Учені не можуть зрозуміти, чому тварин поховали разом в одній могилі, знайденій в Угорщині.
Вчені виявили на території Угорщини дуже дивне поховання п'ятьох тварин: самця рисі і двох самок, а також двох самців собак. Тварин поховали приблизно в 5-6 столітті нашої ери, але це поховання збило з пантелику вчених, адже рештки рисі дуже рідко знаходять під час розкопок у Європі, пише Live Science .
У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
Згідно з дослідженням, опублікованим у журналі International Journal of Osteoarchaeology, на дні ями завглибшки 1,4 метра вчені виявили повний скелет рисі, який лежав на дні, а також скелети собак, яких розмістили на правому боці, але вони знаходилися вище. Кожну тварину в могилі розділяв шар землі завтовшки від 20 до 40 см.
Яму з тваринами виявили на території сучасної Угорщини, яка колись була провінцією Римської імперії під назвою Паннонія. Могилу було виявлено поруч зі стародавнім поселенням людей, які востаннє тут жили незабаром після падіння Римської імперії 1500 років тому. Виявлені в поселенні артефакти вказують на те, що місцеві жителі швидше за все харчувалися м'ясом одомашнених тварин, а не диких.
Водночас скелети звичайної рисі в похованнях у Європі знаходили всього пару десятків разів, оскільки м'ясо цієї тварини зазвичай не їли люди. Тим більше дуже рідко знаходили повний скелет рисі.
Вчені спантеличені цим відкриттям і не можуть поки що точно пояснити, чому собаки і рись опинилися в одній могилі і були розташовані таким чином. Одна з версій полягає в тому, що внаслідок полювання рись і собаки загинули у смертельній сутичці. Інша версія свідчить, що це було цілеспрямоване поховання тварин, яке мало ритуальне значення. Якщо це так, то тварини мали б розташовуватися по-іншому.
За словами вчених, жителі колишньої римської провінції 1500 років тому, коли відбувалося переміщення різних народів, мали різні уявлення про світ і різні ритуали. У зв'язку з відсутністю інших артефактів поки що неможливо дати однозначну інтерпретацію ями для тварин.
Через відсутність додаткових письмових або етнографічних матеріалів про сприйняття рисі в ранньому середньовіччі, поки що розгадати таємницю виявленої могили не можна, кажуть учені.
Звичайна рись зустрічається по всій Північній півкулі і є великим хижаком, який зазвичай полює на дрібних ссавців і птахів. Хоча звичайна рись практично зникла в континентальній Європі через вторгнення людини в її лісове середовище існування, цей вид був широко поширений до наших днів.
Фокус уже писав про те, як кішки стали найпопулярнішими тваринами на Землі. У людей з кішками розвивалися дивовижні стосунки за останні 12 000 років.
Також Фокус писав про те, що вчені з'ясували, хто перший приручив курку. Дослідники проаналізували давню яєчну шкаралупу, яку виявили вздовж Шовкового шляху.