаю, з цим далеко не в останню чергу і пов'язаний візит Орбана до Києва саме тут зараз", — зазначає експерт у розмові з Фокусом.

Говорячи про можливу посередницьку роль Угорщини в російсько-українській війні, політолог наголосив: "На мою думку, Орбан хоче зайняти нішу одного з перемовників між Європою, США, Росією і Китаєм, будучи вхожим в усі ці точки. І в цьому плані російсько-українська війна є лише однією складовою планів Орбана щодо реалізації свого потенціалу. Я не думаю, що він привіз до Києва якісь конкретні мирні кроки, але сам факт візиту до України буде ним в подальшому продемонстрований, як елемент проактивної позиції на шляху до досягнення миру".

Відповідаючи на запитання Фокусу про те, чи дійсно Орбан може стати посередником в потенційних переговорах між Києвом та Москвою, Олег Саакян зазначив: "Я би сказав, що питання наразі стоїть не стільки про те, хто посередник, скільки про сам предмет майбутніх домовленостей. Ну, а які країни капіталізують це в свою перемогу і образ сильного політика — побачимо. Гадаю, це може бути і Орбан, і Ердоган, і Папа Римський. Ключове, щоб будь-хто з них міг ефективно виконувати посередницьку роль човникової дипломатії в момент, коли це буде вкрай необхідно. Наразі ж поле для дипломатичного завершення війни відсутнє, оскільки РФ не готова відмовлятися від власних амбіцій, а ситуація на полі бою не здомінувала в жоден бік".

Тим часом вже за фактом двосторонніх переговорів Володимир Зеленський і Віктор Орбан домовилися працювати над угодою, яка зніме наявні наразі проблеми між Києвом та Будапештом."Зміст нашого діалогу може стати основою для майбутнього двостороннього документа між нашими державами, який регулюватиме всі наші відносини і буде заснований на дзеркальному підході", — заявив президент України.

Володимир Зеленський і Віктор Орбан домовилися працювати над угодою, яка зніме наявні наразі проблеми між Києвом та Будапештом
Фото: Getty Images

Своєю чергою Віктор Орбан, зазначивши, що переговори наблизили дві країни до можливого підписання нової угоди, додав: "Ми бажаємо налагодити відносини між нашими країнами і бажаємо підписати глобальну угоду про співробітництво з Україною". Крім того, угорський прем’єр наголосив, що Угорщина готова підтримати модернізацію української економіки, а також має намір усіляко допомагати Києву у період свого головування у раді Євросоюзу.

Теги за темою
Україна Угорщина
Джерело матеріала
loader