Дезодорант і антиперспірант: у чому відмінність і який із них небезпечний
Дезодорант і антиперспірант: у чому відмінність і який із них небезпечний

Дезодорант і антиперспірант: у чому відмінність і який із них небезпечний

Дослідники пояснили принцип роботи двох популярних засобів для боротьби з потом і неприємним запахом.

На полицях аптек і магазинів можна зустріти два засоби боротьби з потом і неприємними запахами — дезодоранти та антиперспіранти. Попри те, що завдання у цих двох засобів однакові, працюють вони по-різному, пише IFLScience.

Дезодорант не зупиняє потовиділення, натомість він нейтралізує бактерії, які спричиняють неприємні запахи та живуть на нашій шкірі. Річ у тім, що деякі ділянки тіла, які ми вважаємо схильними до неприємного запаху, містять апокринові залози. Це один із трьох типів потових залоз, які активуються в період статевого дозрівання.

У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!

Піт, який виділяється цими залозами, не має запаху, але в ньому містяться жири й білки. Бактерії на нашій шкірі живляться жирами й білками, що виділяються, перетворюючи їх на побічні продукти, що неприємно пахнуть.

Дезодоранти допомагають запобігти цьому процесу, оскільки містять інгредієнти, які або нейтралізують сполуки, що виділяються, або вбивають самі бактерії.

Водночас антиперспіранти призначені для зменшення або навіть тимчасової зупинки потовиділення. Цей продукт містить сполуки алюмінію, які при нанесенні на шкіру утворюють гелеподібну пробку над порами. Плівка лише тимчасово запобігає виходу поту, тому антиперспіранти потрібно наносити повторно.

Ефективність дезодорантів і антиперспірантів багато в чому різниться від людини до людини. Деякі люди потіють більше, ніж інші, також відрізняються і бактерії в мікробіомі кожної окремо взятої людини.

У цьому разі ефективність дезодоранту може знижуватися, оскільки різний мікробіом означає, що засіб може прибирати запах в однієї людини, але не спрацювати з іншим набором бактерій.

Антиперспіранти можуть різнитися за ефективністю залежно від людини, сили використовуваного продукту і часу його використання. Наприклад, люди з гіпергідрозом (надмірним потовиділенням, — ред.) можуть знадобитися антиперспіранти, відпущені за рецептом. Такі засоби містять вищу концентрацію сполук на основі алюмінію.

Антиперспіранти також діють краще, якщо їх застосовувати на ніч, оскільки в цей час ми менше потіємо і продукт вбирається з більшою ймовірністю.

Існує думка, що дезодоранти й антиперспіранти викликають або підвищують ризик розвитку раку. Уперше такі заяви з'явилися в 1990-х роках, у яких йшлося про те, що антиперспіранти призводять до раку молочної залози. У цьому звинувачували алюміній, який всмоктується в шкіру.

Переконливих доказів на підтримку такої теорії досі немає.

"Поглинання алюмінію шкірою не до кінця вивчено, але канцерогенність алюмінію не було доведено", — каже сертифікований дерматолог Аманда Дойл.

Також може здатися дивним, що перед мамографією лікарі радять не користуватися дезодорантом, але не через те, що продукт пов'язаний з раком молочної залози або іншим захворюванням. Вся річ у тому, що дезодорант може відображатися на маммограмі, спотворюючи її результати.

Нагадаємо, новий тип дезодорантів обіцяє нам позбавлення від неприємного запаху з найрізноманітніших ділянок тіла одночасно, але наука і логіка мають свій погляд на такий спосіб придушення функцій організму.

Теги за темою
Здоров'я
Джерело матеріала
loader