Несподівана теорія. На цикли активності Сонця впливають планети: що з'ясували фізики
Несподівана теорія. На цикли активності Сонця впливають планети: що з'ясували фізики

Несподівана теорія. На цикли активності Сонця впливають планети: що з'ясували фізики

Хоча базова ідея, що лежить в основі нової теорії, трохи нагадує астрологію, все ж вчені дають їй наукове обґрунтування.

Кожні 11 років триває один цикл активності Сонця. У цей період зірка переживає як підвищений рівень активності, коли виникає багато сонячних спалахів і корональних викидів маси, так і відносне затишшя. Достеменно не відомо, з чим пов'язані такі періоди, але фізики, які представили своє дослідження в журналі Solar Physics, вважають, що в них є відповідь, пише IFLScience.

У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!

Активність Сонця досягає свого піку кожні 11 років і водночас цей період схожий на орбітальний період Юпітера, що становить 11,86 року. Вчені вважають, що тут існує певний зв'язок.

Одна з наявних гіпотез свідчить, що припливи, спричинені гравітацією планет, викликають вихрові потоки всередині Сонця, відомі як хвилі Россбі, які, зі свого боку, впливають на сонячний магнетизм. Але все це трохи схоже на астрологію, і більшість учених поставилися до цього з великою підозрою.

Кожні 11 років триває один цикл активності Сонця. У цей період зірка переживає як підвищений рівень активності, коли виникає багато сонячних спалахів і корональних викидів маси, так і відносне затишшя
Фото: NASA

Відомо, що Місяць і Сонце викликають припливи на Землі. Планети також викликають припливи на Сонці, розмір яких залежить від їхньої маси та відстані. А Юпітер має достатній гравітаційний вплив, щоб він і Сонце оберталися навколо спільного центру тяжіння за межами поверхні нашої зірки. Питання про те, чи має це якесь помітне значення, є більш спірним.

11-річний період активності Сонця відомий як цикл Швабе. Але це лише один із багатьох сонячних циклів, включно з набагато коротшими і довшими циклами, які однаково важко пояснити. Пік активності Сонця або сонячний максимум у середньому настає кожні 11,07 року. Значення періоду в 11,07 року, на відміну від 11,86 року, протягом якого Юпітер обертається навколо нашої зірки, не одразу очевидне, але фізики стверджують, що він являє собою ритм, створений вирівнюванням Юпітера, Венери і Землі.

Значення періоду в 11,07 року, на відміну від 11,86 року, протягом якого Юпітер обертається навколо нашої зірки, не одразу очевидне, але фізики стверджують, що він являє собою ритм, створений вирівнюванням Юпітера, Венери та Землі...
Фото: FBI

За словами вчених, цей процес можна уявити, як гігантське динамо. Хоча сонячне динамо саме по собі створює приблизно 11-річний цикл активності, вчені вважають, що вплив планет потім втручається в роботу цього динамо. І через це виникає стабільний ритм завдовжки в 11,07 року.

За словами авторів дослідження, вони виявили фізичний механізм, який стоїть за цим. Адже відомо, скільки енергії потрібно для синхронізації динамо і ця енергія може бути передана Сонцю за допомогою хвиль Россбі. Таким чином вчені вважають, що можуть пояснити не тільки цикл Швабе і довші сонячні цикли, а й коротші цикли Рігера.

Автори дослідження дійшли висновку, що, коли дві планети з трійці Венера, Земля і Юпітер шикуються в одну лінію, це створює ефект, який спостерігається під час припливу на Землі, коли тяжіння Сонця і Місяця об'єднується. Це активує хвилі Россбі на Сонці. Але всі три планети вирівнюються рідко, але, коли вони це роблять, ефект сильніший, тому цикл Швабе набагато очевидніший, ніж коротші цикли Сонця.

Хоча автори теорії визнають, що вони зможуть бути впевненими на 100% у своїх висновках, коли матимуть більше даних.

Як уже писав Фокус, виявлено нові дивні планети, де може бути життя. Космічний телескоп Евклід виявив кілька нових планет, які вільно переміщаються в космосі і не пов'язані з жодною зіркою.

Також Фокус писав про те, що через підвищену активність Сонця найближчими днями очікується поява на Землі сильної геомагнітної бурі. Передбачається виникнення найпотужніших сонячних спалахів і викидів плазми в космос.

Теги за темою
Космос Земля
Джерело матеріала
loader