Вчені зробили важливий крок у галузі біокомп'ютерів, навчивши живі клітини мозку керувати роботами. Проект здійснено за підтримки системи MetaBOC, спрямований на вживлення мозкових клітин людини в штучні тіла.
Біокомп'ютинг являє собою одну з найперспективніших галузей технологій, засновану на здатності людських нейронів сприймати світ і взаємодіяти з ним за допомогою електричних сигналів, аналогічних комп’ютерним. Людські мозкові клітини, вирощені у великих кількостях на кремнієвих чипах, можуть отримувати електричні сигнали від комп’ютера, інтерпретувати їх і відповідати.
Вчені зазначають: такі клітини здатні до навчання. Вперше це продемонстрував проект DishBrain в Університеті Монаша, Австралія, де близько 800 тисяч мозкових клітин, вирощених на чипі, навчилися грати в пінг-понг всього за п’ять хвилин. Проект отримав фінансування від австралійських військових і привів до створення компанії Cortical Labs, яка займається розробкою обчислювальних модулів на основі людських мозкових клітин з метою комерціалізації цього гібридного інтелекту.
За даними Cortical Labs, біокомп'ютери на основі людських нейронів навчаються швидше і споживають менше енергії, ніж сучасні ШІ-чипи, демонструючи при цьому більшу інтуїцію, проникливість і креативність. «Людський мозок, споживаючи всього 20 ват енергії, залишається найпотужнішим природним комп’ютером», — кажуть вчені.
А проте, для функціонування таких біокомп'ютерів необхідні певні умови: клітини повинні отримувати живлення, воду, підтримку температури й захист від мікробів і вірусів. Рекордний час життя таких систем становить близько 12 місяців.
Дослідження у цій галузі продовжуються в Індіанському університеті та швейцарському стартапі FinalSpark, де вчені використовують дофамін як механізм винагороди для своїх біокомп'ютерів.